Booking,  Getaroom’u 1,2 Milyar Dolara Satın Aldı

Şirket tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamada, pandemi dönemindeki ilk satın alımında Booking, otel toptancısı Getaroom’u 1,2 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Anlaşma tamamlandığında Booking, 150’den fazla bağlı ortağı olan Dallas merkezli Getaroom’u, Booking’in ABD merkezli Priceline markasına katacak.

Booking, planın, perde arkasında ABD Silahlı Kuvvetleri Seyahati gibi çok sayıda web sitesine güç sağlayan Priceline Ortaklık Ağı’nı Getaroom ile yeni bir Stratejik Ortaklık işi oluşturmak için eşleştirmek olduğunu belirtti.

Bu hamle, rakip Expedia Grup’un çok daha büyük ortaklıkların işletmelerini desteklemeyi stratejik bir zorunluluk haline getirmesinin ardından geldi. Expedia, kurumsal seyahat markası Egencia’yı American Express Global Business Travel’a sattı ve seyahat yönetimi şirketinin otel işletmesini güçlendirmek için uzun vadeli bir anlaşma kazandı.

Booking, geleneksel düzenleyici onaylara ve kapanış koşullarına tabi olan Getaroom satın alımının hem katılımcı oteller hem de bağlı ortaklar için artı olacağını söyledi. Getaroom, otellerle toptan otel anlaşmaları imzalar ve bunları bağlı ortakları aracılığıyla dağıtır.

Getaroom, 1980’lerde hukuk fakültesinde tanışan Bob Diener ve David Litman tarafından 2009 yılında kurulmuştur. 1990’larda daha sonra Hotels.com olarak anılacak olan Hotel Reservations Network’ü kuranlar da aynı kişilerdir. Bob Diener ve David Litman, Hotels.com’u 1999’dan başlayarak aşamalı olarak Barry Diller’in USA Networks’üne sattılar ve 2018’de Getaroom’un çoğunluk hissesini özel sermaye şirketi Court Square Capital’e sattılar.

Court Square Capital’e satış sırasında Getaroom, brüt satışlarda tahmini 1 milyar dolar yaptı. Getaroom, özel sermaye şirketiyle yapılan anlaşmadan önce kendi kendini finanse ediyordu.

Priceline CEO’su Brett Keller yaptığı açıklamada; “Seyahat endüstrisi pandemiden kurtulmaya devam ederken, hem ortaklarımızı hem de müşterilerimizi daha iyi desteklemek için sürekli fırsatlar arıyoruz. Yıllar içinde stratejik ortaklıklar, yeni kanallar aracılığıyla daha fazla müşteriye ulaşma çabalarımızda önemli bir rol oynadı. Getaroom ve Priceline’ın teknoloji ve uzmanlığını birleştirerek, otel ortaklarımız için dağıtımı daha da kolaylaştırabilir ve ABD konaklama segmenti için yeni ve daha iyi çözümler sağlayabiliriz” dedi.

Getaroom bir tüketici seyahat web sitesi olarak kuruldu ve hala gezginlere yönelik bir işletmeye sahip; ancak bugün ana odak noktası işletmeler arası ortaklıklar.

Şirketler Getaroom’un genel merkezinin Dallas’ta kalacağını ve CEO’su Matt Davis’in Priceline’ın yeni Stratejik Ortaklıklar işinin sorumluluğunu üstleneceğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!