Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turizm ve Havacılık sektöründe 25 yıldır çalışan biri olarak hatırlatmak isterim ki, sektörümüzü etkileyen Türkiye ve Dünya çapında çok fazla olay yaşadık. Hepsinin üstesinden bir şekilde gelmeyi başardık. Her ne kadar Korona Virüs şirketimizin kuruluşundan beri yaşadığımız en büyük etken olsa da bunun da üstesinden geleceğimize inancım tam.

Günümüzde dünyada 220 milyon, ülkemizde ise 1.5 milyon kişi turizm sektöründe çalışıyor ve yaşadığımız her kötü olay aileleri ile birlikte çok daha fazla insanı etkiliyor. Bu dönemde ilk önceliğimiz insanların sağlığı ve hiç kimsenin işini kaybetmemesi olmalı. Şirketlerin uygulamak zorunda kaldıkları ücretsiz izin, maaş kesintisi, kısa dönemli çalışma yöntemlerinin hepsinin geçici olduğunu ve bu dönemi atlatmak için alınabilecek en iyi önlemler olduğunu düşünüyorum.

Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı öngörebiliriz. Kuşkusuz bu havacılık ve turizm sektörünün hatta tüm sektörlerin ve insanların karşılaştığı en kötü durum. İnsanların bir kısmı çok uzun bir süre bırakın yurt dışına çıkmayı, uçağa binmekten bile çekinecek, bir kısım insan ise tam tersi ‘hayat kısa, bir daha yurt dışına çıkma ihtimalim olamayabilir’ düşüncesiyle elinden gelen en kısa zamanda hayaller listesindeki ülkeleri gezmeye başlayacak ki ben de bunlardan biriyim. Buna ek olarak uzun süredir yapılamayan iş seyahatleri de ardı sıra başlamak zorunda kalacak.

Biz, İstanbul – Singapur arası uçuşlarımızı, Singapur Devleti ülkeye transit olarak bile girişlere izin vermediği için 24mart – 30Nisan arası durdurmak durumuda kaldık. Şu anda sistemlerimizde 1 Mayıs 2020 itibarile ile tüm uçuşlarımız mevcut ancak hem ülkemizdeki hem de Singapur’daki vaka sayılarını yakından takip ediyoruz. Duruma göre değişiklikler olur ise mutlaka misafirlerimiz bilgilendirileceklerdir. 33 yıldır İstanbul’dan uçuş gerçekleştiriyoruz. Bu süre içinde körfez savaşı, 1999 büyük Istanbul depremi, Dünya ve asya finansal krizleri, 11 Eylül, SARS, darbe girişimi gibi birçok olaya ragmen hiçbir zaman Türk pazarından çekilmedik, korona sebebiyle yapılan iptaller küçük bir ara bizim için.

Biz Singapur Hava Yolları olarak yaklaşık 15 bin kişilik büyük bir aileyiz. Geçmişdeki tüm negatif gelişmelerde olduğu gibi bu olayda da CEO’muz salgının başladığı ilk andan itibaren tüm çalışanlara kendi adı ile mesaj gödererek peyderpey bizleri bilgilendirdi. Şirketimizin en önemli özelliklerinden biri olan şeffaflık, personelimizin gönül rahatlığı ile işlerine sarılarak devam etmesini sağladı. Gün geldi uçaklarımızın bir kısmı ülkelerin giriş ve çıkış kurallarını kısıtmaları dolayısıyla yere indirildi ama biz yine de şirketimize güvendik ve şirketimizin elinden geleni yapacağımızı biliyorduk.

Birçok havayoluna ve şirkete örnek olacak bir davranış ile CEO’muz, üst yönetimimiz ve genel müdürlerimiz 1 Mart 2020 itibarıyla %10 ile %30 arası kendi maaşlarında indirim yaptılar. Son olarak uçakların %96’sı yere indirilince hiç kimseyi işten çıkartmadan gönüllü ücretsiz izin veya maaşlarda küçük oranlarda kesinti yapmak üzere tedbiler alındı. Bir yandan da hem bankalardan kredi anlaşmaları yapıldı hem de Temasek Holding’den 5.3 Milyar Dolar destek alındı. Şu anda bizler de çalışanlar olarak elimizden geldiğince şirketimize destek olmaya çalışıyoruz. Tüm dünyadaki gönüllü personeller (Satış, pazarlama, finans, yolcu hizmetleri, havalimanı hizmetleri, insan kaynakları…vb) yolcularımızdan gelen taleplere yanıt veriyoruz. 300 kabin görevlimiz gönüllü olarak risk taşımayan hastalara ‘Destek Elçisi’ olarak yardımcı olmak üzere hastanelerde çalışmaya başladılar. Bu sayede hemşireler daha ciddi vakalarla ilgilenebiliyorlar. Gönüllülük hava yolumuzun genlerinde var. Böyle olunca da korona virüs bile bize engel olamaz diyoruz. Bu şekilde güçlenip yolumuza devam ederiz.

Bu arada İnsan Kaynakları departmanımız özellikle Singapur’daki iş imkanlarını araştırıp müsait olan  arkadaşlara (Kabin ve havalimanı personellerine) kısa süreli iş imkanları buluyor. Sağlık bakanlığı, aile bakanlığı gibi personel ihtiyacı olan bakanlıklarda çalışmalarına onay veriyor. Singapur’daki bankalar ile görüşerek özellikle kredi borcu olan personellerin kredi ödemelerinde öteleme yapılması taleplerinde bulundu.

Yolculara ise bilet iade ve değişiklik kurallarında 9 Nisan itibari ile esneklik ve USD50’den USD300’e kadar farklı oranlarda bonus hediyesi sunulmaya başlandı.

Biz her karanlık tünelin sonunda bir aydınlık olacağına inanıyoruz ve çalışmalarımıza daha hızla devam ediyoruz. Umudumuzu ve inancımızı kaybetmemek en büyük güç.

Tüm turizm hizmeti alan misafirlere önerim programlarını mümkünse iptal etmeyip ertelemeleri  olacaktır. Satın almış oldukları hizmet miktarı eğer onları çok zorlamayacaksa seyahatlerini ertelemeleri Turizm sektörünün ayakta kalmasını sağlayacaktır. Onlar için belki sadece bir bilet parası veya otel ödemesi ama bir buçuk milyon çalışan ve aileleri için bu iş ve ekmek anlamına geliyor.

Son söz olarak UMUT, UMUT, ÇOKCA UMUT demek istiyor ve bu süreçten hep birlikte daha güçlü çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü UMUT hem bağışıklığımızı yükselteceği gibi moralimizi düzeltir ve geleceğe daha iyi sarılırız.

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz