Avustralya Dijital Pasaport Devrimine Hazırlanıyor 0

Ülkenin Dışişleri yetkilileri  bulut tabanlı dijital pasaport çalışmasına başlamayı düşündüklerini duyurdu.

Seyahat alanındaki bir sonraki yenilik dijital pasaportlar mı? Malumunuz “Aussie”‘ler gezmeyi en çok seven milletlerden biri. Bu ünvanlarının hakkını verecek bir yeniliğe imza atmayı hedefleyen ülkenin yetkilileri kağıtsız pasaport için çalışmalara başladı.  Dışişleri yetkilileri “DigitalXChange Hackaton“‘undaki beyanlarına göre bu yeniliği geleceğin ve küreselleşmenin olmazsa olmazı olarak gördüklerini beyan ettiler.

Deneme sürümünde ise şimdilik düşünülen seyahat eden kişilerin kimlik bilgileri ve biometrik datalarını  barındırmak. Ama öncelikle baş etmeleri gereken önemli bir sorun var “Güvenlik”.  Dünyanın en güvenli pasaportları olmasıyla övünen yetkililer teknolojiyle bunu daha ileri taşıyacaklarını umut ediyorlar.

Tabi bu teknolojinin en büyük faydası ise “kaybolan pasaport” problemini ortadan kaldıracak olması. Pasaport kaybetmek başınızı çok ağrıtabilir, bir anda bütün seyahatiniz ve planlarınız alt üst olabilir. Avustralya makamları da bu durumun farkına varmış olacak ki ( geçtiğimiz sene 38.000 civarında kayıp ve çalıntı Avustralya pasaportu bildirilmiş) bu yaraya merhem olacak bu yeniliğe adım atmışlar. Böylece pasaportunuz kaybolsa da bütün bilgileri yanınızda gezdirebileceksiniz. Özellikle bu bilgiler parmak izinizle ilişkilendirilmişse sahtecilik ve kötüye kullanım  problemi de ortadan kalkıyor.

Avustralyalılar halihazırda e-pasaport uygulamasına geçmiş durumda. Bu dijital versiyonda fotoğraf, cinsiyet,doğum tarihi, pasaport numarası ve bitiş tarihi gibi bilgiler bulunmakta. Bu sayede herhangi bir problemde seyahat eden kişinin bilgileri gerçek bilgilerle kolaylıkla karşılaştırılabiliyor.

Seyahat ederken fiziksel bir biniş kartına ihtiyaç duymuyoruz, öyleyse gerçekten kağıt pasaport taşımaya ihtiyacımız var mı? Dijital pasaportlar gizlilik-güvenlik gibi bir çok soruyla geliyor. Ama eğer başarılı olursa seyahat için yeni bir döneme geçileceği yadsınamaz bir gerçek.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.