TatildeKirala.com CEO’su Ruşen Mat –  Soru ve Cevaplar

2021 yılı villa kiralama sektörü açısından nasıl bir yıl oldu?

2020 yılı Mayıs ayında pandemi yasaklarının kalkması ile birlikte villa ve tekne kiralama sektörü en büyük sıçramasını yapmış ve 2019 yılına oranla 4 kat artmıştı. 2021 yılında ise bu büyümenin üzerine %60’lık bir talep büyümesi daha yaşandığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl 1.6 Milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığını belirttiğimiz tatil bölgelerindeki villa kiralama sektörünün bu yıl ortalama rezervasyon tutarlarındaki artışın ve arz tarafında yapılan yatırımların etkisi ile yaklaşık 3.5 Milyar TL’lik bir hacme ulaştığını düşünüyoruz.

Gerçekleşen bu büyümelerin ardından villa kiralama seçeneğinin 2021 yılı itibariyle alternatif konaklama modeli olmaktan çıkarak tatilcilerin aklındaki ilk seçeneklerden biri haline geldiğini ve bunun önümüzdeki yıllarda da değişmeyeceğini düşünüyoruz. Global veriler de ev ve villa kiralama sektörünün toplam konaklama pazarı içerisinden yaklaşık %20’lik pay aldığını ve artık ana akım bir model haline geldiğini doğruluyor.

Pandemi etkisi devam edecek mi?

Özellikle yeni varyantların etkisiyle pandeminin birkaç sene daha turizm sektörüne etki edeceğini göz önünde bulundurursak önümüzdeki yıllarda talep ve arz tarafında büyümenin süreceğini ve bunun da konaklama sektörünü artık geri dönülemez şekilde değiştireceğini düşünüyoruz.

TatildeKirala.com 2021 yılını nasıl geçirdi ve 2022 yılında neler yapmayı planlıyor?

2021 yılı, belirlediğimiz hedeflerin üzerine çıktığımız keyifli bir yıl oldu. Ciro ve önemli metriklerin hepsinde oldukça başarılı sonuçlar elde ettik ve bu büyüme oranlarına infografikte olabildiğince yer vermeye çalıştık. Buna ek olarak geçtiğimiz hafta uzun bir çalışmanın ardından teknolojimizi ve sitemizin ara yüzünü de tamamen yenileyerek çok daha mobil odaklı ve kullanıcı dostu bir platform haline geldik. Şu anda gururla söyleyebilirim ki; her yıl teknolojiye 750 milyon$ harcadığını açıklayan airbnb ile neredeyse aynı teknolojiyi ve kullanıcı deneyimini ziyaretçilerimize sunabiliyoruz.

2022 yılında her yıl olduğu gibi agresif büyüme hedeflerimizi sürdüreceğiz ve buna ulaşabilmek adına geçtiğimiz yıllarda sahip olmadığımız yeni teknolojilerden ve stratejilerden güç alacağız. Özellikle global büyüme stratejisi ve yeni kategoriler bu yıl en önemli büyüme silahlarımız olacak.

Geldiğimiz noktada 2022 yılının TatildeKirala.com için en kritik yıl olduğunu düşünüyor ve 2022 yılı sonunda yeni hedeflerimizi de gerçekleştirerek çok daha ileri bir noktada olacağımızı düşünüyorum.

2021 yılında yeni bir yatırım aldınız mı?

Mevcut yatırımcımız Sintek Grubundan her yıl belirlenen hedefler gerçekleştikçe devam yatırımları almaya devam ediyoruz. 2021’in Mayıs ayında ise aramıza yeni katılan yatırımcımız Hüseyin Özkan’a şirket hisselerimizin bir kısmını 8.5 Milyon$ değerleme üzerinden cash-out yaparak satmak üzere anlaştık ve Temmuz ayında bu süreci tamamladık. Böylelikle şirketteki stock option’a sahip kilit çalışanlarımıza uzun yıllardır gösterdikleri yoğun çabalarının karşılığını verme ve motivasyon sağlama imkanımız oldu.

Yatırım süreçlerindeki arayışımız iş modelimizin büyümesini sağlayabilecek stratejik ortak bulmaya yönelik olduğundan, 2020 yılının başından beri sadece işimizi önemli çarpanlarla büyütebilecek ve sinerjinin etkisiyle 1+1’i birlikte 5’e götürebileceğimiz önemli firmalarla irtibata geçtik ve her sezon 4-5 farklı önemli şirket ile görüşmelerimiz oldu. Bu şirketlerin bazılarından son turdaki değerlememiz seviyesinden çoğunluk hisse için teklif de almamıza rağmen şu ana kadar kabul ettiğimiz ve olumlu sonuçlandırdığımız bir süreç olmadı.

2022 yılı stratejilerimizin başarılı olması halinde yatırım süreçlerinde ve şirket değerlememiz konusunda farklı bir evreye geçeceğimizi düşündüğümüz için şu an daha çok ürün, strateji ve pazarlama gibi konulara odaklandığımızı söyleyebilirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!