Turistler En Çok Nerelerde Harcama Yapıyor? 0

Ama ya insanlar sadece aynı yerlere seyahat ediyorlarsa? howmuch.net tarafından ortaya konulan en yeni harita, gelişmekte olan uluslararası turizm endüstrileriyle ülkeleri öne çıkarmakta ve turistlerin büyük paralar harcadıkları yerler ile neredeyse hiç harcama yapmadıkları yerler arasında çarpıcı bir eşitsizlik olduğunu göstermektedir.

Görsel verileri BM Dünya Turizm Örgütü’nden geliyor. İlk olarak, her ülke kıtaya dayalı olarak renk koduyla kodlandı. Daha sonra, 2017 yılında turistlerin her bir destinasyonda harcadıkları yıllık harcama miktarına (ABD $ B) karşılık gelecek şekilde düzenlendi. DTÖ, ülkeye gelen uluslararası turistin ulaşım, mal ve hizmet gibi şeyler de dahil olmak üzere harcadığı herhangi bir miktarı bir harcama olarak tanımlar. Diğer bir deyişle, rakamlar iç turizmi hariç tutarak, size hangi ülkelerin en fazla (ve en az) uluslararası turizm pazarına bağımlı olduğunu gösteren bir fotoğraf sunmaktadır.

2017’de En Yüksek Uluslararası Turizm Kazançlarıyla İlk 10 Ülke

  1. ABD: 211B $
  2. İspanya: 68B $
  3. Fransa: $ 61B
  4. Tayland: $ 57B
  5. İngiltere: $ 51B
  6. İtalya: $ 44B
  7. Avustralya: $ 42B
  8. Almanya: $ 40B
  9. Makao (Çin): $ 36B
  10. Japonya: 34B $

Görseller dünya turizm endüstrisi hakkında bazı önemli bilgiler içeriyor. Hemen ortaya koyabileceği en bariz sonuç ise hangi ülkelerin hem kıta bakımından hem de bireysel olarak ülkelerde turizmden en çok (ve en az) gelir elde ettiğine ilişkin. Örneğin Afrika ve Orta Doğu’yu ele alalım. Sadece bir avuç ülke görselde görünecek kadar büyük turizm endüstrilerine sahip. Bunu, iki alanın birleşik boyutunun iki katından daha fazla olan ABD’nin boyutuna göre karşılaştırın. Sadece ABD, dünyadaki tüm turist harcamalarının% 21’ini (211 milyar dolar) oluşturuyor ve ilk on ülkenin birleşik değeri bizim için% 49’luk (643 milyar $) bir oran oluşturuyor.

Bu, turizm sektörünün en yoğun olduğu yerler bakımından birkaç önemli noktada yoğunlaştığı anlamına geliyor. Aslında, en çok parayı çeken yerler Batı ülkeleri, artı Japonya, Tayland ve Makao (Çin tarafından kontrol edilen bağımsız bir bölge; daha fazlası aşağıda )gibi birkaç Doğu Asya bölgesi. Güney Amerika da dahil olmak üzere küresel güneyde nispeten küçük harcamalar gerçekleşmekte. Önemli istisnalar Avustralya (42B $) ve Yeni Zelanda (10B $); ancak her ikisi de İngilizce konuşan ülkeler.

Bu da küresel seyahat endüstrisi hakkında ilginç sorular doğurmaktadır. Havayolları tüm dünyada uçuyor, ancak turizm endüstrisi çatallaşmış ve eşitsiz. Peki, bilinmeyen yerler para harcayan ziyaretçileri nasıl çekebilir?

Makao, öğretici bir örnek sunuyor. Harita üzerinde 36 milyar dolarlık bir pay var. Ve bunun sebebi de dünyanın en büyük kumar merkezi olduğu için. Mangkhut tayfunu kısa bir süre önce tüm Makao kumarhanelerini kapatmaya zorladı ve sadece 33 saat içinde tüm endüstri bileşik olarak 186 milyon dolarlık gelir kaybına uğradı. Bu, saatte, her saat başı 5,6 milyon dolarlık kayıp gelire tekabül ediyor. Kumar her ülke için sağlam bir turizm endüstrisi geliştirmek üzere ideal bir yol olmayabilir; ama tabii ki paranın konuştuğu gün gibi ortada.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.