Skyscanner, Tatil Döneminde Yolcu Sayısının Hızla Artması Beklenen Havaalanlarını Yayınladı. 0

Tatil dönemleri, her zaman yolcu sayısında artış olmasına sebep olur ve dolayısıyla seyahat merkezlerinin de daha yoğun olmasını sağlar. Eğer bir havayoluysanız yoğun bir havaalanı önemli bir operasyonel hazırlık ihtiyacının sinyalini verecektir.

Aynı derecede, artan müşteri sayısıyla başa çıkabilecek yeterli sayıda personelinizin olduğuna emin olmanız da gerekiyor. Daha olumlu tarafından bakarsak, havaalanı ziyaretçilerinin sayısının artması perakendeciler için fırsatlar sunuyor, yani eğer bu listede yer alan havaalanlarından birinde mağazanız varsa stok yapmanızı söylemeye değer!

Veri kısmında hangi havaalanlarının Noel tatili döneminde yolcularının hızla artacağından bahsedeceğiz, aynı zamanda bu havaalanlarının hangi günlerde yolcu sayında artış yaşayacağını da söyleyeceğiz. Bunu ortaya koymak için “Skyscanner Travel Insight” veri uygulamasını kullanarak en büyük havaalanlarının tatil ve dördüncü çeyrek dönemlerinin analizini gerçekleştirdik.

Tatil Döneminde Yolcu Sayılarında Artış Gösterecek Havaalanları

Skyscanner “Travel Insight” verilerine göre en büyük havaalanlarından hangilerinde tatil döneminde sayıların artış göstereceğini haritalandırarak belirlerdik. Haritada yer alan rakamlar, dördüncü çeyrekteki tatil döneminde seyahat edenlerin yüzdelerini gösteriyor.

Tatil Döneminin Belli Bir Gününde Yolcu Sayısında Artış Gösterecek Havaalanları

Skyscanner “Travel Insight” verilerine göre, tatil dönemi içerisinde yer alan günler içerisinde yolcu sayısında en çok artış gösterecek olan havaalanlarını haritalandırdı. Bu değer, tatil dönemi içerisinde her güne endekslenmiş bir değer verilerek, dönemdeki toplam yolcu hacmine (toplam yolcu hacmi=100) oranlanılarak hesaplanmıştır.

Bu havaalanlarının her birinde yaşanan artışı göstermek için tatil süresindeki her günün endeksini yoğun günün endeksini gösteren (aşağıda bulunan) bir dizi çizelge de yayınladı

 

* Veriler, seyahatte çıkış ve destinasyonlar için 20 Aralık 2016-10 Ocak 2017 (noel tatil dönemi) ve dördüncü çeyrek için ise 1Eylül’den 31 Aralık 2016’ya alınmıştır.

* Gösterge tablosunda yer alan veriler 50 en büyük havaalanı içindir, sapmalara neden olmasını önlemek üzere küçük havaalanı verileri kullanılmamıştır.

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.