Seyahat Teknolojilerinin Gelecek İçin Olmazsa Olmaz 8 Kuralı

Teknoloji, medya, satış teknolojileri ve trendleri günden güne değişip geliştikçe seyahat firmaları da müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için birçok çalışma ve araştırma yapmak durumunda kalıyorlar. İster uçak, ister tren rezervasyonu ; ister low cost , isterse luxury hizmet sunan bir firmanız olsun. Daha iyi bir müşteri deneyimi için aşağıdaki maddeleri kesinlikle göz ardı etmeyin.

Müşterinize eski bir dostmuş gibi davranın

Son günlerin en önemli terimlerinden biri olan ve sürekli karşınıza çıkan  “big data” kavramı burada devreye giriyor. Bütün firmaların ve uzmanların üzerine kafa yorduğu bu kavram bize daha iyi bir deneyim ve servis için datanın kendisinin değil, nasıl yorumlandığının ve kullanıldığının önemini bağıra bağıra anlatıyor. Bu dataları iyi yorumlayan firmalar ise hedeflemelerini daha doğru yapıp daha hızlı geri dönüşler sağlayabiliyor.

Yani müşterilerinizi tanımanız ve onların tercihlerine uygun ürünleri onlara sunmanız ileride firmanızı ön plana çıkarak önemli bir faktör olacak.

İçerik servisi

Artık günümüzde bir çok kalburüstü firma yolcularını seyahatleri öncesinde ve seyahatleri esnası önemli içeriklerle bilgilendirmekte. Bir sonraki seyahatleri için ilham verecek bilgiler sağlamakta. Hatırlatmalar, öneriler ve destinasyonlarla alakalı hava durumu-sezon bilgileri vererek müşterilerini bir sonraki turlara hazırlamakta.

Satın alma sürecini basitleştirme

Gün geçtikçe satın alma süreci basitleşiyor. Birçok ödeme yöntemiyle ister mobil-ister diğer cihazlardan hızlıca satın alma sürecini tamamlayabiliyorsunuz. Müşteriler için eskiden eziyet olan bu süreci en konforlu hale getirmeniz firmanızın müşteri deneyimini olumlu yönde etkileyecektir.

“Cross-Channel” deneyimi

Günümüz tüketicileri birden fazla cihaz kullanan bir dünyada  olduğu için servisleriniz bütün cihazlarda birbirine entegre ve aynı kalitede olmasına özen göstermelisiniz. Bu sizi ön plana çıkaran bir unsur değil, sektörün olmazsa olmazıdır. Bunu unutmayın.

Tasarım

Farklı cihazlar ve platformlar farklı servisler sağlamakta. Servislerinizi bu farklı platformlar için özelleştirerek müşteri deneyimini en kullanışlı ve uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin herhangi bir cihazda istediğiniz sonuca ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Müşterilerinize yardım eli uzatın

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin , içerikleriniz ve servisleriniz ne kadar açıklayıcı olursa olsun hala hiçbir şey bilgili bir personelin yerini tutmuyor. Müşteri temsilcileri ve müşterileri hızlı bir şekilde iletişime sokan markalar satın alma deneyimini kusursuz hale getirmekle kalmıyor, müşterileriyle aralarında daha derin ve güçlü bir bağ kuruyor.

Görselleştirme

“360-derece” ve”gerçek zamanlı” video teknolojileri geliştikçe insanların medyayı, eğlenceyi ve hatta gitmek istedikleri yerleri uzaktan da olsa keşfetmeleri için yeni olanaklar sunuyor. Bu teknoloji müşterilerinize ilham vermekle birlikte bir sonraki seyahatleri için ihtiyaçları olan ekstra bilgileri de sağlamakta.

Satış sürecini eğlenceli ve hızlı kılın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi insanlar için külfet olan bu uzun süreci olabildiğince hızlı ve eğlenceli hale getirmeniz gerekmekte. İnsanların istedikleri hizmete istedikleri anda ulaşmaları sabırsız müşterileri kaybetmenizi engelleyecek ve sizi onların gözünde vazgeçilmez yapacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!