Singapore Airlines, IATA’nın Travel Pass Uygulaması için Pilot Uygulama Gerçekleştirdi

Singapore Airlines (SIA), 15-28 Mart 2021 tarihleri arasında Singapur’dan Londra’ya seyahat eden yolculardan başlayarak, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) dijital sağlık doğrulaması için Travel Pass mobil uygulamasına pilotluk yapan dünyadaki ilk havayolu oldu.

Bu, SIA’nın IATA Travel Pass çerçevesine dayanan dijital sağlık doğrulama süreci denemelerinin ikinci aşamasına işaret ediyor.

Apple’ın iOS işletim sisteminde çalışan cep telefonlarına sahip yolcular, IATA Travel Pass uygulamasını indirmeye ve profil fotoğrafları ile pasaport bilgilerini içeren bir dijital kimlik oluşturabilirler ve ayrıca uçuş bilgilerini uygulamaya ekleyebilirler.

Sonrasında, ayrılış öncesi Covid-19 testlerini özel bir çevrimiçi portal aracılığıyla Singapur’daki yedi katılımcı klinikten birinde rezerve edebilirler. Daha sonra, uygulamadaki dijital kimlik ve uçuş bilgilerini kullanarak kliniğe kayıt olabilirler. Yolcular, test sonuçlarını ve uçmak için onay durumunu doğrudan uygulama üzerinde görüntüleyebilecekler. IATA’nın Timatic (Hava yoluyla uluslararası yolculuk yapan yolcular için gerekli belge şartlarını içeren bir veritabanı- pasaport ve vize gereklilikleri) kaydı, Covid-19 testi ve giriş gereksinimleri hakkında son aşama bilgilerini sağlayacaktır.

Katılımcıların, kalkış öncesi Changi Havaalanı’ndaki check-in personeline uygulamadaki onaylanmış durumlarını göstermeleri gerekecektir. Mevcut yasal gereklilikler doğrultusunda, Covid-19 testini yaptıkları klinik tarafından verilen sağlık sertifikalarının fiziksel bir kopyasını da yanlarında getirmeleri gerekecek.

Sağlık kimlik bilgilerinin doğrulanmasını tek bir uygulamada birleştirerek, katılımcılar daha hızlı ve daha sorunsuz bir giriş süreci bekleyebilir. Veriler herhangi bir merkezi veri tabanında değil, cep telefonunda yerel olarak saklandığından, katılımcılar kişisel bilgilerinin nasıl paylaşılacağı üzerinde tam kontrole sahip olacaklardır. Sağlık verilerinin oldukça hassas doğası göz önüne alındığında bu durum kritik önem taşıyor.

Pilot uygulamaya bağlı olarak yine IATA’nın Travel Pass çerçevesini kullanarak 2021’in ortalarından itibaren tüm dijital sağlık doğrulama sürecinin SingaporeAir mobil uygulamasına entegrasyonunun yolu açılacak.

SIA, bu denemelerin kolaylaştırılması ve müşterileri için sorunsuz bir seyahat deneyiminin nihai düzenlemesi için Singapur’daki ve dünyanın dört bir yanındaki ortaklarıyla yakın çalışmaya devam edecek.

Singapore Airlines Pazarlama Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Vekili JoAnn Tan; “Denemelerin ilk aşaması, SIA’nın Covid-19 test sonuçlarının ve yolcuların gelecekte aşı durumları da dahil olmak sağlık durumunun doğrulanması için güvenli ve uygun bir endüstri standardına doğru ilerlemesine yardımcı oldu.

“Bu bize, ikinci aşamada, SIA’nın mobil uygulamasına nihai entegrasyon için doğrulama sürecini daha da kolaylaştırabileceğimize dair güven veriyor. Bu uygulama, yeni normalde müşterilerimiz için sorunsuz bir dijital çözüm sağlamaya ve daha sorunsuz bir seyahat deneyimi sunmaya yardımcı olacak” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!