Seyahat Pazarlaması Neden Çapraz Cihazlara İhtiyaç Duyuyor? 0

Strategy Analytics, 2020 yılına kadar 33 milyar adet birbiriyle bağlantılı cihaz olacağını öngörüyor. Bu da şu anlama geliyor: Her erkek, kadın ve çocuk ortalama 4.3 tane cihaza sahip olacak. İnsanların zaten her gün birden fazla cihaz aracılığıyla arama ve işlem yaptığı ve bu eğilimin artacağı düşünüldüğünde, seyahat pazarlamacıları için en önemli sorun bu insanlara nasıl ulaşılacağı konusu oluyor.

Çapraz Cihaz Prensipleri

Çapraz cihaz takibi, pazarlamacıların, farklı aygıtlardaki kullanıcı davranışları arasında bağlantı kurmak için farklı veri kaynaklarını bir araya getirmesini mümkün kılıyor. Çapraz cihaz ile, A ismindeki akıllı telefondan yapılan aramanın B bilgisayarındaki rezervasyonla ilişkili olduğunu söylemek mümkün oluyor.

Çapraz cihaz takibi bir zorluk oluşturabiliyor çünkü masaüstü kullanıcılarını çerezler ile takip etmek mümkünken mobil aygıtlar çerez kullanmıyor. Bir gezgin bilgisayarında arama yaparken akıllı telefona geçtiğinde, bu iki arama alışkanlığını birleştirme ve izleme, sadece bir aygıt kullanıldığında gerektiğinden çok daha fazla çaba gerektiriyor.

Cihazlardaki etkinliği birleştirme iki şekilde yapılabiliyor:

Belirleyici yöntem: Aygıtları kullanıcıya %100 kesinlikle, genellikle kullanıcı girişi aracılığıyla ilişkilendirir. Örneğin, Akıllı telefonunuzda telefonunuzdan Facebook’a giriş yapmak için masaüstünde yaptığınız girişin aynısını yapmalısınız.
Olasılıkçı yöntem: Çeşitli etkenler kullanarak, aygıtları kullanıcıya en iyi tahminle üretilen senaryoya göre bağlar. Mesela aynı tarama davranışına sahip ve aynı kablosuz ağı kullanan aygıtlar büyük ihtimalle aynı kullanıcıya aittir.

İnternet sitesine giriş yapmadıkça, olasılıklı bağdaştırma çapraz cihaz takibi için en iyi yöntem gibi görünüyor. Fakat, bu kolayca üstesinden gelinecek bir yöntem değil ve gerekli programlama ile aygıtları eşleştirecek üçüncü parti şirketlere ihtiyaç duyulabilir.

Çapraz Cihaz: Sadece Mobilden Daha Fazlası

Şirketler online satış için neden sadece mobil uygulamalara yönelmiyor? Neden özellikle çapraz cihaz hedeflemesi yapılıyor? Çünkü gerçek şu ki; insanlar cep telefonlarından arama yapsalar da hala masaüstü bilgisayarlarından rezervasyon yapmaya yatkınlar. Bu yüzden, sadece mobile odaklanmış bir strateji, gezginlerin satın alma yollarını izlemekte başarısız oluyor.

Bir seyahat planlarken bir kişi muhtemelen:

  • İşe giderken mobil cihazı üzerinden tatil seçeneklerini araştırır,
  • Öğle yemeği sırasında iş bilgisayarında bazı uçuş karşılaştırmaları yapar,
  • Evde kişisel bilgisayarı üzerinden yer ayırmadan önce birkaç gün boyunca bu adımları tekrarlar, ve
  • Check-in yapmak ve biniş kartı oluşturmak için bir akıllı telefon uygulaması kullanır.

Eğer sadece mobil kullanıyorsanız, bu fotoğrafın sadece bir kısmına dahil olabilirsiniz. Ve eğer bu noktalar birleştirilemiyorsa, büyük resmi anlamak ve operasyonun verimliliğini artırmak zor olabilir. Mesela kitleyi rahatsız ediyor veya pazarlama harcamalarınızı, işlemini tamamlamış ve seyahati için gerekli rezervasyonları yapmış kişiler için boşa harcıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu yüzden çapraz cihaz çok önemli, gezginlere en uygun tekliflerle ulaşabilmek için gerekli tüm noktaları birbirine bağladığı için.

Çapraz Cihazın Yararları: Takip ve Daha Fazlası

Açıkça görülüyor ki insanların seyahat aramalarını ne zaman ve hangi cihazlar üzerinden yaptığını bilmek size doğru kişiler için doğru reklamları sunma imkanı veriyor. Eğer birisi akıllı telefonundan Chicago için uçak bileti bakıyorsa, bu kişiye bilgisayar üzerinden Austin’deki bir otelin reklamını sunmak tamamen bir israftır. Bu durumda, pazarlama stratejinizi çapraz cihaz üzerine kurmak size daha stratejik olma ve büyük bir titizlikle gezginlere odaklanma imkanı tanır.

Çapraz cihaz ayrıca müşteriyi daha pahalı olanı satın almaya ikna etmek (upselling) için de harika bir yöntem. Örneğin, bir gezgin spa için mobil cihazı üzerinden internet sitenize ulaşabilir, ama odasını masaüstünden ayırtmayı seçtiği için randevu almaz. Artık, bu çapraz cihaz davranışı bildiğiniz için, bir spa teklifi ile bu kişilere ulaşabilirsiniz. Çapraz cihaz, daha fazla kişiselleştirme için olanak sağlar çünkü genişleyen müşteri bilgisini temel alarak hedef belirleyebilirsiniz.

Çapraz cihaz stratejisi artık sahip olunası bir şey değil, tam tersine hedef kitlenizle yerinde, uzun süreli bir iletişim kurmanız için anahtar konumda.

Kaynak: Sojern

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.