178 Yıllık Dev Tur Operatörü Thomas Cook Battı. 0

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden 178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook resmen battı.

Uzun bir süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşan şirketin batışıyla birlikte, Türkiye dahil birçok ülkedeki 150 bin İngiliz tatilcinin ülkeye geri getirilmesi için büyük bir operasyon başlatılırken, 22 bin kişi işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu CAA’den yapılan açıklamada “Thomas Cook ile yapılan, uçuşlar ve oteller de dahil tüm rezervasyonlar iptal edildi. Bu kadar uzun bir tarihe sahip bir şirketin faaliyetlerin son vermesi müşterileri ve çalışanları için üzücü ve düşüncelerimiz bu haberden etkilenenlerle birlikte” denildi.

Thomas Cook’un Genel Müdürü Peter Fankhauser, şirketin batışının “büyük üzüntü yarattığını” söyledi.

Thomas Cook’un en büyük hissedarı Çinli Fosun şirketinin başını çekti 900 milyon sterlinlik kurtarma paketi üzerinde geçen ay uzlaşma sağlanmıştı. Ancak kredi veren bankaların 200 milyon sterlinlik bir güvence fonu daha istemesi üzerine uzlaşma tehlikeye girmişti.

Thomas Cook, şirketin durumundan Türkiye gibi tatil noktalarında uzayan siyasi belirsizlik, İngiltere’de yaz aylarının normalden sıcak geçmesi ve müşterilerin Brexit nedeniyle rezervasyonlarını geciktirmesini sorumlu tutmuştu.

Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki Büyükelçiliği ise Twitter’dan yaptığı açıklama ile CAA’in destek vereceğini belirtti. “Thomas Cook çalışanları ve müşterileri için çok endişe verici bir zaman. Birleşik Krallık tarihinde, barış zamanındaki en büyük geri dönüş faaliyeti şimdi insanları evlerine geri getirecek.”

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.