Sosyal Medya Seyahat Markalarının En İyi Dostudur

Bazı kişiler seyahat şirketleri için sosyal medyanın önemini inkâr ediyorlar. Ama gerçekte seyahat markalarının başarı formülü sosyal medyada yatmaktadır.

Asıl soru, seyahat şirketlerinin pazarlama ve müşteri hizmetleri için sosyal medyada ne kadar zaman harcadığı değil, hangi kanalları kullanacaklarını seçmek için ne kadar vakit ayırdıklarıdır.

Tüm işaretler harcanan bu vaktin pek de fazla olmadığını gösteriyor. Sebebi gezginlerin sonraki gezilerinin ilhamını bulması için zamanlarının çoğunu sosyal ağlarda sörf yaparak geçiriyor olması.

Gerçek şu ki, İnternet Pazarlama Şirketi’nin araştırmasına göre seyahat için sosyal medya kullanan insanların üçte biri otellerini burada ki keşiflerine göre seçiyorlar.

Bu arada insanların yüzde 52’si Facebook gezintisinde iken sık sık tatil hayalleri kurduklarını belirtiyorlar. Ve yine yaklaşık yüzde 51’i Twitter’da gördükleri seyahat markalarından etkilendiklerini söylüyorlar.

Yani sosyal medyanın gezginler üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylemek yerinde olur.

Tabii sosyal medyaya seyahat ve iş alanında ne kadar yatırım yapmanız gerektiği bilen kesin bir bilimsel gerçeklik yok. Ama Go Port Canaveral’s dan Jonathan Alonsonun küresel gezgin yayınındaki açıklamasına göre doğru stratejiyle sosyal medyaya giren firmalar bunun büyük ödülünü mutlaka görecektir.

Jonathan ‘’Sosyal medyanın sektöründe marka bilinirliğine önemli katkısı olduğuna inanıyorum. Örneğin firmamızda 2014’ün sonunda uyguladığımız Facebook yeniden pazarlama araçları sayesinde 2015 gezilerimizde %30 büyüme gördük. Sosyal medya sayesinde, cinsiyet, konum, yaş, gelir gibi bizi ilgilendiren bilgileri devreye sokup, pazar hedeflerimizi bunlar ışığında gözden geçirebiliriz.’’ şeklinde fikirlerini beyan etmiştir.

Peki, içerik size ne şekilde ilginç geliyor?

  • Sıkıcı olmadan, ikna edici olmak.
  • İstatistikler kullanarak okuyucuya neden tatil rezervasyonu yapmalı fikrini vermek
  • Seyahat endüstrisinin her gün çarpıcı görseller paylaşması.
  • Bölgelerdeki eğitici durumların gezginler için açığa çıkarılması.
  • Okurlara ekstra bir teklif veya hediyeyle geri dönüş yapılması.
  • Oluşturulan yeni içeriklerle okuyucuları teşvik etmek.

İpleri biz elimize almadan, sosyal medya başarısı kolay gelmiyor maalesef. Her sektörden markalar, daha uzun uğraşlar sonucu ve zaman harcayarak daha fazla içeriğe anlam kazandırmaya çalışıyor. Twitter bir blog yazısında ‘’yaratıcı içerik’’ üretebilmesi için bunu yapan işletmelere bir şans verilmesi gerektiği gerçeğini kabul etti. İlk hedefiniz bir hedef yaratmak olmalıdır.

Seyahat acentaları ve oteller sosyal medya yönetimleri konusunda Uzakrota Kurumsal ‘dan danışmanlık alabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!