Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skyscanner’da çalışırken, bundan altı yıl önce, Seyahatin Geleceği adlı detaylı bir çalışma yapmış, ve 2024 yılında seyahatin nasıl olacağıyla ilgili öngörülerde bulunmuştuk. Ben bizzat İstanbul dahil bir çok değişik kentte konferanslarda bu raporu anlatmıştım.

56 kişilik gelecek bilimci ve seyahat uzmanından oluşan ekibin hazırladığı “Seyahatin Geleceği” raporuna göre; 2024 yılına gelindiğinde popüler seyahat trendleri uzaya seyahat etmek ve su altı otellerinde konaklamak olacak öngörüsünde bulunmuştuk. Hiper-kişiselleştirilmiş otel odaları ise otel odalarındaki konfor yarısını teknolojiyle birleştirecekti.

Gerçek olan şu ki hiç birimiz Covid 19 tarzı bir virüsle tüm yaşam şeklimizin değişikliğe uğrayacağını öngörmemiştik. Nelerden bahsetmiyordu ki rapor?

  • Deniz altına yapılan geziler, uzay seyahatinden daha makul ücretlerle, gelecekte daha popüler bir seyahat şekli haline gelecek. Gelecekte, Spa merkezi, bahçe ve havuz dâhil bütün otel sisteminin şu altına inşa edilebileceği yeni bir akım ortaya çıkacak ve seyahatseverler akvaryum tarzındaki pencereler sayesinde deniz altı manzarasının keyfini çıkarabilecek
  • Önümüzdeki 10 yıl içerisinde teknolojinin hızlanan seyri, otellere misafirlerine mobil cihazları üzerinden deneyimlemelerini sağlayacak hiper-kişiselleştirilmiş sistemler sunacak. Otel odalarındaki duvarların interaktif oluşu sayesinde artık filmler, fotoğraflar ve hatta Skype görüşmeleri için ayrı ayrı cihazlara ihtiyaç duyulmayacak.
  • Misafirler, masaj sistemiyle donatılmış yastıklar sayesinde rahatça uyuyabilecekler. Hatta jetlag yaşayanlar, vücut saatlerini sıfırlamak üzere tasarlanan ışıklandırma sisteminden faydalanabilecek.
  • C vitamini katkılı duşlar sayesinde cilt ve saç bakımı aynı anda yapılıp, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde sabun ve dış macunu dâhil her türlü banyo eşyasına aynı anda sahip olunabilecek.

Coronavirüs’ün hiç şüphesiz en çok vurduğu sektörlerden biri seyahat sektörü oldu. Özelikle konaklama sektörü. Peki Corona Karantina sonrası otellerde ve yiyecek-içecek sektöründe bizi ne gibi değişiklikler bekliyor? Kesin bir şey söylemek için henüz erken. Emin olduğumuz tek şey business aş usual diyemediğimiz.

İspanya’da şu an en çok konuşulan konulardan birisi bu, Otelcilik sektörü bu krizle nasıl baş edebilecek? İspanya’nın turizm geliri zararı şu an 94 milyar Euro olarak tahmin ediliyor.

Turist ve misafir çekmenin birinci koşulu hiç şüphesiz hijyen koşulları olacak artık. Oteller, özelikle lüks oteller marketing ve branding konseptlerini “en temiz ve güvenilir” otel oldukları mesajına dayandıracaklar. Şimdiye kadar alışageldiğimiz hijyen standartı yetmeyecek artık. Yeni hijyen önlemleri otellerin dizaynını da değiştirecek, örneğin lobiler. Restoranlar, barlar yeniden dizayn edilecek. VP Hotel zincirlerine ait Plaza Espana Design şimdiden ortak alanlarının kullanımını yeniden organize etmek, içeride değişiklikl yapmak için kolları sıvamaya başlamış bile. Örneğin lobide herkes birbirinden ekranlarla ayrılacak mı, minimum sosyal mesafeyi korumak için? Örneğin çatıdaki terasa güneşin batısını seyretmeye mi gitmek istiyorsunuz? Bu durumda öncelikle otel çalışanlarından birinden izin almanız gerekebilir. Sizden sadece terasa gidiş için ayrılmış özel koridordan, bir otel görevlisi eşliğinde, tabiiki gerekli mesafeyi koruyarak oraya gitmeniz istenebilir. Müşteriler’in welcome kitleri arasında mutlaka maske, eldiven, el temizleme jelleri (Türkiye’de kolonya ) yer alacak. Büyük markalar şimdiden temizlik paketleri için büyük siparişler vermeye başladılar bile.

Bazı oteller gelir gelmez sizi bir odaya alarak, ancak Covid-Testinizi olduktan sonra check in yapmanıza izin verecek Tabii test sonucunuzun negatif olması şartıyla. Aslında şu an bazı büyük Otellerin, değişik kliniklerle görüştüğü, hatta Madrid Oteller Derneğinin “Covid Free Hotel” sertifikası verme yetkisi için lobicilik yaptığı da gelen haberler arasında.

Televizyon komandosu bile plastikle kaplanacak, odaların her yeri dezenfekte edilecek, banyo odaları otomatikman açılacak, el teması minimum olacak. Hatta asansörler her katta duracak, böylelikle asansör çağırmak için düğmeye basmak zorunda kalmayacaksınız. Kahvaltı büfeleri kalkacak, onun yerine lüks kahvaltı sepetleri yine tüm temizlik önlemleri alınarak dağıtılacak.

Bunların ne kadarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep beraber göreceğiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz