Singapur Hava Yolları E-Ticaret ve Dağıtım Kanalları Başkanı Bryan Koh Röportajı

13 Aralık’ta gerçekleşecek Uzakrota Travel Summit konuşmacılarından ve Singapur Hava Yolları E-Ticaret ve Dağıtım Kanalları Başkanı Bryan Koh ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Lütfen kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

22 yıldır Singapur Hava Yolları bünyesinde çalışıyorum. Daha önce havalimanı operasyonu, satış ve pazarlama departmanlarında görev yaptım. Şu anda E-Ticaret ve Dağıtım Kanalları departmanının başında görevimi sürdürüyorum.

Singapore Airlines’ın gelecek için dijital planları nelerdir?

Dijital, bizim için yolcularımızın beklentilerini karşılamak anlamına geliyor. Yolcularımızın beklentilerini ise çoğu zaman Facebook ve Google ürünlerindeki günlük etkileşimler şekillendiriyor. Artık yolcularımız ürün ve hizmetlerin kendileri için daha fazla kişiselleştirilmesini talep ediyorlar. Singapur Hava Yolları olarak biz de yolcularımıza kişiselleştirilmiş bir tecrübe sunabilmek adına dijital kanallara olan ilgimizi arttırarak zaman içinde kullanıcı deneyimini mümkün olan en iyi seviyeye getirmeyi hedefliyoruz.

Singapur Havayolları için e-ticaretin öneminden bahsedebilir misiniz?

Daha kişisel bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için uzun bir süre boyunca, büyük kaynaklar ayırarak kendimizi teknik alanlarda geliştirdik. Direkt kanallarımızın kusursuz çalışmasını sağlayan teknik altyapımızı yeniden yapılandırarak dijital dünyanın lider hava yolu olma hedefimize bağlılığımızı sürdürdük. Bu alanda kullandığımız en önemli yardımcılardan birisi ise çok başarılı bir beta sürümünün ardından çevrimiçi mağazalarda yeni versiyonuyla yerini alan SingaporeAir mobil uygulamamızdır.

Gurur duyduğumuz diğer bir projemiz ise KrisLab adını verdiğimiz IT laboratuvarımızdır. Bu AR-GE laboratuvarımızda hem dünyanın farklı noktalarından personellerimizin sunduğu fikirleri hayata geçirmek için çalışmalar yapıyoruz hem de havacılık sektörünün önder dijital hava yolu olmak için şirket dışından gelen fikirler için ortaklık yapıyoruz. Projelerimizi yolcularımızın uçuş öncesi ve sonrasını da kapsayacak tüm yolculuk deneyimini iyileştirmek için çalışıyoruz.

Şirketinizin NDC / API için herhangi bir hazırlığı var mı?

NDC ve API teknolojilerinin dönüştürücü etkisine gönülden inanıyoruz. Dijital dünyanın gündeminde olan NDC/API sayesinde dijital ekosistem içindeki dağıtım kanallarımızı arttırma fırsatı bulduk. Bu teknojiler aynı zamanda ana hedeflerimizden biri olan kişiselleştirilmiş deneyim sağlama konusunda bize yardımcı oluyor. IATA’nın NDC konusunda öncü gösterdiği hava yollarından biri olarak NDC/API konularındaki vizyonumuzu iş ortaklarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Singapur Hava Yolları’nın Airbus A350 ile Türkiye uçuşlarını gerçekleştireceğini duyduk, bize uçağın teknolojisi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

1 Aralık 2019 tarihi itibarıyla İstanbul seferlerimizi A350-900 tipi uçaklarımızla yapacağımızı paylaşmanın mutluluğu içindeyim. Otoriteler tarafından günümüzün en modern uçak modeli olarak gösterilen bu uçakta 42 Business Class, 24 Premium Economy Class ve 187 Economy Class koltuğu bulunuyor. Toplam 253 yolcuyu ağırlayacak olan bu uçağın bir özelliği ise Türkiye pazarına Premium Economy sınıfını getiriyor olması. Bu yeni sınıf ve yeni uçak ile birlikte Singapur Hava Yolları yolcularının uçuş deneyimi çok daha iyi bir seviyeye taşınacak. Ayrıca yenilenmiş uçak içi eğlence sistemimiz NFC(Near Field Communication) sayesinde yolcularımız her zamankinden daha keyifli bir yolculuk geçirecek.

Bu yeni sistem ile uçağa binmeden önce neler izlemek istediğinizi seçebilir veya kendinize uçuşta dinlemek için bir müzik oynatma listesi hazırlayabilirsiniz. Singapur aktarmalı yapacağınız seyahatler için ise çok yeni bir özelliği bu sistemimizle beraber Türkiye pazarına getiriyoruz. Bu yeni özellik sayesinde izlediğiniz filmler/dizileri uçuş süresi boyunca bitiremezseniz, devam uçağınızda otomatik olarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yeni uçağımızla birlikte yolcularımıza yüksek hızlı WiFi seçeneği de sunuyor olacağız.

Türkiye için özel bir dijital gelişim planınız var mı?

Bugüne kadar Türkiye’deki yolcularımız için yalnızca İngilizce dil seçeneğimiz mevcuttu. Fakat Türkiye’den hem websitemize hem de mobil uygulamamıza gösterilen büyük ilgi sonucu Türkçe dil seçeneği üzerine çalışmalarımızı başlattık. Çok yakında yolcularımıza Türkçe dil seçeneği ile birlikte daha iyi bir deneyim sunuyor olacağız.

Türkiye FMCG pazarında önemli bir yere sahip, havayolu sektöründe dijital pazarlamayı nasıl görüyorsunuz? 

İçinde bulunduğumuz dönemde sosyal medya platformları önemli bir yere sahip. Dijital gelişmeler ve çeşitlenen dağıtım kanalı seçenekleri e-ticaretin büyümesi için kilit öneme sahip. Hava yolu endüstrisi olarak sosyal mecralarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek bu gelişimin bir parçası olabilmek çok önemli.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Harika bir röportaj.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!