Travelport ve IBM, Tur ve Aktivitelerin Dağıtımı için Blockchain Testi Gerçekleştiriyor 0

IBM ile ortaklaşa gerçekleştirilen başarılı bir kavram kanıtlama çalışmasının ardından, Travelport tur ve faaliyetlerin dağıtımını ve yerleşimini basitleştirmek, hızlandırmak ve doğrulamak için özel bir blockchain geliştiriyor.

Önümüzdeki altı ay içinde, Travelport‘un baş mimarı Mike Croucher, belki de kurvaziyer limanlarında veya turistik bir yerdeki büyük otellerde sağlanan turlara ve etkinliklere odaklanarak asgari çalışırlıkta bir ürünün piyasaya süreceğini açıkladı.

Croucher, gezginlerin son yıllarda benzersiz deneyimlere olan ilgisinin artmasıyla birlikte, geleneksel dağıtım kanallarının, yüksek oranda küçük ve bağımsız tedarikçilerin varolduğu bu sektöre uygun olmadığını belirtti.
Croucher, “Kendimiz de dahil olmak üzere tüm büyük platformlar için giriş maliyeti oldukça yüksek.

“İçeriğimizi sistemimize koymamızın maliyeti oldukça fazla iş gerektiriyor – ve daha sonra sözleşmelerin yönetilmesi, çözüm masrafları gibi bir durumun ortaya çıkması pahasına blockchain fırsatıyla gördüğümüz bu uzun kuyruk içeriğini gerçekten farklı bir şekilde çözebilir olup olmadığıydı” dedi.

Kendisi, Denklemin diğer tarafında ise, gezginlerin küçük ve yerel tedarikçilerden deneyimleri keşfetmelerine ve onlara güvenmelerine yardımcı olma ihtiyacı olduğunu da söylüyor.

“Bugün bunu yaptığınız gibi [örneğin], bir yürüyüş turu görüyorsunuz, TripAdvisor‘a gidiyorsunuz ve orada yüzlerce yorum görüyorsunuz. Ama orada birçok yanlış yorum var, bir sürü sorun var ve çok fazla arama yapılıyor ”diyor Croucher.

Geçtiğimiz ilkbahardan itibaren Travelport, özel bir blockchain’in dağıtılmış defter modelinin bu sorunları nasıl çözebileceğini, operatörlere, satıcılara ve tüketicilere hizmet vermek için şeffaflık ve otomasyonun nasıl eklendiğini keşfetmek için IBM ile çalışmaya başladı.

Fikir

Çözümün birkaç bileşeni vardır.

Bu blockchain aracılığıyla elde edilen deneyimlerin güvenilir olmalarını – gerçekte var olduklarını ve uygun kalitede olduklarını – garanti etmek için, Travelport, her bir içerik, her yürüyüş turu veya balıkçılık seferi örneğini, örneğin; yerel pazardaki bir kişi veya kuruluş tarafından onaylanacaktır.

Envanterlerini blockchain’e ekledikten sonra tedarikçiler, Travelport tarafından tedarik edilen ve dünya çapındaki endüstri ağları aracılığıyla geliştirilen bir listeden “destek” ile iletişime geçmekten sorumlu olacaklardır.
Croucher, “Bu, yerel bir seyahat acentesi, bir turist masası veya içeriği destekleyen bir şey olsun, bu nedenle de içeriğin zincirde bir onaylama mührü olduğu anlamına geliyor.

Travelport bakış açısıyla, bu, dünya çapında çok büyük bir satış ekibine sahip olmamızı, içerik sağlamayı ve içeriği desteklememizi sağlıyor” dedi.

İçerik onaylandıktan sonra, otel veya kruvaziyer gemisi gibi satıcılara blok zincirinde görünür hale geliyor ve onaylayan taraf, onaylanmış ürünlerin satışına ilişkin bir komisyon alır.

Blockchain’in başka bir özelliği de bu.

Akıllı sözleşmeler, bir blokckchain’de işlem kurallarını tasvir eden kendi kendini yürüten anlaşmalardır.
Bu durumda, tur veya etkinlik operatörü, Travelport tarafından sağlanan her bir işlem için ödenecek komisyonları belirten bir sözleşme şablonunu tamamlayacaktır.

Croucher, “Belki de, onu satan perakendeci% 5’lik bir komisyon alır, içeriğin onaylayıcısı 100 dolarlık bir kerelik ücret alır ve belki Travelport her işlemde% 5’lik bir ücret alır.

Bir satış gerçekleştiğinde, akıllı sözleşme her katılımcı tarafa otomatik ödeme gerçekleştirir.

Croucher, “Komisyonun anında çözüme kavuşturulması, bugün ise herhangi bir satışla ilgili komisyonun uzlaştırılması altı ila sekiz haftalık bir süreçtir – veya bazen de böyle bir süreç yoktur.

“Ve sözleşmenin şeffaflığı, blokchain içinde işleminin gerçekleşmesini destekliyor” dedi.

Bu sistemdeki uzlaşma, alıcının yerine göre resmi para biriminde yapılır.

Potansiyel

Yaz aylarında çeşitli Travelport müşteri etkinliklerinde kavram kanıtlama konseptini paylaştıktan sonra aldıkları geri bildirimlere dayanarak, Croucher birkaç özel kullanım durumuna odaklandıklarını söylüyor. Bunlardan biri de turistik yerlerdeki büyük oteller.

“Büyük kumarhaneleri olan Las Vegas’ı ele alırsanız, bugün sahip olduğumuz konsiyerj masasından çok farklı bir şey sunmamızın bir yolu olabileceğini söylemek için onlarla çekişmeye başlıyoruz” diyor.

“Şu anda bir otelde yapmak istediğiniz yerel turların çoğunda, konsiyerj masasına gitmeniz gerekiyor, onların telefon etmeleri gerekiyor, her şeyi sıraya koymaları gerekiyor, bir kayıt tutuyorlar ve sonra komisyonlarını alıyorlar. Bunu otomatikleştirmek zor. Bu yüzden, bunu destinasyon içi resort tipi için web sitelerine nasıl koyabileceklerini görüyorlar ” dedi.

Croucher, bu platformun yolcularına yerel bir turizm kurulu ya da seyahat acentesi tarafından onaylanan bir limanda iken sunacakları pek çok yeni ve nadir aktivitelerle bağlantı kurarak kruvaziyer gemilerinin de yararlanabileceğini söylüyor.

“Her bir çağrı noktasında, bir yemek pişirme sınıfı veya Segway turu veya benzeri şeyler gibi benzersiz deneyimleri koordine etmek onlar için çok zor, çünkü aslında önceden rezervasyon yaptırmaki bunun değerlendirilmesi ve yerine getirilmesi zor oluyor” dedi.

Travelport, piyasaya sürülecek asgari ürünü oluşturan piyasaları belirlemek için çalışıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.