Turizmciler Facebook Reklam Kampanyalarını Nasıl Kullanabilir?

Seyahat pazarlama dünyası için sosyal medya, ideal seyahat yerlerini ve seyahat paketlerini potansiyel müşterilere iletmek adına önemli bir kanal. Şirketlerin sadece geniş bir tüketici kitlesine ulaşmasına yardım etmiyor, aynı zamanda hedeflenen yollarla en etkin pazarı bulmalarına ve seyahat ile ilgilenen kişilere ulaşmalarına da yardımcı oluyor.

Facebook Reklam kampanyalarını nasıl kullanabileceğinizi göstermek için seyahat sektörü markalarının son yıllardaki en mükemmel Facebook reklam kampanyalarını derledik.

AirBaltic- FanDay

AirBaltic FanDay Facebook oylaması kampanyası hayranların üç potansiyel varış yeri arasından seçim yapmasına imkân sağlıyor. Oylama gününün sonunda, oylamaya katılan hayranlar seçilen şehir için büyük bir indirimle bilet alma imkanına sahip oluyor. Başka bir deyişle, takipçiler Facebook üzerinden AirBaltic ile ne kadar çok etkileşime geçerse, inanılmaz bir anlaşma elde etme şansları da o kadar fazla oluyor.

Şimdiye kadar birçok şirketin bildiği gibi, paylaşarak, beğenerek ya da yorum yaparak Facebook içeriğiyle etkileşime geçmek aynı tür şeylere daha fazla maruz kalınmasına neden oluyor. AirBaltic ise katılımı daha önce hiç olmadığı kadar  arttırmak için hayranlarının indirim sevgisinden yararlanıyor.

KLM- Turuncu Deneyim

Facebook reklam kampanyasına uzun-mesafeli bir yaklaşımla, Hollanda havayolu firması KLM, markaya olan ilgiyi arttırmak ve geniş çaplı görüntülenme sağlamak  için video ve etkileşim üzerinden hikaye anlatımı yaklaşımını uyarladı. Bu strateji 2014 Şubat ayında, KLM’nin mevcut facebook stratejilerini elden geçirmesiyle ve doğru kitlelere ilham vermek için video içeriği kullanmasıyla başladı. İlk video ise Heineken ile ortaklaşa yapılan “Turuncu Deneyim”di.

“Turuncu Deneyim”  yoldan geçenlere rastgele yaklaşan ve onlara baştan aşağı turuncu deneyim öneren iki kişiyi kapsıyordu. Teklifi kabul edenler ise Amsterdam’a ünlü Kings Day ulusal festivalinin tadını çıkarmaya gönderiliyordu. Reklamcılığa bu dinamik seviyede şaşırtıcı yaklaşım KLM videosunun hızla internette yayılmasına yardım etti ve birkaç gün içinde şirket 19 milyona yakın kişiye erişti.

Eurail – Tren Rotaları

Eurail, en kazançlı müşterilerinin ilgisini çektiğinden emin olmak için facebook reklamlarının ve ilham verici yaratıcılığın bir kombinasyonunu kullandı. Reklamların, insanlara ilgilenecekleri zamanlarda gösterilmesinden emin olmak amacıyla Eurail, Facebook’un gerçek zamanlı Proxy metriklerini hedef kitlenin dikkatini çekmek ve elzem alışveriş anlarında müşterilerin Eurail’i hatırlamalarını sağlamak için kullandı.

Bu yaratıcı kampanyasında Eurail, Avrupadaki en güzel tren rotalarının çeşitli videolarını kullandı ve potansiyel gezginlere deneyimleyebilecekleri yerleri gösterdi. Canlı reklam hatırlatması, ilgiyi yakalamada başarılı reklamlara yönelik olarak kampanyayı en iyi hale getirdi. Eurail hedef kitleyi sıfırlamak- mesela katılmaya eğilimli genç müşterilerin olduğu üniversiteler gibi- ve kampanyada maksimum verimlilik sağlamak için Facebook’un doğru reklam hedeflemesini kullandı.

Etihad Havayolları – Aileyle Beraber Diwali Festivali

Hindistan’ın en büyük ve görkemli ulusal bayramı olan Divali Hindu festivali dünya çapında kutlanmaktadır. Bu aynı zamanda insanların aileleri ve arkadaşlarıyla olmak için  evlerine seyahat ettikleri bir zamandır. Hindistan’ın dışında yaşayan 27 milyon Hintli ile Etihad Havayolları Divali’yi aileleri bir araya getirmek için mükemmel bir fırsat olarak gördü.

Facebook ve Etihad, Divali için ilk küresel expat kampanyasını başlatmak için ortaklık kurdu. Etihad, haber akışında özelleştirilmiş mesajları Hint expatları ailelerinin yanına Abu Dabi’ye uçmaya teşvik etmek için kullandı. Bu bağlantı reklamları müşterileri firmanın kolayca uçuş rezervasyonu yapabilecekleri websitesine çekti.

Etihad Facebook’a çeşitli fotoğraflar yükledi ve ardından gerçek zamanlı sonuçlara dayanarak kapmayanın etkisini en üst düzeye çıkarmak için küçük ama etkileyici değişiklikler yaptı.Dinamik reklamlar ve güçlü hedefleme araçlarını kullanarak Etihad mümkün olan en iyi zamanda ilgilenebilecek kişilere kişiselleştirilmiş mesajları iletti. Sonuç olarak, 51 katın üzerinde şaşırtıcı bir yatırım getirisi elde etti.

Cape Town Turizm – Benim Cape Town Tatilim

Cape Town Turizm, Cape Town’ın en az keşfedilmiş alanları görsel turu için gezginleri kendi profillerini göndermeye davet ediyor. Facebook profillerini gönderdikten sonra, katılımcılar kendi 5 günlük Cape Town tatillerini yaratabilirler ve profildeki insanların Cape Town’nın gizli incilerini keşfetmesini izleyebilirler.

150’yi aşkın bakış açısı videosu, ilk 400 kişi Facebook durumu güncellemesi, ve 100 tatil fotoğrafının ardından, kampanya 5800 sayfa görüntülenmesi ve 41,000 aylık ziyaretçi kaydetti. Kampanya boyunca, CapeTown’daki turist sayısı %4 artış gösterdi ve Masa Dağı 83 yıldır en yüksek yoğunluğa ulaştı. Bu yarışma aynı zamanda Cape Town Turizm’in 2013 Travel + Leisure Social Media ödüllerinde Best Overall Use of Social Media ödülünü kazanmasına da yardım etti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!