Sabre’nin Çökmesinden Sonra Twitter’da Olanlar 0

Geçtiğimiz gece, Sabre’nin bazı kısımları birkaç saatliğine çöktü. Resmi kanalının dışında, sosyal medyada bu konuya dair paylaşımlar oldu. Sabre’nin resmi açıklaması;

“Bazı havayolu ve seyahat acentası müşterilerimizi etkileyen teknik sorun çözülmüştür. Teknoloji ekibimiz bu sorunu çözmek için özenle çalıştı. Müşterilerimizden yaşadıkları sıkıntılardan dolayı özür dileriz.” şeklindeydi.

sabre-tweet

Onların Dallas HQ’sundan başka bir açıklama gelmedi, ama Twitter’daki bazı paylaşımlar sistemlerin bazısının 4 saat kadar çöktüğünü işaret ediyordu. Sabre‘nin resmi Twitter yayınına göre; sistem, İngiltere saatine göre öğlen 12:30/ Doğu yaz saatine göre akşam 19:29’da çöktü. Problemin ele alınması ise İngiltere saatine göre gece 03:21/ Doğu yaz saatine göre akşam 22:21’di.

Buna göre aksaklık süresi 3 saatti. Ama, SouthWest’in Twitter yayınlarına bakıldığında; (2 milyon takipçiye sahip) Sabre’nin açıklamasından önce, sitenin ilk olarak İngiltere saatine göre gece 23:15/ Doğu yaz saatine göre akşam 18:15’te bir saatten fazla süredir rezervasyon hatası verdiği yazılmış.

Tuhaftır ki, Sabre; bu durumun sadece yurtiçi rezervasyonlar ile alakalı olduğunu belirterek utancını belirtmişti.

southwest-tweet

Onların “Her şey yolunda” tweet i İngiltere saatiyle gece 03:33/ Doğu yaz saatiyle 10:33’de  geldi.

Virgin America (800 milyar takipçiye sahip), akşam 18:48’de internet sitesi sorunları ile ilgili yorum yaparak bir konuşma başlattı.

Virgin America sosyal medya ekibinde çalışan bu kişi; olayla ilgisi olan müşterilerine yanıt verirken, kapsamlı genellemeler hakkında hatırlatmalar yapmak istemiş olabilir.

Açıkça görülüyor ki bu çökme; 2013 yılında 400 havayolunu küresel anlamda etkileyen çökmede olduğu gibi, Sabre’yi kullanan bütün hava yollarını etkilemedi.

SouthWest ve Virgin America haricinde, JetBlue, Twitter sayfasında herhangi bir yorum olmamasına rağmen bu durumdan darbe aldığını duyurdu. Bununla birlikte, Australian Aviation, JetBlue’dan bu problemle ilgili korumalı hesaba atılan tweet leri buldu.

JetBlue aynı zamanda, durumdan etkilendiğine dair Virgin Australia tarafından aldığı doğrulama e-postasına da sahip. Reuters ve Bloomberg tarafından yapılan haberlerde Sabre‘nin aksaklık süresi, bu yıl Amerika’da yaşanan diğer teknolojik olaylara bakıldığında çarpıtıldı.

virgin-america-tweet-1

Ticari yayın organlarının yönelimlerinin, okuyucuların hisse senedi portföyleri veya seyahat planlarında etkili olup olmadığına bakıldığında arasındaki ilişki çok belirgin olmasa da, bu durum “seyahat teknolojisi aksaklıkları”nın, artık medyanın ana akışının bir parçası olduğunu gösteriyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.