Tatilciler En Çok Sosyal Medyadan Etkileniyor!

İngiltere ulusal turizm acentesi VisitBritain, farklı ülkelerden birçok insanın katılım gösterdiği ve sosyal medyanın tatil tercihleri üzerindeki etkisinin analiz edildiği araştırma sonuçlarını yayınladı. Sosyal medyanın tatil tercihleri üzerinde oldukça önemli bir role sahip olduğu ortaya çıktı.

Tatil açısından sosyal medyanın rolünün ölçüldüğü araştırmaya Amerika, Almanya, Hindistan ve Güney Kore’den birçok insan katıldı. Katılımcıların %89’u tatillerini planlarken sosyal medyadan faydalandığını dile getirdi. Araştırmaya Hindistan’dan katılım gösterenlerin %98’I tatillerini organize ederken sosyal medyayı kullandıklarını söyledi. Hindistan’ı sırasıyla %95 ile Güney Kore, %84 ile Amerika izledi. Almanya ise %77 ile listede 4. sırada yer aldı.

Araştırmaya katılanların neredeyse %70’i, arkadaşlarının sosyal paylaşım sitelerinden paylaştıkları postların, tatil tercihlerinde oldukça etkili olduğunu söyledi. Arkadaşlarının paylaştığı fotoğraftan etkilenerek aynı yere gittiklerini söyleyenler arasında %81 ile Hindistan gene ilk sırada yer aldı. Hindistan’ı %76 ile Güney Kore izlerken Amerika Birleşik Devletleri %68 ile listede 3. sırada yer aldı.

İLK 3’TE FACEBOOK, TWITTER VE INSTAGRAM VAR

Sosyal medyanın, tatilcilerin İngiltere’yi destinasyon olarak seçmesinde de büyük bir öneme sahip olduğu ortaya çıktı. İngiltere’yi ziyaret etmek isteyenlerin %44’ü bu planlarında en çok etkili olan sosyal medya kaynağının Facebook olduğunu söylerken, Twitter ikinci sırada yer aldı. İnstagram ise, seyahat planı ve sonrasında deneyimlerin paylaşılması konusunda en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında 3. sırada yer buldu.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki Güney Koreli ve Alman katılımcıların sırasıyla, %78’i ve %61’i sosyal medyada içerik paylaşırken anadillerini kullanmayı tercih ederken, ülke halkının büyük oranda İngilizce konuştuğu Hindistan, %61 ile paylaşımlarında İngilizce kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Öte yandan, araştırmaya ABD, Güney Kore ve Almanya’dan katılanların büyük çoğunluğu, profesyonel sitelerden paylaşılan postlardan ziyade arkadaşlarının yaptığı tatil fotoğraflarının, tatillerini planlamada etkili olduğunu söyledi. Bu oran Hindistan’da ise yarı yarıya olarak kaydedildi.

Katılımcıların %80’den fazlası, sosyal medya üzerinden paylaşılan profesyonel içeriklerin, VisitBritain gibi turizm şirketleri açısından, tatilcilerin tercihlerine yön vermek açısından, önemli ve hatta gerekli olduğunı söyledi. Araştırmaya katılanların %76’sı ise tatillerini planlarken sitelerde yer alan yorumları okuduğunu söylerken, sadece %19’u siteye yorum bıraktığını söyledi.

Kaynak: Turizmde Bu Sabah

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!