Seyahat Teknolojileri Endüstrisinin Gözü Yeni İstanbul Havalimanı’nda

Türkiye, beklentileri karşılaması halinde 6 piste ve 4 terminale sahip olacak İstanbul Büyük Havalimanı projesi için 5 milyar doların üzerinde bir harcama yapma yolunda ilerliyor. Gelecek yılın sonuna kadar, projenin, iki uydu terminalini bünyesinde barındıran bir ana terminalden yönetilen üç piste sahip ilk aşamasının açılışının yapılması planlanıyor.

Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch

2028’e kadar, yılda 150 milyon yolcuya hizmet verme olanağına sahip olacak olan İstanbul Büyük Havalimanı, De Gaulle, Heathrow, Schiphol ve Dubai’den yolcu payı kaydırmak için yeterli kapasiteye erişebilecek.

Halihazırda yeni havalimanının açılışının da öncesinde, İstanbul’un var olan havalimanları Asya ve Avrupa arasındaki transfer trafiğini rakipleri ile paylaşmaktadır. İstanbul, Avrupa’nın beş büyük besleyicisinden birisidir.

2013 yılında, (en son karşılaştırılabilir verilere sahip olan yıl), İstanbul Atatürk Havaalanı 51 milyon yolcuyu ağırlamıştır ve bu rakam Amsterdam ile hemen hemen aynıdır. Havalimanının, önümüzdeki yılın ilk aylarında Frankfurt’un yolcu sayısını sollamak yolunda olduğunu Bloomberg raporlamıştır.

12 yıl içinde, Türk Hava Yolları uçuş sayısını 55’ten yaklaşık 300’e kadar çıkardı. Bütün bu büyüme, havalimanı ve hava yolları bilişim uzmanı işletmeleri için iyi bir haber.

Görsel: @Nordic Arch
Görsel: @Nordic Arch

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!