Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa’nın seyahat endüstrisinde yenilik için en sıcak merkezler artık Amsterdam, Paris, Berlin, Barselona ve Londra. Sohbet robotu trendini, anlık mesajlaşma platformları aracılığıyla otomatik arama ve satın alma uygulamalarının yanı sıra, giderlerin faturalanması ve takibi, niş ve iş seyahati gibi hizmet entegrasyonlarını gözlemleyebiliyoruz.

İşte, 2014 yılından itibaren, Avrupa seyahat endüstrisinde büyük dalgalara yol açan, gelecek vaat eden 10 girişim:

HotelChamp: 2015 yılında Amsterdam’da kuruldu ve AI tarafından desteklenen dönüştürme araçları paketi ve otellerin doğrudan gelirini artıran ve misafir ilişkileri kurmalarına yardımcı olan makine öğrenimi sunuyor. Kurucular Kasper Middelkoop ve Kristian Valk, hizmetin misafir etkileşimini geliştirdiğini ve kişiselleştirilmiş bir rezervasyon deneyimi sağladığını belirtirken, otellerin daha fazla kontrole sahip olduğu ve üçüncü taraflara daha az bağımlı olduğu daha sürdürülebilir bir geleceği teşvik ettiğini söylüyor. Amsterdam merkezli girişim, 40’tan fazla ülkede 1000’den fazla oteli destekliyor ve iki yıl içinde ekibini büyüterek çalışan sayısını 50’nin üzerine çıkardı. Millennium Hotel Group, Londra’daki The Athenaeum ve Dubai’de bulunan Hotel Palazzo Versace’ın yanı sıra bugüne kadar 4 milyon Euro’yu aşan bir fon sağlayan bir portföy oluşturdu.

TravelPerk: 2015 yılında piyasaya sürülen Barcelona merkezli TravelPerk, bireylerin ve şirketlerin iş seyahatleri için rezervasyon yapmalarını ve yönetmelerini sağlıyor. daha önce başlattığı Hotel Ninjas’ı Booking.com’a satmış olan kurucularından Avi Meir; “Tüm uçuşlar iptal edildiğinde Berlin’de takılıp kalırsanız, sizi eve geri göndermek için bir uçuş bulacağız” diyor. Javier Suarez ve Ron Levin ise kurucu ekibi tamamlıyor. TravelPerk’ün en iyi özellikleri arasında, kullanıcılara tek noktadan alışveriş hizmeti sunmak için merkezi faturalandırma, basitleştirilmiş seyahat e-postaları ve harcama entegrasyonu gibi araçlar mevcut. Hızlı büyüyen seyahat start-up’ı bugüne kadar 30 milyon dolar topladı ve Mayıs 2017’de Amsterdam’da yapılan TNW Konferansı’nda Scale Startup Yarışması’nı kazandı.

Flio: 2014’ün 4. çeyreğinde seri girişimci Stephan Uhrenbacher tarafından kurulan FLIO, havalimanlarında geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlıyor. FLIO ücretsiz ve size canlı uçuş bilgilerini gösterir, iç ipuçları verir, sizi Wi-Fi’ye bağlar, her bir havalimanının haritasını gösterir, uçuşlarınızı bir küre üzerinde sabitlemenizi sağlar, böylece nerede olduğunuzu takip edebilirsiniz ve daha fazlası. İpuçlarını ve tavsiyelerinizi de paylaşabilirsiniz. Şimdiye kadar, Hamburg merkezli start-up, daha küçük bir tohum finansmanı topladı ve Londra merkezli Founders Factory of Lastminute kurucusu ve yatırımcısı Brent Hoberman’a katıldı.

Medigo: Dünya çapında hastaları ve doktorları bağlayan çevrimiçi bir arama ve katılım platformu olarak hareket etmek hedefiyle 2014 yılında Berlin’de Pawel Cebula, Ieva Soblickaite ve Uğur Samut tarafından kuruldu. Medikal turizm start-up’ı, hastaların yüksek kaliteli klinikleri ve doktorları bulmasına yardımcı olarak sağlık endüstrisinin dağıtımını gerçekleştirmeyi ve muhtemelen hastaların ülkelerinde olduğundan daha kısa bekleme süreleri ve daha uygun tedavilere sahip olmalarını amaçlamaktadır. Hizmet, 30’dan fazla ülkede 900’ün üzerinde uluslararası akredite hastaneye ve binlerce uzman hekimi kapsıyor. Şirket bugüne kadar 11.83 milyon dolar topladı. Platform tamamen ücretsizdir ve şu anda İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca olmak üzere 5 dilde hizmet vermektedir.

Comtravo: Araştırmamızda, Berlin, Amsterdam ve Barselona ile birlikte seyahat inovasyonu için Avrupa’daki güç merkezleri olarak ortaya çıktı ve üst sırada yer alan Alman start up’şar arasında Comtravo da yer alıyor. 2015 yılında Berlin’de Jannik Neumann, Michael Riegel ve Simon Schmincke tarafından kurulan genç şirket, e-posta, SMS, Skype veya kendi kendine rezervasyon yoluyla hızlı iş seyahati rezervasyonu yapmak için doğal dil süreci ve Yapay Zeka teknolojisi ve insan seyahat uzmanlarını kullanan bir platform sunuyor. Comtravo bugüne kadar Howzat Partners, Monkfish Equity, Creandum ve Project A gibi yatırımcılardan 8,5 milyon Euro kaynak sağladı.

Bidroom: Amsterdam’da Casper Knieriem ve Michael Ros tarafından 2014 yılında kuruldu. Başlangıçta, bir seferlik 149 avroluk ücretin ardından komisyon alınmayan basit ve güçlü bir fikre sahip. Bunun yerine, yolculardan tam erişim için yıllık 59 € ‘luk üyelik ücreti almaktadır. Diğer rezervasyon platformları, rezervasyon oranlarının% 30’una kadar alabiliyor, bağımsız oteller ve küçük zincirler için bu bir kabus gibi. Kredi kartı veren kuruluş VISA, bu modeldeki aksaklığı fark etti ve platformu Avrupa’daki müşterilerine pazarlamak için Bidroom’a yaklaştı. Bidroom, Mısırlı milyoner Samih Swairis gibi yatırımcılardan şu ana kadar yaklaşık 6 milyon Euro yatırım aldı.

Destygo: seyahat endüstrisinde uzmanlaşmış bir iletişimsel Yapay Zeka platformu oluşturarak sohbet robotu tedarikçileri kalabalığından ayrılıyor. Destygo’yu “seyahat eden insanlar için sohbet noktaları” olarak düşünün. 2016 yılında kurulan Paris merkezli seyahat start-up’ı , International Airlines Group (IAG) Hangar 51 programından ortaya çıktu ve şimdiden Iberia Airlines gibi şirketler için sohbet ve ses asistanları oluşturmuş durumda. Destygo, Partech Ventures ve AccorHotels gibi yatırımcılardan şu ana kadar 1 milyon Euro topladı.

CorreYvuela: Kullanıcıların WhatsApp, Messenger, Telegram ve hatta SMS ile sadece üç mesajla rezervasyon yapabilmelerini sağlayan Barcelona merkezli bir seyahat sohbet robotudur. Akıllı telefonunuzdan, bir gezi planlayabilirsiniz ve sohbet robotu size en iyi güzergah seçeneğini ve çevrimiçi uçuş için ödeme yapabileceğiniz güvenli bir bağlantı sağlayacaktır. Start-up 2016 yılında Juan Prim ve Carlos Nunes tarafından kuruldu ve bugüne kadar 775 bin Euro yatırım aldı. CorreYvuela, anında mesajlaşma ve SMS ile hızlı ve rahat bir şekilde en iyi uçuş seçeneğini sunduğu için internette uçuş satın alan kullanıcı için bir alternatiftir.

Holidu: 2014 yılında Johannes Siebers ve Michael Siebers tarafından Münih’te kurulan Holidu, önde gelen seyahat web sitelerinden en iyi tatil amaçlı mülkleri bulmanıza yardımcı olur. Holidu web sitesi ve uygulaması, tatil evi kiralama seçeneklerini buna göre sıralayarak fiyatları ve kullanıcı yorumlarını karşılaştırır. 2014 yılında yapılan ilk AB-Startups Konferansı’nın saha yarışmasında yer alan Münih merkezli şirket, şimdiye kadar Booking.com, Spotify ve Zalando dünya çapında genişlemesine yardımcı olan yatırımcı ve mentorların yardımıyla yaklaşık 6,4 milyon dolarlık girişim sermayesi elde etti.

Snaptrip: Londra’da bulunan Snaptrip, % 50’ye varan indirimlerle birlikte İrlanda ve İngiltere kır evleri için doğru fiyata doğru tatili bulmayı mümkün olduğunca kolay bir şekilde yapmayı amaçlamaktadır. Snaptrip, 2014 yılında Dan Harrison ve Matthew Fox tarafından kuruldu ve kendi yemeğinizi kendiniz sağladığınız son dakika tatil mülkleri için İngiltere’nin lider sitelerinden biri olmayı hedefliyor. Seyahat start-up’ı şimdiden toplamda 8,2 milyon dolar topladı.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz