Sanal Turizm, Gerçek Hayatta Nasıl Olacak? 0

Doğru ekipmanlarla evinizden çıkmak zorunda kalmadan dünyanın her yanına seyahat edebilirsiniz.

En azından sanal olarak.

Günümüzde bunu gerçekleştirme için gereken doğru ekipmana sahip olmak, akıllı telefon, tablet veya sabit bilgisayara sahip olmak kadar kolay. Eğer biraz hava katmak isterseniz sanal gerçeklik başlığı ekleyebilirsiniz.

Teknolojik yenilikler sanal gerçekliğe erişimi kolaylaştırdı ve popüler bir hale gelmesini sağladı. Sanal gerçekliği kullanarak koltuğunuzdan bir müzeye veya başka bir mekana göz gezdirebilirsiniz, Red Rock Kanyon’u yatar koltuğunuzdan ziyaret edebilir, banyonuzdan Bath’a ufak bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

İyi yapılandırılmış bir sanal tur neredeyse gerçekten orada bulunduğunuzu hissettiriyor ve bu da akıllara insanların ziyaret etmek istedikleri yere seyahat etmek yerine sadece bilgisayarı başlatarak mı bu isteklerini giderecekleri sorusunu getiriyor.

Pek çoğuna göre, özellikle sanal gerçekliği sağlayan, kullanan ve kullananlara tanık olanlara göre sanal gerçeklik turizmin artışına yardımcı oluyor.

IRL turizminin canlanması için VR kullanımı

IRL turizmi in real life teriminin kısa kullanımından geliyor ve sanal gerçeklik (VR) turlarının seyahat planlaması için etkili bir faktör olup olmayacağı tartışılıyor.

Sanal gerçeklik var olan teknolojiler arasında en harika olanlardan biri ancak hala gerçek tecrübeler ile karşılaştırılmakta, özellikle doğal olarak gerçek hayat tecrübesine dayanan anıların oluşması söz konusu olduğunda.

Bir seyahate çıktığınızda 24 saat boyunca bulunduğunuz yer ile çevrelenmiş durumdasınız ve çeşitli özgün tecrübeler yaşarsınız.

Bu sanal gerçeklikte yerine koyamayacağınız bir şey ancak insanlara fiziksel olarak ziyaret edecekleri yerde yaşayacakları tecrübe hakkında fikir verebilirsiniz, diyor YouVisit (sanal gerçeklik turları üzerine yoğunlaşmış bir organizasyon) CEO ve kurucu ortağı Abi Mandelbaum.

Mandelbaum’a göre VR (sanal gerçeklik) turları gerçek seyahatleri pozitif yönde etkiliyor ve etkilemeye devam edecek, YouVisit’in bunu destekleyici istatikleri bulunuyor. Organizasyonun yaptığı analizlerin sonucunda ilgilendikleri destinasyonun VR turunu gerçekleştirenlerin yüzde 13’den fazlası seyahati gerçek bir tecrübeye dönüştürmek için soru sorarak, rezervasyon yaparak aksiyon aldıkları sonucuna ulaşılmış.

Las Vegas Convention and Visitors Authority (LVCVA) marka strateji başkan vekili Caroline Coyle’a göre, araştırmalar sırasında Amerikalı gezginlerin üçte ikisi VR turundan etkileneceğini dile getirmiş.

Joost Schreve, VR turlarının gerçek dünya turizmi üzerindeki pozitif etkilerini ve televizyonun etkisinin turizmi nasıl etkilediğini karşılaştırdığı bir konuşmada bulundu. Gezginleri yerel uzmanlar ile buluşturan bir seyahat planlama servisi olan kimkim’in kurucusu, televizyon yükseldikçe insanlar koltuklarını terk etmeden görebildikleri yerler için seyahat etme gereği duymayacağı fikrindeydi. Ancak bunun olmadığını ve sanal gerçekliğin insanları daha çok seyahat etmeye teşvik ettiğini dile getirdi.

VR turların seyahat planlamasında pozitif etkileri

VR turları insanları sadece seyahate teşvik etmekle kalmayıp, gidecekleri yerde ne yapacaklarını ve zamanlarını nasıl geçireceklerini planlamalarına da yardımcı oluyor.

Bir haftalık tatil veya üç günlük iş seyahatiniz olduğunuz düşünün, her iki durumda da zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz, size ve ailenize veya iş arkadaşınıza en hoş görünen aktivitelerde bulunmak istiyorsunuz.

Sanal turları planlama sürecine katmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Almadan önce denemenin teknolojik bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Yapılacak aktiviteleri ve görülecek yerleri seçmeden önce gerçekçi bir şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

Film stüdyoları, ajanslar, markalar ve yapım şirketleri ile çalışan bir firma olan Wemersive genel müdürü Richard Broo, sanal turun gerçeğin bir kısaltması olduğunu dile getirmiş ve “Normalde araştırması haftalarca sürecek bir şeyi hızlıca tecrübe edebiliyorsunuz. Kendinizi bir tecrübenin içine ışınlamak gibi ve seyahatiniz sırasında yapılacaklar listesi çıkarmak için harika bir yöntem.”

Örnek çalışma: Sanal Vegas

Las Vegas sanal gerçeklik turlarını proaktif olarak kucaklayan destinasyonlar arasında yerini alıyor ve ziyaretçilerini etkilemek için kullanıyor. Yakın bir zamanda Vegas VR adında bir uygulamayı kullanıma sundular. LVCV, Wemersive ile iş birliği yaparak sürükleyici bir masa başı tecrübesi sunan GeoVegas uygulamasını ortaya çıkarmış. 360 video turu ile otelleri, atraksiyonları ve daha fazlasını sunuyor.

Vegas gibi çok seçeneği olan bir destinasyon için sanal gerçeklik gezginlere, kendi seyahat stillerine ve arzularına uygun seçenekleri bulmaları için yardımcı oluyor. Buna ek olarak ilk defa gelenler, yemek aşıkları ve daha pek çok kişi grupları için öze içerik sunuyor. Keşfetmek için yarattığı kanal ile Las Vegas’a gelmeyi aksi taktirde düşünmeyen kişileri bile çekmeyi başarıyor ve daha önce gelenlerin bir sonraki seyahatlerini planlamaları kolaylaştırıyor.

Vegas VR uygulaması mevcut fanlarımız ve gelecek müşterilerimiz için teknolojide yeni bir çığır açacak. Uygulama, sunduğumuz en yeni ve harika şeyleri görebilme imkanı sağlıyor. diyor Coyle ve eğer bu kişiler yaşadıkları tecrübeleri yinelemek isterlerse veya aileleri ile, arkadaşları ile paylaşmak isterlerse söylenegelen ek bir element olur ve bu sayede daha çok dikkat çekip insanları kendi Las Vegas gezilerini düzenlemeye teşvik edebileceğini sözlerine ekliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.