Transit / Transfer Yolcu Nedir, Bagaj İşlemleri Nasıl Yapılır?

Seyahatlerinin başladığı havalimanıyla ve biteceği havalimanı arasında herhangi bir noktada 24 saati aşmayacak şekilde duraklama yapan ve buradan aynı ya da başka bir havayolu şirketiyle yolculuklarına devam eden yolcularımız “transit yolcu” olarak adlandırılmaktadır.

Transfer Yolcu:
(Dış Hat Gelip-İç Hat devam eden yolcular)

Dış hatlara gelen yolcunun İç hatlara devamı varsa geliş katında vize ve pasaport kontrolünden geçtikten sonra ülkeye girişi yapılır. Yolcu daha sonra İç Hatlara geçer ve bindiği meydandan aldığı biniş kartı ile ilgili uçuşunun bulunduğu salona geçerek transferini gerçekleştir. Geldiği meydanda boarding kartı verilmemişse, yolcu İç Hatlarda Check-in yaptırır ve boarding kartı alır. Eğer hava yolu şirketi değişiyorsa bagajlarınızı alıp almayacağınız konusunda mutlaka İlgili hava yolu şirketinize danışın ve bagaj etiketinizi kontrol edin. Bazı hava yolu şirketleri prosedürlerine göre bagajları otomatik olarak uçağa transfer etmektedir. Yolcunun bagajını almasına gerek kalmadan söz konusu bagaj yolcunun devamı olan uçuşuna otomatik olarak aktarılır. Bagajların terminalimizde kalmaması için mutlaka gideceğiniz noktaya kadar bağlanıp bağlanmadığını bagaj etiketlerinizden kontrol ediniz.

Transfer Passenger

Transfer Yolcu:
(Dış Hat Gelip-Dış Hat Devam eden Yolcular)

Dış hatlardan gelip yine dış hatlara devamı varsa ülkeye girişi yapmaksızın geliş katındaki ilgili handling kuruluşuna ait Transit deskte kontrol işlemleri tamamlanarak, yolcuya boarding kartı verilir (geldiği meydanda boarding kartı verilmemişse) daha sonra yolcu transit turnikeden geçerek Dış hatlar gidiş katına ve ilgili uçuşunun bulunduğu salona geçerek transferini tamamlar. Yolcuya ait bagaj da ilgili uçuşa otomatik olarak aktarılır.

Transfer Yolcu:
(İç Hat Gelip- İç Hat devam eden yolcular)

İç Hat gelen yolcunun İç Hatlara devamı varsa; Bagajı gideceği son noktaya bağlanmış ve boarding kartı verilmiş ise İç Hatlar gidiş arındırılmış salona geçer ve uçuşunun bulunduğu salona gider. Bagajı gideceği son noktaya bağlanmamış ve boarding kartı verilmemiş ise; Bagajını alır ve Gidiş katında ilgili hava yolunun check-in kontuarına müracaat eder ve check-in yaptırır.

london airport large

Transit Yolcu:
(Aynı uçuş ile devam eden yolcular)

Gerek İç hatlar gerekse Dış hatlar devamı olan transit yolcular, ilgili uçuşun ground time’ı uzunsa kendilerine ilgili handling kuruluşu tarafından transit kart verilerek transit salona alınır, geldikleri uçağın ikmal işlemleri tamalandıktan sonra ise tekrar aynı uçağa alınarak transit işlemi tamamlanır. İlgili uçuşun ground time’ı yetersiz ise yolcular uçaktan indirilmez. Uçağın ikmal işlemleri yolcular uçaktayken tamamlanır. Transit uçuşlarda yolcuya ait bagaj uçaktan indirilmez.

Bagaj İşlemleri

Dış hatlarda uçak değiştirecek transit yolcular, geçerli güvenlik kuralları gereği bir başka güvenlik kontrolünden geçmeleri gerekecektir. Lütfen el bagajı ve sıvı kısıtlamalarının transit bölgesinde de geçerli olacağını dikkate alınız. Bu sınırlamalara göre 100ml üzerindeki sıvıları yanınızda uçağa alamamaktasınız. Valizlerinizi kod paylaşımı olan hava yolu şirketlerinde ineceğiniz noktada teslim alabilirsiniz, kod paylaşımı olmayan uçuşlarda ise transfer noktasında bagaj bandında alarak tekrar check/in işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Kaynak: Atatürk Airport

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2 Comments

  • Merhaba. Atina dan duseldorf a ucacagim istanbul sabiha gokcen aktarmali. Merak ettigim sey turkiyede pasaportuma kaşe vururlar mi ? Yada gumrukten tekrar gecmem mi gerekiyor?

    • Eğer Türkiye’ye giriş yapmayacaksanız vurulmaz direk transfer salonundan giden yolcu katına geçersiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!