Yurtdışı Eğitim ile Askerlik Erteleme

Bilindigi gibi Türkiye’de herhangi bir fakülteyi bitirenler askerlik kararı aldırmakla yükümlüdürler. Ancak yüksek lisansa devam edenler, askerlik tehir islemleri yaptirabilirler. Bu durumda olanlarin, yurt disina cikmadan önce, askerlik subelerine basvurarak, yedek subay aday adayi karari aldirmalari ve askerlik durum ve müsaade belgelerini yanlarinda getirmeleri ögrencilik islemleri acisindan cok önemlidir. Bu belge olmadan ögrenci dosyasi acilmamakta, pasaport uzatma islemleri de buna bagli oldugu icin, bazi ögrencilerimiz magdur duruma düsmektedirler.

askerlik

Şartlar 

1- Ataseliklerde ögrencilik dosyasini actirmis olan lisans ögrencileri 31 Ekim tarihine kadar askerlik tecil islemlerini yaptirabilirler. Ögrencinin Eğitim Ataşeliğinde askerlik tecilini yaptirabilmesi icin bir okula kayitli olmasi ve MEB tarafından özel öğrenciliği tanınmış olması gerekir.

2- Master eğitimi gören öğrencilerin; askerlik sevk tehir işlemlerinin yapılabilmesi için bir önceki sevk tehir tarihinden 2 ay önce son öğrenim belgeleriyle birlikte Eğitim Ataşeliğine başvurmaları gerekmektedir. Bu husus Master öğrencilerinin bakaya kalmamaları açısından çok önemlidir.

3- Lisans öğrencilerinin yaş haddi 29, master öğrencilerinin ise 33’tür

  • Gereken Belgeler
  • Orta Ögretim
  • Okul Kayit Belgesi
  • Yüksek Ögretim
  • Üniversite Kayıt Belgesi
  • Master Egitimi Gören
  • Üniversite Kayıt Belgesi
  • Belge Onay Islemleri

Öğrencilerimizin diploma denklik islemleri veya Son Yoklama (Askerlik kararı aldırma) islemleri için gerekli belgelerinin çeviri ve suret onayı Ataşelliklerde yapılır. (Belgelerin asılları ile başvurunuz)

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!