Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Akıllı telefonların veya dijital kaynakların yaşamlarımıza dahil oluşundan önce başvurduğumuz geleneksel haritalar, gitmeleri gereken yeri belirlemek ve bu yere ne kadar sürede varabileceklerine dair tahminde bulunmak isteyen insanlara, dünyanın ölçeklendirilerek küçültülmüş bir temsilini sunmaktaydı. Dijital haritalar, seyahat sürelerini tahmin etmeyi her ne kadar kolaylaştırmış olsa da, bu haritalar hâlâ daha eski haritaların görünüşlerine sahip bir biçimde karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir haritalarındaki bu eksikliklerin farkına varan ve Mapbox’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Peter Liu, haritayı okuyanlara destinasyonları lokasyonlarına göre değil, bu noktalara ulaşmanın alacağı sürelere göre kavrama olanağı sunabilen dairesel bir izdüşüm yöntemini kullanan yeni bir haritalama yöntemi oluşturmaya karar verdi.

Liu, kullanıcıların belirli mekânlara olan mesafesini detaylandıran daireler bulunduran bazı şehir haritalarının tasarımlarından ilham aldı. Mesafe bilgilerini belirten şehir haritalarını yararlı bulan Liu, bunların doğruluğu konusunda aynı fikirde değildi. Söz konusu haritaları okuyan kişilerin hâlâ bu mesafeleri yürümenin ne kadar vakit alacağını tahmin etmeleri gerekmekteydi. Ayrıca yürüyüş rotaları her zaman düz bir çizgi şeklinde olmadığı için destinasyonlara ulaşma süresi artış gösterebilmekteydi.

Liu’nun tasarladığı bu yeni harita, iç içe yerleştirilmiş ve eş merkezli çok sayıda daireden oluşan bir radar görünümüne sahip durumda. Bu tasarım, Liu’nun ilham aldığı şehir haritalarının tasarımlarına çok benzemesine karşın, Liu’nun ortaya çıkardığı haritalar, 10 dakikalık seyahat aralıklarını belirten kalın çizgiler içeriyor. Kullanıcılar belirli bir lokasyona ne kadar hızlı ulaşırlarsa, ulaştıkları mekânın adı, dairenin merkezine daha da yaklaşıyor. Kullanıcılar, gitmek istedikleri lokasyona karar verdiklerinde, kendilerini daha detaylı bir şekilde yönlendirecek, daha geleneksel bir haritaya yönlendirilmek için bu lokasyonun ismine tıklayabiliyor.

Liu’nun bu yeniden keşfedilmiş haritası, prototip aşamasında bulunuyor. Liu’nun haritanın doğru bir biçimde çalıştığından emin olmaya odaklanmasından dolayı, haritanın arama motoru her zaman çalışmayabiliyor. Ancak harita başka mobil uygulamalarla entegre olarak çalıştığında, kullanıcıların ziyaret etmek istedikleri restoranları ve mekânları bulmak için bu mobil uygulamaların arama motorlarını kullanabiliyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz