Skyscanner Verileri, Havayolu Şirketlerine Düşük Maliyetli Transatlantik Potansiyelini Değerlendirmede Yardımcı Oluyor 0

Skyscanner, gezginlerin ilgisini en çok çeken ve ‘fiyat esnekliği’nin koltukları doldurmaya yardımcı olabileceği kalkış ve varış şehri ikililerini göstererek, Avrupa ve ABD arasındaki düşük maliyetli transatlantik rotalarına yönelik potansiyel pazar fırsatlarına dair yeni bir çalışma yayınladı.

Havayolu taşımacılığının amiral gemileri tarafından, yüksek gelir getirisi nedeniyle on yıllardır korunan bu çekişmeli transatlantik Pazar, son yıllarda Norwegian ve WOW gibi, LCC kısaltmasıyla tanımlanan (low-cost carrier) ve ekonomik uçuşlar sunan havayolu şirketlerinin baskısı altına girmiş bulunuyor.

Büyük şirketler bu hamleye, ekonomik uçuşlar sunan kendi LCC havayolu şirketlerini kurarak veya kuracakları duyurusunu yaparak yanıt verdi. IAG, LEVEL isimli şirketin faaliyetlerine start verdi ve Air France-KLM, kendi bünyesinde ekonomik uçuşlar sunacak olan ve şimdilik ‘Boost’ olarak bilinen LCC markasını faaliyete geçirme niyetini duyurdu.

Ancak uzun mesafe işletim modeli tehlikeler taşıyor; çünkü havayolu şirketleri; noktalar arası yüksek sıklıklı servis ve hızlı uçak dönüş süresi dahil olmak üzere, yerel LCC operasyonlarının bazı avantajlarını yitiriyor. Sonuç olarak yüksek yük faktörleri (tamamı ayrılmış koltuklar) daha kritik hale geliyor.

Skyscanner, bünyesindeki Travel Insight işletme planlama ve mantıksal analiz aracının bir parçası olarak geliştirilen bir fiyat esnekliği veri modelini uygulayarak sağlam Transatlantik pazarı fırsatlarını belirlemiş bulunuyor.

Bunlar, daha büyük çaplı bir talebin, daha çok sayıda gezgini rezervasyon yaptırmaya yöneltecek biçimde, sezonlara göre ayarlanan fiyatlarla teşvik edilebileceği rotalar ve başlangıç-varış noktası şehirlerinden oluşan ikili gruplar olma özelliğini taşıyor.

Skyscanner, Ocak 2016 ve Ocak 2017 arasında, ortaya çıkan her bir kalkış noktası pazarı için toplanan verileri kullanarak, seyahat tarihlerine göre, söz konusu zaman aralığında seyahat için seçilen ortalama fiyatların haftalık kümelenmelerinin ve aynı haftalar için bağlantı tıklanma oranının grafiklerini elde etti.

Skyscanner, ardından verileri saçılım grafiği haline getirerek doğrusal bir regresyon analizi uyguladı ve ortalama fiyattaki değişime karşı geri dönüş oranındaki değişimi temsil eden eğimi hesapladı.

Son olarak veriler ve seyahat eden kişi sayısı ile fiyattaki yüzdelik bir değişime karşılık trafikteki değişimin yüzdesi olarak görüntülenen fiyat arasında bir oran ortaya koyan eğim normalize edildi.

Skyscanner’ın Travel Insight maantıksal analiz aracı, şirketin, her ay 60 milyondan fazla gezgin için arama ve rezervasyon verilerini işleyerek biriktirdiği tarihi rezervasyon trendlerinden yararlanıyor.

Söz konusu araç, fiyata ve seyahat planına dayanarak satın alma tercihlerini ortaya çıkarabiliyor ve hangi yolcuların, hangi pazarlarda belirli bir rotaya en büyük ilgiyi gösterecek şekilde coğrafi etiketleme yapılmasına olanak tanıyor.

Havayolu şirketleri bu verileri yolcuların rezervasyon yaptırma niyetini tahmin etmek ve ayrıca geri dönüş için pazarlama çabalarını daha iyi bir şekilde uyarlamak için kullanabilir.

Tamamlanan rezervasyonlarda toplanan verilere ek olarak Skyscanner, ayrıca potansiyel gezginlerin, arama sürecinin hangi noktasında aramayı yarım bıraktıkları konusunda da veri topluyor. Bu veriler, fiyatların aramayı yarım bırakmada bir etken olup olmadığı sonucuna ulaşmak için kullanılabilir.

Skyscanner Transatlantik LCC raporu, transatlantik pazarının, bol talep ile makul ücretlerin birleşimiyle, özellikle “Fiyatlar Bakımından Elastik” olduğu sonucuna ulaşıyor.

Norwegian’ın Avrupa şehirlerinden ABD’ye, aralarında geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda duyurulan yeni Roma-New York rotasının da bulunduğu daha çok sayıda rota eklemesi ve IAG’nın pazara yeni LCC markası LEVEL ile giriş yapması ile birlikte, söz konusu çalışma tam zamanında gelmiş görünüyor.

IAG’nin bünyesindeki British Airways, Iberia ve Iberia Express, Skyscanner’ın Travel Insight müşterileri arasında yer alıyor.

Skyscanner’ın Travel Insight ürününün iş geliştirme şubesi başkanı Faical Allou, araştırma ile ilgili açıklamalarda bulundu:

“Düşük fiyatlı uzun mesafe uçuşları, taşımacılık firmalarının geçmişte zorlu olarak değerlendirdiği bir segment olarak göze çarpmaktaydı. Ancak çalışmamız, “Fiyat Esnekliği”ni anlamak, yani gezginlerin niyetlerini ve bunun rotalar için talebe göre fiyatlandırmayla nasıl bağlantılı olduğunu değerlendirme becerisine sahip olabilmek için verilere sahip olmanın önemine vurgu yapıyor.

“Harika olan haber şu ki; bu verileri kullanarak; IAG’nin yeni Level markası ve Jet2’nun düşük maliyetli yaklaşımının yanı sıra Norwegian’ın ABD ve Avrupa arasındaki yeni rotaları ile birlikte son zamanlarda hareketlenen bir pazar olan transatlantik düşük fiyat segmentinin, havayolu şirketlerinin maliyetleri düşük tutmayı ve güçlü yan gelir akışını sürdürmeyi kotarabildikleri sürece büyük bir başarı potansiyelinin bulunduğunu gözler önüne sermeyi başarmış bulunuyoruz.

Bu, hem uzun zamandır bu hizmetlerin beklentisini taşıyan gezginler, hem de bu fırsattan erkenden yararlanma ihtimali bulunan havayolu şirketleri için kesinlikle iyi bir haber.”

Skyscanner’ın Travel Insight veri analiz ürünü ayrıca, Norwegian’ın büyümesinin gösterdiği gibi, uzun mesafe uçuşları gerçekleştiren LCC’lerin başarısına katkıda bulunan ikincil havalimanlarındaki fırsatlar üzerine bir çalışma gerçekleştirmek için kullanılmıştı.

 

Kaynak: https://www.tnooz.com/article/skyscanner-travel-insight/

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe