Seyahat Ederken Paranızı Çarçur Ettiğiniz 11 Durum 0

 1. Seyahat sigortası yaptırmamak

Seyahat sigortası yaptırmayı isteyeceğiniz ama asla ihtiyacınız olmamasını umut ettiğiniz tek şey! Çoğu kişi kısa süreliğine gezmeye gittiğini ve bir şey olmayacağını ve aynı zamanda köpek balıklarıyla yüzmenin harika bir macera olacağını düşünür. Ancak seyahatiniz sırasında kötü bir durumla karşılaşırsanız ve sigorta altında değilseniz, binlerce dolar ödemek durumunda kalabilirsiniz!

Ne yapmalı: Seyahat sigortası yaptırın! Sigorta şirketleri, vize danışmanlığı veren acentalar ve hatta bankanız bile bu hizmeti çok makul ücretlere önermektedir.

 1. Arama motoru sitelerine bağımlı kalmak

Seyahatinizi geneli U.S menşeili olan Expedia, Traveloz, Orbitz gibi büyük arama motoru sitelerini kullanarak yapmak çok kolay ancak bu tarz siteler dünyadaki tüm şirketleri listeleyememektedir. Bu tarz siteleri kullandığınız zaman U.S. tabanlı aramada görülmeyen hava yolu şirketlerinin ve otellerinin sundukları imkanları kaçırmış olursunuz.

Ne yapmalı: Aramalarınızı Skyscanner, Momondo,Holiday Pirates, Laterooms (otel), Agoda (otel) gibi daha geniş ve ek veri tabanı sunabilecek sitelerden yapabilirsiniz. Bu şekilde daha çok imkandan haberdar olabilir ve en hesaplısını seçebilirsiniz.

 1. Paranızı iyi yönetememek

İster döviz bürolarının kullanımı, ister seyahat öncesi yanınıza aldığınız nakit olsun bu konuda en iyi oranlar ile ilgili yeterli araştırma yapmamak!

Ne yapmalı: Nakit için ATM ve diğer alışverişler için kredi kartı kullanın. Gittiğiniz lokasyonda bankanızın partneri bir banka olup olmadığını araştırın bu şekilde ek tutar ödemeden nakit çekebilirsiniz. Alışverişlerinizde ise kredi kartınız taksit imkanı sunarak kur farkından minimum etkilenmenize faydalı olabilir.

 1. Çok erken rezervasyon

Genelde seyahatler için heyecan yapıp bunun biran önce gerçek olması için hemen rezervasyon yapılıyor ya da rezervasyon unutulup son dakikaya kalıyor. Her ikiside yanlış!

Ne yapmalı: Düşük maliyet için en ideal olanı seyahatinizden 2-3 ay önce satınalım / rezervasyon yapmaktır. Hava yolu şirketleri bilet fiyatlarını  arz talep durumuna göre seyahat tarihinden 2-3 ay öncesinde yükseltmekte veya alçaltmakta. Eğer farklı tarihlerde uçuş araması yapacaksanız bunu da kimliğinizi gizleyerek yapmanızda fayda var çünkü arama davranışlarını takip etmek için cookie kullanan hava yolu şirketleri buna dayanarak ücretlerini yükseltebilir.

 1. Seyahat rehberi yemek tavsiyelerini takip etmek

Turistik yerlerin etrafındaki ve seyahat rehberindeki restoranlara takılı kalmak daha çok para harcamanıza sebep olur! Bu tarz yerler müşteri kitlesinin çok farkındadırlar ve fiyatları yükseltmekten çekinmemektedirler.

Ne yapmalı: Seyahat rehberleri yerine kullanıcı yorumlarından oluşan Yelp, Foursquare gibi web sitelerini kullanarak dünyanın her yerinden en iyiler listelerine bakabilir ve global bir bakış açısına sahip olabilirsiniz.

 1. Yerel halka restoran önerisi sormak

Bu şekilde yerel lokantalar hakkında yönlendirme almak yerine, yerel halkın turistlerin görmek isteyeceğini düşündüğü yerlerin önerisini alırsınız ve bu hiç de hesaplı olmayacak şekilde sonlanabilir.

Ne yapmalı: Nerede yiyebileceğinizi sormak yerine onların nerede yediğini sorarak aslında aradığınız cevabı almanız daha kolay! Çünkü bu şekilde turistik yer önerisi vermek yerine daha özgün yerleri önerebilirler.

 1. Turist info’yu ziyaret etmemek

Turist İnfo yerel halktan oluşan çalışanları sayesinde güncel olaylar, festivaller ve seyahat rehberinde bulabileceklerinizden çok daha fazlasını sunabilir.

Ne yapmalı: Seyahat noktanıza varır varmaz en yakın Turist İnfo’ya uğrayarak istediğiniz doğrultuda daha kişiselleştirilmiş bir tur planı edinerek gerekirse ek tur rezervasyonlarınızı yaptırarak gezinize başlayabilirsiniz.

 1. Hostel’lara uygun bütçeli aktiviteleri sormamak

Hostel / Pansiyon tipi konaklama herkese göre olmayabilir ama paylaşımlı olmayan odalarına mevcuttur. Böyle bir yerde konaklarken en önemli görevleri uygun bütçeli aktivitelerden sizleri haberdar etmek olan görevlileri es geçmek bir hata olur.

Ne yapmalı: Hostel’de kalmıyorsanız bile içeri girip görevli arkadaştan ucuz yerler, turlar ve aktiviteler hakkında tavsiye isteyin! Yakınınızda bulunan hostel’leri google map uygulamasıyla hızlıca kontrol edip en yakındakine gidebilirsiniz.

 1. Otelleri direk aramamak

Rezervasyon siteleri ücretin bir kısmını kendilerine almakta, indirim yaptıklarında ise oteller sundukları fırsattan zarar edebilmektedirler, bu yüzden aracıyı ortadan kaldırmaya sıcak bakmaktadırlar.

Ne yapmalı: Rezervasyon yapmak istediğiniz oteli arayarak, online bulduğunuz ücretten daha uygun olup olmadığını sorabilirsiniz. Ehatta görevlilerin bu konuda insiyatif kullanma imkanları vardır, özellikle doluluk oranı düşük olduğu zamanlarda daha uygun teklifler yapabilirler.

 1. Uçuş mili toplamamak

Kredi kartı konusunda olan yanlış anlaşılmalar yüzünden atlanan en güzel kazanç yollarından biridir. Günlük harcamalarınızı kredi kartı yoluyla yaparak uçuş ve konaklama puanlarını toplamıyorsanız geride para bırakıyorsunuz demetkir.

Ne yapmalı: Harcamalarınızı kredi kartı kullanarak bu sorada puan toplayarak yaparak, ! buna ek olarak bankanızın bu anlamda sunduğu imkanları iyi araştırarak! Bu Avrupaya bir bilet demek olabilir.

 1. Turist kartı almayarak

Eğer gezinizde uğrayacak çok durağınız varsa, her seferinde ulaşım ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Gezdikçe bilet alıp ödemek yerine turistler için sunulan veya çoklu geçiş hakkı olan biletler çok daha avantajlı olabilir.

Ne yapmalı: Şehir turu yapmanıza imkan sağlayacak turistlere özel yerel ulaşım kartlarından edinmek, hop on hop off turu otobüslerinden ulaşım için faydalanmak avantajınıza olacaktır. Turist İnfo veya çoğu turizm ofislerinden bu biletleri edinebilirsiniz. Genelde indirimler hakkında da yardımcı olurlar ve restoranlar için indirim kuponu edinmenizi sağlarlar.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.