Smartryde, A Serisi Yatırım Turu ile Küresel Olarak Büyümeyi Hedefliyor

Japon çevrimiçi rezervasyonlu havaalanı transfer hizmeti platformu olan SmartRyde, yolcuları yerel ulaşım operatörleri/çevrimiçi seyahat acenteleri (OTA) ile birleştiren bir pazar yeridir.

SmartRyde’ın kurucu ortağı ve CEO’su Sota Kimura, SmartRyde’ı yurt dışına seyahat ederken havaalanından otele taksi bulmakta sorun yaşadıktan sonra 2017 yılında kurdu.

Şu anda dünya genelinde 150 ülkede 700 havaalanı ile havaalanı transfer hizmetlerini yürüten SmartRyde, Booking.com, Expedia, Trip.com, Endonezya’dan Traveloka ve Arjantin’den Despegar dahil olmak üzere yaklaşık 650 taksi şirketi ve 25’ten fazla çevrimiçi seyahat acentesi (OTA) ile işbirliği yaptı.

Kimura, araç şirketleri tarafından halihazırda sunulan benzer hizmetlerin aksine, SmartRide’ın müşterilere uçak bileti ve otel rezervasyonuna ek olarak gezi de dahil olmak üzere tek noktadan seyahat hizmeti sunduğunu söyledi. Kimura, bunun SmartRyde’ı özel kıldığını ve şirketin çevrimiçi seyahat acenteleri, seyahat acenteleri ve mobilite şirketleri ile ortaklıkları teşvik etmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

SmartRyde bugün, talep tarafında OTA’lar ile sistem entegrasyonunu güçlendirmek, arz tarafında ulaşım operatörleri için bir rezervasyon yönetim sistemi oluşturmak ve ön rezervasyon ulaşım endüstrisinde dijital dönüşümü hızlandırmak için 1,6 milyon $’lık bir A Serisi yatırım elde ettiğini duyurdu. Kimura, fonu küresel büyüme için de kullanacağını söyledi.

En son tur, SG Incubate, Yamaguchi Capital, SMBC Venture Capital, Hiroshima Venture Capital, Iyogin Capital, Inventum Ventures ve Optima Ventures gibi diğer yatırımcılarla birlikte Angel Bridge tarafından yönetildi.

Kimura, şirketin Meksika, İspanya, Tayland, Dominik Cumhuriyeti, ABD (Honolulu, Las Vegas, Miami) ve Japonya dahil olmak üzere büyük şehirlerde ve turistik destinasyonlarda daha da büyümeyi planladığını söyledi.
Mart 2020’deki pandemi salgınından bu yana SmartRyde önemli bir düşüş yaşadı. Ancak yapılan açıklamaya göre Aralık 2020’den bu yana özellikle ABD’den gelen turistler olmak üzere rezervasyon sayısı yeniden artıyor.

“COVID-19’un etkisi nedeniyle, insanların seyahat etme biçiminde, sıkışıklıktan kaçınmak gibi bir değişiklik oldu. Yamaguchi Capital Müdürü Ryota Yamaguchi; “Böyle bir trend altında, seyahat rezervasyonlarının başlangıç noktası olan OTA’lar aracılığıyla havalimanı transfer hizmetlerinin daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz” dedi.

Kimura, Talixo, Holiday Taxis, Transferz’s Taxi2Airport ve Huangbaoche’nin yaklaşık 10 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğü ile küresel emsalleri olduğunu söyledi.

SG Incubate Direktörü ve Saibu Gaz Grubu’nun CVC’si Daisuke Miyazaki; “SmartRyde’a yatırım yaptık çünkü ‘ulaşım yoluyla yerel toplulukların sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunma’ misyonuna sempati duyuyoruz ve birçok küresel oyuncuyla işbirliği yapan iş modeline ilgi duyuyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!