Travelport’a Göre İş Seyahati Gerçekleştirenler Dinamik Fiyatlandırma İstiyor. 0

Bu bulgu, kişiselleştirilmiş dinamik fiyatlandırmayı uygulamaya başlayan veya uygulamayı düşünen havayolları için iyiye işaret olabilir.

Geçtiğimiz ay yayınlanan Travelport 2018 US Business Traveller Anketi, iş seyahati yapanların % 75’inin, iş seyahatleri için çevrimiçi rezervasyon yaparken seyahat tarihlerine göre kişiselleştirilmiş reklamlar almak istediğini tespit etti. Benzer şekilde, katılımcıların % 72’si çevrimiçi göz atma geçmişlerine göre kişiselleştirilmiş reklamlar almak istediklerini belirtti.

Bulgular, Temmuz ayının sonunda sona eren 12 aylık dönem boyunca en az iki kez iş için hava yoluyla seyahat eden 850 ABD vatandaşına yapılan anket sonucu ortaya çıkmıştır.

R.W. Mann ve Co. Danışmanlık’tan Havayolu Sektörü Analisti Bob Mann, iş seyahatindeki kişilerin veri madenciliğine dayanan kişiselleştirilmiş reklamcılığa karşı çok açık olmasına şaşırdığını belirtti.

Mann; “Kişiselleştirilmiş fiyatlandırmayı uygulayan veya uygulamayı düşünen havayolları, Travelport anketini dikkate almalı. Bir havayolu şirketinde dağıtımdan sorumlu olsaydım, bunu devam ettirmek ve test etmeye başlamak için yeşil ışık olarak görürdüm. Yani evet, bu adil bir oyun. Eğer dağıtımcı olsaydım, havayolu firmasına gidip, envanter yapısına göre insanlara satış yapacağız. Sadece temel ekonomi satış yapmayacağım. Yani benimle iş yapsanız iyi olur derdim” dedi.

Kişiselleştirilmiş dinamik fiyatlandırmayı uygulayan havayolları, bilet araması yapan kişiye tarife sunuyor. Bu tür teklifler, veri madenciliği yazılımı ve gelir yönetimi platformlarındaki iyileştirmeler sayesinde etkinleştiriliyor.

Bu tür teklifler, veri madenciliği yazılımı ve gelir yönetimi platformlarındaki iyileştirmeler sayesinde etkinleştirilir. Ücret verilerini toplayan ve dağıtan havayolu şirketi ATPCO, IATA’nın Yeni Dağıtım Yeteneği’ni kullanarak GDS’ler tarafından dinamik ücret tekliflerinin oluşturulmasını sağlamak için ya da ya da NDC, havayolu şirketlerinin teklifleri kişiselleştirmesini ve seyahat acenteleri aracılığıyla yardımcı ürünleri satmasını sağlayan XML tabanlı mesajlaşma standardı için gayret sarf ediyor.

Havacılık şirketlerinin yanı sıra endüstri uzmanları da, taşıyıcıların, müşteriye özel paketlere göre hazırlanmış paketler sunmak için kişiselleştirilmiş fiyatlandırmayı kullanacağını, ancak aynı ürün için farklı fiyatların müşterilere verilmesini istemediklerini söylüyor. Bununla birlikte, havayolu şirketlerinin fiyat ayrımcılığına gireceği yönündeki endişeler, Senato azınlık lideri Chuck Schumer’i (D-N.Y.) Mart ayında uygulamaya yönelik bir Federal Ticaret Komisyonu soruşturması çağrısında bulundu.

Kişiselleştirilmiş dinamik fiyatlandırma hala ilk günlerinde ve metodolojiyi ne kadar ya da ne ölçüde kullanmaya başladığı belli değil. Geçtiğimiz ay Denver’da düzenlenen Uluslararası Havacılık Tahmin Zirvesi’nde, United başkanı Scott Kirby, havayolunun kişiselleştirilmiş teklifler vermeye başlayanlar arasında olduğunu söyledi. Kirby, rekabetçi kaygılara değinerek, ayrıntıya girmeyi reddetti.

Konferansta ayrıca Lufthansa’nın satış, yönetim ve iş geliştirme direktörü Thomas Dionisius, Lufthansa Group havayollarının kişiselleştirilmiş tarifeleri uygulamak için çalıştığını söyledi.

Kendisi; “Çok fazla havayolu şirketinin üzerinde çalıştığına eminim. Bizim için bu büyük bir trend ve teklif ve paketler artık statik değil” dedi.

Ohio Eyalet Üniversitesi havacılık çalışmaları profesörü olan ve dağıtım konularında uzman olan Nawal Taneja, Mann gibi iş seyahatinde kaç kişinin araştırmacılara kişiselleştirilmiş reklamlar almaya açık olduklarını söylediğine şaşırdığını söyledi.

Ancak Taneja, havayolu şirketlerinin kişiselleştirilmiş fiyatlandırmayı etkin bir şekilde uygulayabilmeleri için üstesinden gelmek için hâlâ çok fazla engelle karşılaştıklarını söyledi. Özellikle bir şey için, tahmin modellerinin, müşterilerin etkili ödeme yönetiminin önemli bir unsuru olan ödeme istekliliğinin belirlenmesinde hala iyi olmadıklarını söyledi.

Taneja ayrıca, AB’nin yeni yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği gizlilik yasalarının kişiselleştirilmiş dinamik fiyatlandırmayı uygulamak için daha karmaşık hale getirdiğini de iddia etti.

Taneja, “Bu veri gizliliği konusu büyük bir sorun olacak” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.