Sanal Gerçekliklikle Evden Seyahat Hayal Değil 0

Son zamanlarda Augmented Reality  (AR: Artırılmış Gerçeklik) ve Virtual Realty (VR: Sanal Gerçeklik) sözcüklerini sıkça duyar olduk. Teknolojinin baş döndürücü gelişimiyle birlikte, turizm sektörü de buna ayak uydurma gereğini keşfetti. Turizm web siteleri, online satış kanalları, tavsiye siteleri ve elbette sosyal medya.

Bugünlerde tatile çıkmak belki de çok maliyetli olabiliyor. Egzotik bir yere gitmek isteyen birini bulmak zaten zor ve isteyenleri oraya çekmek giderek daha da zorlaşıyor.

Halihazırda bu teknolojiyi bir çok turizm ve seyahat firması farklı projelerin de zaten kullanaya başlamış durumda. Ama ya görmek istediğiniz yerleri sanal bir yolculuğa çıkarak görseydiniz?

Evet yanlış duymadınız. Gitmek istediğiniz egzotik yerleri evinizden görmekten bahsetiyoruz.

Avrupa Araştırma Projesi‘nden bir grup bilim insanı bu konu üzerinde çalışmalarına çoktan başlamış bile . Özellikle zorlu ortamlarda bulunan kültürel mirasların en doğru şekilde 3 boyutlu kopyalarının nasıl görüntüleneceğini araştırıyorlar. Bu amaç doğrultusunda tarih öncesi mağaralarda dronlar ile test yapıyorlar.

Bilim insanları bu 3 boyutlu animasyonları, Avrupa kültürel varlıklarını daha iyi tanıtma amaçlı interaktif ağ veritabanları oluşturmak için kullanmak istiyorlar. Bu sebeple, dronları sadece görsel malzeme olarak değil küçük kültürel nesnelerin gelişmiş tarayıcıları olarak da kullanıyorlar.

Bilim insanlarının nihai amacı, özellikle erişimi zor ve kısıtlı olan kültürel alanların insanların ziyaretine açılması.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe