Turizm Bakanları, Aşırı Turizm Sorununu Çözecek Yolları Konuşmak İçin Bir Araya Gelecek 1

Dünyanın önde gelen seyahat ve turizm etkinliklerini organize eden Reed Seyahat Fuarları şirketi, Dünya Seyahat Pazarı WTM Londra’da düzenlenecek olan BMDTÖ (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) ve WTM Bakanlar Zirvesi’nde, geçtiğimiz aylarda öne çıkan bir başlık haline gelen aşırı turizm (overtourism) sorununun tartışılacağını duyurdu. Dünyanın dört bir yanından gelen, ‘turizm fobisi’nden söz eden ve ‘turist işgali’ne karşı protestolar düzenleyen vatandaşların fotoğraflarını gözler önüne seren haberler ve yerli vatandaşların turizm işletmelerinden uzaklaştırılmaları, bu yaz Avrupa’da meydana gelen önemli olaylar arasında yer alıyor.

BMDTÖ Genel Sekreteri Talib Rifai, aşırı turizm konusunda açıklamalarda bulundu: “Gezegenimizin, şehirler dahil olmak üzere birçok popüler bölgesine giden ve sayıları artan ziyaretçileri idare etmek, hem ev sahipleri, hem de ister uluslararası ister yerli olsun, ziyaretçiler için büyük önem taşıyor. Büyüme düşmanımız değil. Artan sayılar düşmanımız değil. Büyüme, insanlığın ebedi hikayesidir. Turizmin büyümesi, aksi takdirde mevcut olmayacak olan toplumsal gelişme ve ilerleme ihtiyaçlarının yanı sıra, çevresel ve kültürel koruma çabalarını finanse etmek için ekonomik refahı, iş olanaklarını ve kaynakları beraberinde getirebilir ve getirmelidir. Ancak turizmin ziyaretçiler ve ev sahipleri için zenginleştirici bir deneyim olmasını sağlamak; güçlü sürdürülebilir turizim politikalarını, uygulamalarını; ulusal ve yerel yönetimlerin ve idarelerin, özel sektör şirketlerinin, yerel toplulukların ve turistlerin etkileşimini gerektirmektedir.”

Aşırı turizm konusu, dünyanın en büyük sorumlu turizm hareketi günü olan 8 Kasım Dünya Sorumlu Turizm Günü’nün de ana teması olacak ve Dünya Seyahat Pazarı WTM Londra’nın üç gününün tamamı boyunca sorumlu turizm programı boyunca yer alacak.

2016 yılında 1.2 milyarı aşkın uluslararası turist, dünyanın çeşitli noktalarına seyahat etti ve bu sayının 2030 yılına kadar artış göstererek 1.8 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. Turizm, dünya gayri safi yurtiçi hasılasının %10’unu oluşturuyor, her 10 işten birini sağlıyor, dünya çapındaki hizmet ticaretinin %30’una karşılık geliyor ve böylece birçok ülkenin ekonomisi ve insanların geçimi için merkezi bir konuma sahip oluyor.

Ayrıca 2017 yılı, Birleşmiş Milletler’in Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı olma özelliğini taşıyor. Sürdürülebilir turizm sektörü, çevresel korumayı ve maddi ve manevi kültürel mirasların muhafaza edilmesini, yerel topluluklar için etkileşimi ve saygıyı teşvik eden bir turizm sektörü olarak varlığını sürdürüyor.

Bakanlar Zirvesi’nde, birçok popüler destinasyonu ziyaret eden kişi sayısındaki artışı yönetmenin, ev sahipleri ve ziyaretçiler bakımından nasıl bir önem taşıdığı ele alınacak, turizmde büyümenin ve sürdürülebilirliğin bir arada nasıl gerçekleştirilebileceği ve gerçekleştirilmesi gerektiği incelenecek.

Dünya Seyahat Pazarı WTM Londra’nın kıdemli yöneticisi Simon Press, aşırı turizm kavramına ve zirveye dair bilgiler paylaştı: “’Aşırı turizm’ olarak anılan sorun, bugün sektördeki ana sorun olma özelliğini taşıyor, bu nedenle bakanlar ve üst düzey özel sektör liderleri, bu konuyu BMDTÖ ve WTM Bakanlar Zirvesi’nin bir parçası olarak tartışacaklar. Geçmiş yıllarda zirveler teror, kriz yönetimi, kusursuz seyahat, sosyal medya, marka oluşturma ve Dünya Kupası ile Olimpiyatlar gibi ‘mega etkinlikler’in kalıtları gibi konulara dair fikirler sundu.

“Bu yıl düzenlenecek olan zirvede aşırı turizm ve aşırı turizmin turistler, destinasyonlar ve yerli vatandaşlar üzerindeki etkileri ele alınacak ve bu sorunu en aza indirgemeye yardımcı olacak çözümler aranacak. Dünya Seyahat Pazarı WTM Londra, bu kadar çok sayıda bakan ile üst düzey sektör liderlerinin, global turizm faaliyetlerini etkileyen büyük meseleleri tartıştıkları tek forum olma özelliğini taşıyor.”

BMDTÖ ve WTM Bakanlar Zirvesi, 7 Kasım 2017 Salı günü gerçekleştirilecek.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe