Seyahatte Toplu Taşıma Kullanımı Hakkında 7 Güvenlik İpucu

Hazırlıklı olun, hazır olun ve Roma’da bir trende ya da Prag’da bir otobüste sinsi bir yankesicinin kurbanı olmayın.

  • Metroya binerken her zaman bilet ücretinizi elinizde hazır tutun. Bu potansiyel hırsızların cüzdanınızı nerede sakladığınızı fark etmesini önleyecektir.
  • Güvende kalın! Metroyu beklerken platformlardan yeterince uzakta durduğunuzdan emin olun.
  • Deneyimli bir yankesici genellikle kalabalık grupların içindeki turistleri seçer. Çantanızı bir omzunuzdan asıp karnınızın üzerinden vücudunuza çapraz şekilde asın ki alınması imkânsız olsun. Eğer sırt çantası taşıyorsanız çanta önünüze gelecek şekilde ters takın.
  • Boş bir vagonda kalmaktan sakının. Eğer boş bir vagonda kaldıysanız ilk uygun durakta inip vagon değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın orta kısımda kalan vagonlar genellikle daha kalabalık ve daha güvenlidir.
  • Vagondayken sürekli metro haritanızı kurcalamayın. Bu sadece sizin nereye gideceğinizden emin olmadığınızın reklamını yapar. Bunun yerine vagondaki metro haritasını rahatlıkla görebileceğiniz bir yere oturun.
  • Birçok önemli şehirde toplu taşıma suçları temel bir problem haline gelmiştir. New York’tan Paris’e her şehirde dikkatli olmalısınız. Gezginler aynı zamanda profesyonel yankesicilerin yürüyen merdivenleri de sıklıkla kullandığını bilmelidir. Şüpheliler genelde iki kişi çalışırlar. Biri sizin önünüzde beklerken diğeri de arkanıza geçer. Merdivenin sonuna geldiğinizde önünüzdeki kişi genelde bir şey düşürmüş gibi yaparak merdivenin sonunda durur ve arkanızdakinin yavaşça size çarpması için sebep oluşturmuş olur. Ve tahmin edin arkanızdaki kimdir? Yankesici. Ve siz önünüzdeki kişiyi ezmemeye çalışmakla meşgulsünüzdür. Eğer kendinizi bu tarz bir durumun içinde bulursanız hemen çantanızı ve cüzdanınızı kontrol edin. Genel olarak normal yürüyüşünüzü bölen ve engelleyen insanlara karşı şüpheci olun ve bu durumda cüzdanınız ve çantanızı kollayın. Bu suçlular çift kişi çalışır, önünüzü engelleyen ve gerideki yankesici. Çoğu zaman çaldıkları eşyaları bıraktıkları bir üçüncü kişi de yakınlarda olacaktır.
  • Giydiklerinizle üzerinize gereksiz bir ilgi çekmeyin. Genel olarak etrafınızdaki yerli insanlar ne giyiniyorlarsa siz de öyle giyinin. Göze batmayan renkler ve gösterişsiz giyim, kalabalığın içinde güvende olmanızı sağlayacaktır.

Bunların yanında, aklınızda tutmanızda faydalı olan bir diğer öneri ise nitelikli bir Seyahat Sigortası yaptırmanızdır.

Kapak Görseli: The Phuket News

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!