Son Araştırma Avrupa’da Alternatif Ödeme Metodların Popülerliğinin Yükseldiğini Gösteriyor 0

Avrupa’da seyahatlerde kullanılan ödeme metodları üzerine yapılan araştırma, alternatif ödeme şekillerine desteğin geçtiğimiz üç yılda ikiye katlandığını gösterdi.

Araştırma, piyasa araştırma şirketi Phocuswright tarafından yürütülüp eNett International ile ortaklaşa finanse edildi.
Söz konusu araştırma, sanal kart ya da sanal hesap numaralarının %69 ile turizm şirketlerin kullandığı ya da kullanmayı planladığı en popüler alternatif ödeme şekli olduğunu ortaya çıkardı. eNett, bu oranın 2013’te sadece %36 olduğunu ve bunun geleneksel ödeme şekillerinden kaçışı temsil ettiğini söyledi.

Sanal hesap numaralarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde EFT ve çek ile ödemeleri tamamen geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Sektördeki büyük seyahat şirketleri için sanal hesap numaraları %71 oranında destek ile EFT (%62), nakit (%52) ve çek (%42) ile kıyaslandığında çoktan klasik ödeme şekillerini geride bıraktı.

Otele ödeme yapma ve konaklama ücretlerini ödeme konusunda, her büyüklükteki turizm şirketi sanal hesap numaralarından daha geleneksel kredi kartlarının ardından ikinci en popüler ödeme şekli (%24) olarak bahsediyor.

Araştırma, ayrıca turizm şirketleri için teknoloji kullanımının ödemede yaşanan problemleri çözme ve verimliliklerini arttırmada büyük fırsatlar sunduğunun altını çiziyor.

Şirketlerin çeyreğinden fazlası (%27) ödemelerini ve komisyonlarını manuel olarak izlemeye devam ediyor.

Küçük acentalar haftada 12 saatlerini manuel olarak ödemelerini yönlendirmeye harcarken, büyük acentalar en az 4 çalışanını haftada 16 saat bu iş için tahsil ediyor.

eNett, bunun Avrupalı acentelerin mal olduğu yıllık 215 milyon Avroluk israfı gösterdiğini söylüyor.

eNett idari direktörü ve baş yöneticisi Anthony Hynes, “Bu araştırma ödeme teknolojilerindeki ilerlemelerin ödeme alışkanlıklarında nasıl önemli bir değişime neden olduğunu sergiliyor.” dedi.

Çok daha fazla turizm şirketi, alternatif metodların, yalnızca ödeme şeklindeki basit bir değişiklikle getirebileceği masraf ve yararları fark ediyor. Bu sadece işletmeler arası finansal teknoloji devriminin başlangıcı.

“Önümüzdeki yıllarda, sanal hesap numaralarının klasik ödeme yöntemlerine rakip olması ve acenteler ve arz sahiplerine sıkıntısız deneyimler sunması ile innovatif ödeme şekilleri trafından domine edilen bir manzara göreceğimiz konusunda eminim.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.