Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Şirketler koronavirüs krizinden kurtulmak için adımlar atarken, seyahat ve ağırlama endüstrisinde de gündem işten çıkarmalar, izinler ve işe alımların durdurulması ile ilgili.

En son Airbnb, işgücünün % 25’ini işten çıkardığını açıklamıştı. Tripadvisor 900 çalışanı işten çıkaracağını ve Uber müşteri desteği ve çalışan sayısında 3.700 civarında azaltmaya gittiğini açıkladı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, seyahat sektöründe 100 milyon işin kaybedileceğini tahmin ediyor. Konsey, Nisan ayı sonlarında her gün bir milyon işin kaybedildiğini söyledi.

Uzun, karanlık bir tünel gibi görünen bu şeyin sonunda ışık bulmak zor olabilir; ancak muhtemel olan, işe alım bütçesine sahip herhangi bir şirketin yetenekli, deneyimli bir grup insanı seçmesi.

Son zamanlarda fon almış olanlar gibi bazı başlangıçlar ve diğerleri de işe alım yaparken yeteneklerden nasıl faydalanabileceklerini araştırıyor.

Bir ay önce, Toristy tur ve etkinlik platformu CEO’su Steve Jackson, o zamanlar bir B2B satış elemanı işe almak için fon almanın nasıl sağlanacağını düşünüyordu ve şu anda: “Mevcut koşullar ve 2020 için eldeki çok az kaynak göz önüne alındığında kulağa delilik gibi gelebilir; ancak bir yolunu bulabilirsem, bunu yapmak isterdim çünkü şu anda başka türlü bulunamayacak olan yetenekler olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

Maaş görüşmeleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Candor da aynı fikirde. İşe alım yapan, işe alımları dondurmuş olan veya işten çıkarma açıklayan tüm sektörlerdeki şirketler aslında canlı, kullanıcı tarafından oluşturulan listelere sahip.

Şirket, işe alım yapan markaların en iyi adayları seçeceğini söylüyor.

Bir ay sonrası Jakson işe alım sürecinin başlayacağı umuyor. Eski bir Tripadvisor çalışanının işe alımını tamamlayabileceğinden ve eskiden Klook için çalışan birine freelance iş verebileceğinden umutlu.

Kendisi; “İhtiyaca ilişkin olarak her ikisi de oldukça kıdemli. Tartıştığım şey oldukça karlı ama satışlarına dayanıyor, bu yüzden iyi bir rehber çekersek, ilk üç aylık gelirden proje ücreti olarak cazip bir komisyon ödeyebiliriz; ki bu da doğru rehberle satış elemanı için çok iyi olabilir” dedi.

Jackson ayrıca, COVID-19 ile ilgili olmayan önceden var olan devlet fonlarının bir sonucu olarak Finlandiya’da başka bir kişiyi işe alabileceğinden umutlu.

Son olarak, Finlandiya’da ELY olarak bilinen bir başlangıç fonuna erişim, şirkete daha fazla mali destek sağlayabilir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz