2018’in En Yenilikçi 5 İslami Seyahat Uygulaması

Bu, aslında yüz yüze iletişimin azalması ve telefon uygulamaları da dahil olmak üzere internete daha fazla bağlı kalmanın ve bunlara bağımlı olmamızın bir sonucu olarak, İslam’ın teknolojiyle ilgili kalmasını sağlamak için bir gereklilik ve İslam’ın teknolojiyle ilgili kalmasını sağlamak isteyenler, günümüzde yaşadığımız teknolojik paradigma içerisine dini uygulamaları ve öğretileri sokmanın yollarını bulmak zorundadır.

Bazı geliştiriciler de bu tür yenilikçi, pratik ve tamamen faydalı uygulamalar yaratmak için çalıştılar.

İşte 2018’de görücüye çıkan en yenilikçi İslami uygulamalardan beş tanesi:

1. Athan by IslamicFinder

Athan by IslamicFinder, Müslümanların teknolojiyle sahip olduğu ilişkiyi, özellikle dini faaliyetler ve yükümlülükler açısından değiştirmeyi amaçlayan türden bir İslami uygulamadır. Verilen konumdaki namaz vakti ile örtüşen, otomatik olarak oluştutulan Ezandan, Hicri takvim ile Gregoryen takvimi arasındaki düzenlemelere, Kıble yönü ve belirli günlerde okunan dualara kadar uygulama, Müslümanlara, neredeyse tüm dini faaliyetlerini hatırlatmak ve neredeyse tüm dini faaliyetleri düzenlemeleri için uygun, erişilebilir, özelleştirilebilir ve sorumlu bir uygulama sunabilmek için teknolojinin gücünü kullanıyor.

Android ve iOS üzerinde mevcut.

2. HalalTrip

HalalTrip, aynı zamanda, Müslümanlara, yurtdışına özellikle de helal gıdalar, ibadet yerleri, namaz kılacak yerler bulma ve helal eğlence biçimlerini bulmanın kolay olmadığı gayrimüslim ülkelere seyahat ederken aradıkları rahatlık ve kolaylığı Müslümanlara sunmayı amaçlayan olağanüstü yenilikçi bir uygulamadır.

HalalTrip Müslümanların yurtdışı seyahatlerinde camileri, helal lokantaları, eğlence fırsatlarını, uçak içi namaz vakitlerini ve seyahat dualarını bulmasını sağlayan akran denetimli bir çevrimiçi paylaşım uygulamasıdır, böylece teknoloji Müslümanlar seyahat gerçekleştirirken mümkün olduğunca rahat ve kolay geçmesini sağlamak için ustalıkla kullanılmış oluyor. İster Müslüman olmayan bir ülkeye ilk defa seyahat eden genç bir Müslüman olun ister yeni bir şehre giden bir emekçi olun,

HalalTrip Müslüman gezginler için ideal bir uygulama gibi görünüyor!

3. Zabihah

Zabihah, Müslümanların helal yiyecekler ve yemek seçenekleriyle, helal restoran veya helal kasap, manav gibi yerleri bulmalarına yardımcı olan, yukarıda bahsedilen uygulamaya benzer bir uygulama. Uzun bir süredir oldukça işlevsel olan Zabihah, veritabanını sürekli güncellemek için kullanıcılarının uzmanlıklarını ve bilgilerini kullanmaktadır.

Burada kullanıcılar helal gıda sunan farklı yerleri etiketleyebilir ve işaretleyebilirler. Helal restoranlar ve pazarlar için kapsamlı bir rehberlik sağlar ve gayrimüslim ülkelere ilk kez seyahat eden ve helal gıda bulmak isteyenlere çok faydalı olabilir. Benzer şekilde, gayrimüslim ülkelerde sürekli olarak yaşayanlar için de yararlı olabilir – kim harika kebap satan bir yer hakkında bilgi sahibi olmak istemez ki?

4. Islamic GPS

İslamic GPS, kullanıcıların yakındaki camileri kolayca bulmasına ve caminin kapısına kadar ulaşması için artırılmış gerçeklik platformunda gezinmelerine yardımcı olan bir uygulamadır. Özellikle, dinin açık ifadesine getirilen kısıtlamaların olduğu ülkelerde, bu camiler sık sık gizlenebilir ya da bulunması zor olabilir ve bu yüzden de İslamic GPS, Müslümanların camiler nerede olursa olsun, erişim zor olsa bile bulmaları için ideal bir yoldaştır.

Uygulama, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından ikonik camilerin gerçek görüntülerini sunuyor, eğer bir camiyi gerçekten seviyorsanız ve onu ziyaret etmek etmek istiyorsanız, İslamic GPS’i indirmek hiç de kötü bir fikir olmayabilir!

5. The Sira (Seerah) App

Seerah App listemizdeki son uygulama; ama daha az önemsiz değil. Peygamberin (SAV) yaşamını ve küçük çocuklara İslam’ın başlangıcını tanıtmak için, etkileşimli ve de bilgilendirici senaryolar oluşturmak üzere teknolojik araçları ve internetin gücünü ustaca kullanır. Animasyon ve diğer etkileşimli teknolojik yenilikleri kullanan uygulama, İslam’ın temelini oluşturan, İslamiyet ve İslam inancını oluşturan öykülerin, özellikle de diğer İslami olmayan animasyon biçimlerin cazibesi göz önünde bulundurulduğunda, küçük çocuklara çekici gelebilir. Bu anlamda, Sira Uygulaması, çocuklarının dikkatini İslam ve Hz. Peygamber’in hayatına çekmek isteyenler için gerekli bir uygulamadır.

Daha önce de söylendiği gibi, Müslümanlar için -ne kendilerinin ne de dinlerinin- teknolojik gelişmeler ışığında modası geçmiş veya ilgisiz kalmamasını sağlamak çok önemlidir. IslamicFinder veya HalalTrip ya da Athan gibi birçok uygulama, teknolojinin İslam’ın ve tüm Müslümanların yararına kullanılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!