Turizm Sitenizi Başarılı Bir Satış Kanalına Çevirmenin 7 Yolu

Son yıllarda internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler, konaklama sektörünü de etkiledi. Tüketiciler, artık destinasyon seçiminden, otel rezervasyonuna kadar her adımı internet üzerinden yönetebiliyorlar. Otelciler açısından ise, müşterileri arama motorundan, müşteri ile direkt temas noktaları olan kendi otel sitelerine yönlendirmeyi başarabilmek büyük önem taşıyor.

Toluna tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, müşteriler tatil tercihlerini yaparken yüzde 40 oranında mantıkla hareket ediyor. Bu ‘mantık’, otelinizin fiyat uygunluğu, sunduğu özel teklifler ve kullanıcıların otelinize dair bıraktığı  değerlendirmeleri kapsıyor. İnternet sitenizde bulunan müşteri ve oda fotoğrafları, aktivite tanıtımları ve otelin lokasyonu ise, müşteri tercihinin ‘duygusal’ kısmını oluşturuyor. Duygusal ihtiyaçlar, müşteri tercihlerinin yüzde 60’lık kısmını oluşturuyor. İnternet sitenizi müşterilerinizin tüm bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn etmeniz, hem sizin hem de müşterinin hedefine ulaşmasını sağlayabilir.

Uzakrota Kurumsal olarak tavsiye ettiğimiz otelinizin internet sitesini başarılı bir satış aracına dönüştürmenin 7 yolu:

1. İçerik hala en önemli şey

Pazarlama stratejilerinin kalbinde hala içerik yer alıyor. Ziyaretçilerinizin ne istediğini anlamak, en doğru içeriği oluşturmak ve müşteriyi sayfanıza çekmek açısından önemli. Vermek istediğiniz mesaj net ve kısa olmalı, çünkü insanlar sitenizde saatler geçirmek istemezler. Kendinizi müşterilerin yerine koyun, tatil planlarken ne aradıklarını düşünün.

2. Markanıza sahip çıkın

Marka yönetimiz mutlaka profesyonelce ele alınmalı. Markanız, ziyaretçilerinize otelinizin ne pazarladığını anlatmanın en etkili yolu. Marka tercihiniz, ayrıca, otelinizin kalitesini ve güvenilirliğini gösteren en önemli etken.

3. Önemli içerikleri öne çıkarın

Bir otel sayfasında, en çok ziyaret edilen kısımlar ana sayfa, odalar, özel teklifler, galeri, ulaşım ve iletişim. Bu sayfalar, sayfa tıklarının yüzde 94-98’ini alıyor. Bu sayfalara yoğunlaşın ve sürekli ulaşılabilir ve güncel olmalarına özen gösterin. Unutmayın; müşteriler, kıymetli zamanlarını sitenizi keşfetmek için harcamak değil, ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir ‘tık’ ile bulmak ister.

4.Sitenizi tüm cihazlara göre planlayın

Google, yakın zamanda gerçekleştirdiği açıklamada, arama motoruna en çok sorgunun mobil cihazlar üzerinden girildiğini duyurdu. Bu değişikliğin, internet üzerinden otel aramalarını da etkilemesi kaçınılmaz. Bu sebeple, her cihaza uyum sağlayabilen bir siteye sahip olmak, şu an her zaman olduğundan daha önemli. Müşterilerin önemli içerikleri en önce görme isteği, konu mobil cihazlar olunca, daha da öne çıkıyor. Adres, telefon numarası ve online rezervasyon kısımlarını özellikle öne çıkarın.

5. Bir ‘hayat tarzı’ pazarlayın

Müşterilerin ilgisini otelinize çekecek en önemli etkenlerden biri de sitenizin tasarımı. Sitenizde, otelinize dair kaliteli fotoğraflar ve hareketli görsel içerikler kullanmanız, potansiyel müşterilerinize tesisinizin bütün olanaklarını göstermek açısından etkili olacaktır.  Burada önemli olan nokta ise, yalnızca odalarınızı ya da tesisinizi göstermek yerine bir ‘hayat tarzı’ pazarlamayı başarabilmek.

6. Adım atmaya teşvik edin

Önceki adımlarla tesisinizin sahip olduğu her şeyi sergiledikten sonra, sıra bu potansiyel müşterileri, gerçek müşterilere dönüştürmeye geliyor. Başarılı bir internet sitesi, müşterileri mutlaka adım atmaya zorlamalı. Bu sebeple, sitenizin her sayfasının belirgin bir yerinde ‘online rezervasyon’ linki bulunmalı. Üst ana başlık alanı bunun için uygun olabilir. Eğer siteniz dikeyine ilerliyorsa, ekranın bir köşesine sabitlemeyi de tercih edebilirsiniz. Ziyaretçinizin direkt siteniz üzerinden rezervasyon gerçekleştirmesi için, rezervasyon linkiyle beraber ‘en iyi fiyat garantisi’ ya da özel teklifler sunmayı da unutmayın. Bu, minibardan bir hoş geldiniz içeceği kadar basit bir şey de olabilir, konaklama boyunca ücretsiz kahvaltı da.

7. Ortaklarınıza güvenin

Site tasarımı, amatör bir şekilde planlanacak basitlikte bir konu değil. Sitenizin biçimi ve işlevi arasında en iyi dengeyi kurabilmek için, konaklama sektörü için internet sitesi tasarımında uzmanlaşmış şirketlerle çalışmaya özen gösterin. Bu gibi şirketler, size, teknik desteğin yanında, potansiyel müşterilerinizin isteğini anlayabilme ve bunu yönlendirebilme konusunda da destek sunacaktır. Taleplerinizi iletirken, markanızı iyi anlattığınızdan emin olun. Neler istediğinizi örneklerle anlatın, ancak tasarımcı rolüne bürünmeye çalışmayın. Bırakın, son kararları bu işin profesyonelleri versin. Bu şekilde daha başarılı bir internet sitesine, mümkün olan en kısa sürede ulaşmış olursunuz.

Kaynak: Turizm Güncel

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!