Transit Kapsülleri Caddelerin Yükünü Hafifletecek mi ?

Son 20 yıl içerisinde teknoloji büyük bir ilerleme kaydetmiş, toplum bilgi ve iletişim çağına gelmiş olmasına rağmen, toplu taşıma bu yünden sinek avlamakta ve yollar, yolcu sayısı bir ikiyi geçmeyen araçlar ile dolmuş durumda.

USA-PRT-Austin-964x644
Görsel: @Sjsu.edu

Ultima serisinin yaratıcısı ünlü video oyun geliştiricisi ve daha sonrasında masraflarını kendi karşıladığı eğitimini tamamlayarak, hususi astronot olan Richard Garriott, yaşadığı Austin (Texas) şehrine bireysel hızlı transit (PRT) sistemini getirerek etkili bir şekilde toplu taşımayı geliştirmeyi umut ediyor.

Sahibi olduğu USA PRT şirketinin web sitesinde, bilgisayar kontrolündeki elektrikli hafif araçlar ile yolcu taşıyacakları, yükseltilmiş veya yerde bulunan raylar ile araçlara yön verecekleri şeklinde ifadelere yer verilmiştir.  Buna ek olarak, otomatik aracı, transit noktanıza çağırarak bindikten sonra, duraklama yapmadan hızlıca gideceğiniz noktaya götüreceğinden bahsediyor. Yani PRT ile Austin sakinleri yükseltilmiş raylar üzerinde bulunan bir kapsüle binerek, arzu ettikleri destinasyona seyahat edebilecekler.

Sistemin destekçileri, çevresel etkinin azlığına, yolculuk esnekliğine ve göreceli maliyete dikkat çekmektedirler.

Sistemin karşıtları ise, düşük kapasiteye ve pahalı ray sisteminin, yoğun nüfuslu şehir alanları ve tenha nüfuslu banliyöler için pratik olmayacağını savunmakta.

images
Görsel: @Sjsu.edu

Şu an dünya üzerinde 5 adet PRT sistemi bulunmakta. Bunlardan biri 8 mil uzunluğu ile West Virginia Üniversitesi’nde bulunmaktadır. En fazla 20 kişilik yolcu kapasiteli kapsülleri, istenilen noktadan ziyade belirli bir rotada hareket etmesi sebebi ile tam anlamıyla PRT sayılmasa da en büyük ve en eski PRT olup 1975 yılından beri hizmet vermektedir.

USA PRT’nin Austin’de gerçekleşebilmesi için önce yerel sakinleri ve yerel politikacıları ikna etmesi gerekiyor. Sistemin taraftarı olan sakinler ise sahip oldukları web sitesi üzerinden desteklerini dile getiriyorlar.

Garriott’ın iddiasına göre proje, başlangıç için 100 milyon dolarlık özel yatırıma gereksinim duyuyor.

PRT, hali hazırdaki sistem yerine geçebilecek bir çözüm olabilir mi yoksa şehir planlamacıları, kaynaklarını, otobüs tren gibi geleneksel taşıma yollarının yanı sıra elektrikli ve kendinden hareketli otomobillere mi ayırmalı ileride göreceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!