Turizmciler için Facebook Sayfanızı Markalaştırmanın 5 Yolu 0

En güncel verilere göre Facebook üzerinde yaklaşık olarak 50 milyon sayfa bulunuyor. Her sayfanın aynı temel düzen ve öğeleri mevcut. Peki, Facebook sayfanızı diğerlerinden ayırt edilebilir bir hale nasıl getireceksiniz?

Facebook sayfanız seyahat blogunuzun bir uzantısıdır. Seyahat blogunuzu etkili bir şekilde markalaştırmak için Facebook sayfanızdaki sesinizin ve görüntünüzün markanızla aynı olduğundan emin olun.

Sizlerle seyahat markanızı en iyi şekilde markalaştırdığınızdan emin olmanızı sağlayacak olan 5 adımı paylaşıyoruz. Bu adımlar sizi takip eden insanların içeriğinize ulaşmasını sağlayacak ve onları websitenize yönlendirecekler.

1)Otantik, Markalı Kapak Resmi veya Fotoğraf Kullanın

Bütün sosyal medya hesaplarında sizi takip eden kişilerin ilk dikkat edecekleri şey sizin profil fotoğrafınız ve kapak resminizdir. Sizi avantajlı bir hale getirecek bu fırsatı kaçırmayın. Logonuzu her şeyin üzerinde kullanmak zorunda değilsiniz; fakat kapak resmi üzerinde logonuzun nasıl göründüğünü beğendiyseniz, logonuzu kullanabilirsiniz.

Yüzünüzün fotoğraflara dahil olduğundan emin olun, eğer blogunuzda, hikayelerinizde ya da fotoğraflarınızda ana karakter sizseniz bunu Facebook sayfanızda paylaşın. Paylaşmış olduğunuz hikayelerle ilgili fotoğraflar da paylaşabilirsiniz; eğer bir yemek bloggerı iseniz favori yemeklerinizi paylaşabilirsiniz ya da örneğin valiz toplamayla ilgili ipuçları paylaşıyorsanız size ait en iyi toplanma fotoğrafını paylaşabilirsiniz.

2) “Hakkında” Kısmını Tam Olarak Doldurun

Facebook sayfanızı ilk kez oluşturduğunuzda “Hakkında” kısmını doldurdunuz mu yoksa doğrudan içerik paylaşımının favori kısmı olan profil fotoğrafı yükleyerek sayfanızı beğenmesi için arkadaşlarınızı davet etme kısmına mı geçtiniz?

Tıpkı blogunuzda olduğu gibi, yeni takipçilerinizin öncelikle Facebook sayfanızda bakacakları kısım “Hakkında” kısmıdır. “Hakkında” kısmınız ne durumunuz ne olursa olsun, bu kısmı ve hakkınızda daha iyi bir fikir verecek diğer alanları doldurma zamanı.

Bütün alanları doldurmak için kendinize zaman ayırın, özellikle de uzun tanıtım alanları ve diğer yasal alanları doldurmak için. Yasal (Impressum) kısmı markanız hakkında takipçilerinize daha detaylı, teknik yasal bilgi sağladığınız alandır. Bu kısma, eğer bu bilgilere sahipseniz blogunuzun “hHkkında” sayfasının linkini, işletmenizin tescil ve kayıt numaranızı eklemeniz gerekiyor.

3) Kendinizi Tanıtmak Amacıyla Bir Tanıtım Videosu Yükleyin

Facebook üzerinde video oldukça popüler, bundan dolayı günümüzde kendinizi tanıtmanız için en iyi yöntem, kim olduğunuzu ve seyahat markanızı özetleyen bir tanıtım videosu yapmak.

Kendiniz olun ve kim olduğunuz hakkında konuşun, ne yapıyorsunuz ve seyahat hakkında sizi ne motive ediyor? Blogunuzun ne hakkında olduğuna ve kitlenize neler sunabileceğinize dair hızlı; ama eğlenceli bir özet sunun.

Eğer Kameranın önünde kendinizi rahat hissetmiyorsanız, ayna karşısında prova yapın, filme almadan önce bir senaryo yazın. Arkadaşlarınızla birlikte prova yapın ve bunu ekran önünde rahat hissedene kadar tekrar edin.

Videonuzu yükledikten sonra, “Öne Çıkar” seçeneğine tıklayın ve böylelikle videonuz Facebook sayfanızın kenar çubuğunda “Hakkında” kısmının yan tarafında görünecektir. (Not:Bu kısımlar hareketli olduğu için videonuz başka bir bölümde de görüntülebilir.)

4) Diğer Sosyal Kanalları Facebook’a Bağlayın

Markanızı Facebook sayfasında daha ayrıntılı olarak tanıtmak için YouTube ve Instagram gibi diğer sosyal kanalları sayfanıza bağlayabilirsiniz.

Youtube uzantısı için; YouTube Facebook uygulamasını aratın ve indirin, eklentiyi kurduğunuzda YouTube kullanıcı adınızı ve tanıtım videonuzun URL’sini girin ve ayarlar kısmından kaydedin.

Instagram uzantısını eklemek için öncelikle Instagram hesabınızın linkine ihtiyacınız var.

Sayfanızın sağ üst kısmındaki ayarları tıklayın.

İnstagram ilanına tıklayın.

Sayfanıza hesabınızı eklemek için “Bir Hesap Ekle” seçeneğine tıklayın.

Instagram hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra” onayla” seçeneğine tıklayın.

Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza ekledikten sonra Facebook için “Instagram Besleme Sekmesi” uygulamasını arayın ve kurun. Giriş yapmanız istenecek ve hesabınıza eriştikten sonra,düzeni özelleştirebilir,sekmeler ekleyebilir ya da bütün özelliklere erişmek için ücretli bir plana geçiş yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesabınıza sekmeler eklemek takipçilerinizin sayfanızı ziyaret ettiklerinde nelerden zevk alabileceğini ortaya çıkarmanıza da yardımcı olur. Eğer farklı bir sosyal medya platformu kullanıyorsanız muhtemelen onu da Facebook sayfanıza sekme olarak ekleyebilirsiniz.

5) İçerik Paylaşırken Niş Alanınızı Paylaşın

Alanınız blogunuzdaki içerik kararlarında etkili olduğunu göz önünde bulundurursanız, Facebook sayfanızdaki içerik paylaşımlarında da aynı şeyi yapmanız gerekir. Eğer bir aile seyahati bloggerı iseniz tüm dünyadan aile fotoğrafları paylaşmanız mantıklıdır. Eğer vahşi yaşam ya da macera seyahati üzerine odaklanıyorsanız fotoğraflarınız, bağlantılarınız ve yayınlarınız bunu yansıtmalıdır.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere blogunuzun başarılı olmasına yardımcı olması için niş önemlidir. Çünkü bu, çabalarınıza odaklanmanıza yardımcı olur ve kitlenize tutarlı içerikler sunmanızı sağlar. Aynı şey Facebook sayfanız içinde geçerli. Facebook sayfanız ve blogunuz için uygun olmadığını düşündüğünüz bir içerik varsa o halde bu kişisel sayfanız için uygundur!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe