TUIK Verilerine Göre Turizm Kârında 500 Milyon Doların Üstünde Artış!

Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin, turizmde Avrupa kan kaybederken Türkiye’nin ise bütün olumsuzluklara rağmen gücünü toparlayarak 2023 hedeflerine yürümek noktasında ciddi adımlar attığını belirtti. 

Tekin, “Ülkemizde yürüttüğü faaliyetlerle büyüyen havayolu şirketleri, yeni yapılmakta olan ve Avrupa’nın transfer merkezi büyüklüğünde konumlanacak havalimanları, otel yatırımları, tanıtma genel müdürlüğümüzün pazarlama faaliyetleri turizm gelirlerinin artmasına büyük destek sağlıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017’nin 2. çeyrek turizm verilerini değerlendiren Turizm & Etkinlik Danışmanı Mertcan Tekin, Rusya ve Türkiye turizmi artarken buna karşın Almanya başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde turizm ekonomisi açısından ciddi kayıplar yaşandığını belirtti.

“430 Milyon Dolarlık Gelir Artışı”

Tüm turizm faaliyetlerini ele alan TÜİK’e göre bu yılın 2. çeyreğinde, turizm gelirleri geçen yıla göre 430 milyon dolarlık bir artış yakalayarak 5.5 milyar dolara ulaştı. Bu artışı tüm turizmcilerin ve yöneticilerinin ortak çabasına bağlayan Tekin, piyasada gözle görülür bir hareketlilik olduğunu, geçen yıla oranla turist sayısının da 1.3 milyon kişiye yükseldiğini kaydetti.

“Turizm Giderleri Düştü!”

Tekin, “430 Milyon Dolarlık artış sağlamamıza rağmen, Turizm için yaptığımız harcama geçen yıla kıyasla 140 Milyon dolar bandında azaldı. Bu daha az para harcayarak daha katma değerli işler yapabileceğimizi gösteriyor. Bunun için yapılabilecek bir çok yöntem var, bu yöntemleri doğru değerlendirmemiz, az ama öz yatırımla çok ciddi dönüşler almamız gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Tekin, şöyle devam etti:

“Özellikle rekreasyon aktiviteleri ile zenginleştirilen destinasyonları tercih eden turistlerin yaptığı harcamalar diğer bölgeleri ziyaret eden turistlere oranla daha fazla. Turistler katılabileceği ilgi çekici etkinliklere ve faaliyetlere para harcama konusunda tereddüt etmiyor. Doğal olarak bölgede bu etkinlikleri ve faaliyetleri düzenleyen kuruluşlar, orada çalışan kişiler yani bölge hinterlandı hızlı bir şekilde finansal olarak gelişme gösteriyor. “

“Türkiye’de Güvenlik Problemi Yok”

Türkiye’nin turizm bakımından ağırlıklı ziyaretçi alınan şehirlerinin tümünde yurt dışına kıyasla güvenlik probleminin neredeyse hiç yaşanmadığına dikkati çeken Tekin, Türkiye’ye gelmeden önce çeşitli forum ve sosyal medya mecralarında “Türkiye’ye seyahat etmek güvenli mi?” sorusuna cevap arayan kişilere karşı çeşitli kuruluşların hazırladığı ülke tanıtım videolarını paylaşmak gerektiğini vurguladı. Tekin, bu tarz cevaplar vermekten çekinmenin ülke turizmine katkısı olmayacağını sözlerine ekledi.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!