Sevis Nedir?

Birleşik Devletler yabancı öğrencileri ve değişim programlarının katılımcılarını gerekli kurallara uydukları sürece ülkeye kabul eder. Bu çerçevede ülkeye girmiş yabancıların vize statülerinin gerçeklerini iyi kavraması gerekir. SEVIS de yabancı öğrenci ve değişim programları ziyaretçilerinin kesinlikle farkında olması ve kaydolması gereken bir sistemdir. Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanlığına bu konuda aşağıdaki bilgileri verir.

‘’Öğrenci ve değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani, orijinal kısaltmasıyla SEVIS göçmenlik hakkı bulunmayan kişiler hakkında, bu kişilerin Birleşik Devletlerde bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel katılımcıları, diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine rapor edilirler. SEVIS, 1996’da yürürlüğe giren Yasadışı İltica düzenlemesi ve Göçmenlik Zorunlulukları Kanunu, Bölüm 641 uyarınca uygulanır.’’

sevis

Öğrenci veya katılımcının vizesi aşağıda belirtilen hallerde iptal edilir:

• Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak;
• Birleşik Devletlerde izinsiz çalışmak;
• Belirtilen tarihten önce ülkeyi terk etmemek;

Değişim ziyaretçisi olabilmek için yani, J–1 Vizesi alabilmek için gerekli olan DS–2019 formu sadece katılımcının SEVIS’e kaydolması koşuluyla verilebilir.

SEVIS Ücreti Nedir?

SEVIS ücreti, Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim amaçlı giden, I–20 sahibi uluslararası her öğrencinin ödemesi gereken bir ücrettir. Bu ücret 1 Eylül 2004 tarihinden bu yana SEVIS olarak adlandırılan “Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi”ne yapılmaktadır. F ve M vizesi almak için Amerikan vizesine başvuru yapan her öğrenci, vize randevu tarihlerinden en az 3 gün önce SEVIS ücretini online olarak ödemelidir.

SEVIS ücreti Work and Travel katılımcıları için 35 USD, Dil okulu öğrencileri için 200 USD’ dir.

SEVIS ücretini ödemeyen ve kayıtlarda görülmeyen öğrencilerin vize başvuruları işleme alınmayacaktır.
SEVIS ücretini; http://www.fmjfee.com/internet adresinden kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

SEVIS nasıl aktive edilir?

Amerika’ya giriş yaptıktan sonra 3 gün içersinde http://www.mysevis.com adresinden katıldığınız program seçilerek bulunduğunuz adresi giriniz! Bu işlem her yer adres değişikliği yapıldığında tekrarlanmalıdır!

SEVIS için aşağıdaki bilgilerin bildirilmesi gereklidir.

  • DS – 2019 numaranız,
  • Amerika’da kaldığınız yerin adresi,
  • Çalıştığınız yerin adresi,
  • Supervisor/müdürünüz hakkında bilgi
  • E–mail adresiniz

SEVIS neden önemlidir?

Çünkü SEVIS’lerini aktive etmeyenler nedeni her ne olursa olsun programdan atılırlar, Kovulan öğrencilerin öğrencinin bir an önce ülkeyi terk etmesi istenir. İnternetin olmaması bahane değildir!

SEVIS İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER:

  • Work & Travel’a kayıt olurken doldurduğunuz application form’a yazdığınız ABD’ye giriş tarihiniz çok önemlidir. Buraya yazdığınız tarihte Amerika’ya giriş yapmazsanız, Sevis’i aktive edemezsiniz. Sevis’i aktive edemezseniz de programdan atılırsınız, ya da yeni tarihli DS 2019 formu bastırtmak zorunda kalırsınız ki bu da yeni bir masraf demektir. Bu bakımdan gideceğiniz tarihi lütfen belirleyin ve kendinize bir takvim oluşturun!
  • Eğer kaldığınız yeri değiştirdiyseniz mutlaka tekrar kayıt yapıp bildirmelisiniz!
  • 2. işe başlarsanız 2. işinizi mutlaka bildirin!
  • Eğer işten kovulursanız ya da iş değiştirirseniz gene bildirmeniz gereklidir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!