Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin’in hava yolculuklarında yolcu trafiği, koronavirüs pandemisi ülkede seyahati engellediğinden Mayıs ayında bir önceki yıla göre yarıya düştü; ancak düşüş hızı bir önceki aya göre yavaşladı ve sektörün kademeli bir toparlanma yolunda olduğunu gösterdi.

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) sözcüsü Xiong Jie Çarşamba günü çevrimiçi bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Mayıs ayında hava yolcularının yıllık % 52,6 düşüşle 25,83 milyona gerilediğini belirtti. Nisan ayında yolcuların sayısı 16,72 milyon oldu. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre % 68,5’lik bir düşüş demek.

CAAC Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Haziran ayının ilk beş gününde, günlük ortalama yolcu ve uçuş sayısının sırasıyla geçen yılki seviyelerin % 57.4 ve% 66.11’ine yükseldiğini belirtti.

Pekin aynı zamanda uluslararası uçuşlarda koronavirüs ile ilgili kısıtlamaları esnetiyor. Çin’e uçuş yapması yasaklanan bazı yabancı havayollarına 8 Haziran’dan itibaren haftada bir uçuş için izin verilmeye başlandı.

CAAC, bir uçuşta beş veya daha fazla yolcunun varışta korona testinin pozitif çıkması durumunda havayolu şirketlerinin hizmetlerinin askıya alınacağını da söyledi.

Xiong Jie; “Bir sonraki adımda, bazı uluslararası yolcu uçuşlarını istikrarlı ve düzenli bir şekilde başlatmaya devam edeceğiz… denizaşırı ülkelerde bulunan ve eve dönmek isteyen Çin vatandaşlarının taleplerini daha da karşılamak için” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz