Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yurtdışı ülkelerinin hemen hepsinde farklı anlam taşıyan festivaller yapılır. Söz konusu İtalya ise bu konuda dünyaca üne sahip olarak çok çeşitli festival kutlamalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Festival takviminde belirtilen kutlamaların yanı sıra belirtilmeyen de birçok sürprizin de var olduğunu bilmenizi isteriz. Şimdi gelin birlikte İtalya’nın Festivalleri arasında en fazla önem teşkil edenlere birlikte göz atalım.

Festival biletleri genellikle çok önceden satışa çıkar ve tükenir. Bu yüzden festival tarihleri önem arz etmektedir. Buna göre biletinizi, vizenizi ve planınızı belirleyebilirsiniz.

Festival tarihlerine denk gelen birçok paket tur da bulunmaktadır. İtalya’yı gezerken seyahatinizin dünyaca ünlü bir festivale denk gelmesini istiyorsanız buna özel araştırmalar yapabilirsiniz. Prontotour’un uygun fiyatlı İtalya turları sayesinde bu dileğinizi gerçek olabilir.

Festa Della Sensa ( 19-20 Mayıs )

Denizle Evlilik anlamına gelen festivalde tarihi gondollar göz kamaştıran güzellikte süslenir ve Aziz Mark Meydanı’nda başlatılmış olan geçit töreni denize yüzük atılmasıyla sona erdirilir. Yoğun talep gören bu festival İtalya kültüründe oldukça önemlidir.

Epifani ve Befana ( 5-6 Ocak )

Tüm İtalya’nın tatil edilmesi kadar önem teşkil eden bu festival, inanışa göre Befana adındaki kutsal cadının Epifani öncesinde ortaya çıkacağı düşünüldüğü için kutlanır. Epifani, yeni doğan İsa’nın üç melek tarafınca ziyaret edildiği gün olarak tanımlanır. Dolayısıyla festival günü Vatikan rengarenk süslenerek yerel halk geleneksel kıyafetlerini giyer. Bununla beraber kilisede festival süresince İsa’nın doğumunu anlatan gösterilerek düzenlenir. Oldukça ilgi çekici bir festival olduğu söylenebilir.

Festa Della Madonna Bruna ( 25 Nisan )

Bir efsanenin yaşatıldığı bu festivalde, efsaneye göre Venedik’te yaşayan bir genç soylu bir ailenin kızına aşık olur ve babasından onay alabilmek için birçok savaşa katılır. Katıldığı savaşın birinde ciddi şekilde yaralanan genç öleceğini anlayınca daldan bir gül koparır ve kanının bulaştığı bu gülü arkadaşına verip, sevdiği kadına ulaştırmasını ister. İşte o dönemlerden günümüze kadar her yıl 25 Nisanda İtalya’nın erkekleri sevdikleri kadına kırmızı gül verip, aşklarını anlatırlar.

Venedik Uluslararası Film Festivali ( Ağustos sunu-Eylül başı )

İtalya’nın Çağdaş bir ülke oluşunun sembolü haline gelen festival, dünya üzerinde en eski festivallerden biri olarak bilinir. Dünyaca ünlü bir festival olmasından ötürü her taraftan yapımcı, yönetmen, sinema sever ve oyuncular festivale akın eder.

Festino di Santa Rosalia (  13-14 Temmuz )

Santa Rosalia adındaki Polermo’nun koruyucu azizesi bu tarih aralığında insanları büyük bir veba salgınından kurtardığına inanıldığı için bu festival şükran günü olarak Polermo’lular tarafından her yıl kutlanır.

L’Ardia di San Constantino ( 5-7 Temmuz )

İtalya/Sardunya Adası’nda gerçekleşen festival geleneksel at yarışlarının zaman içinde festivale dönmüş şeklini ifade eder. Konstantin’in fethedilmesinin sembolü olarak görülen festivalde yaklaşık 100 atlı yarış yapar.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz İtalya festivalleri, her yıl düzenlenen çok çeşitli festivalden sadece küçük bir kısmını içermektedir. Kültürü, mutfağı, tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyaca beğeni toplayan İtalya, renkli festivalleriyle de oldukça fazla ilgi çekmektedir. Hatta birçok turistin tatillerini festival dönemlerine denk getirdiği de bilinmektedir. Sizlerde ülkeyi ziyaret edecekseniz, mutlaka festival takvimine göz atarak bu renkli dünyayı deneyim etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz