Sabre, Yeni CEO ile Getiri ve İnovasyona Odaklı Yatırım Yapacak 0

Sabre’nin kısa bir süre önce göreve getirilen başkan ve CEO’su Sean Menke, analiz uzmanlarıyla kendi iş vizyonunu paylaştı. Buna göre Sabre’de önümüzdeki süreçte yaşanacak birkaç zekice değişiklik ve bunlar kadar zekice olmasa da birkaç önemli değişiklik daha var.

Menke, geçtiğimiz senenin Aralık ayında Sabre Seyahat Ağı başkanlığından bu pozisyona terfi etmişti.

Şirketin yeni CEO’su Menke, Sabre’nin yılın 4. çeyreği ve tüm 2016 yılı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Yapacağımız değişiklikler, piyasaya sunulan ürün ve hizmetlerin hızlandırılması yoluyla müşterilere verilen değeri artırmaya odaklı. İnovasyon hızını artırmaya odaklanacağız.”

Sabre, havayolu bilgi teknolojileri ve konaklama çözümleri gibi birimlerde, yeterli fırsatın bulunduğu alanlarda yatırımı artırma ve yeterli getiri sağlamayan alanlar için yatırımı azaltma veya piyasadan çekilmeye hazırlanıyor.

Menke, konaklamanın, özellikle emlak yönetim sistemi hizmetleri için ayırdığı yatırımla Sabre için çok daha büyük bir faaliyet alanı olacağını ifade etti. Sabre, 2016 yılı boyunca Wyndam ve Ramada portfolyolarını platforma dahil etmeye devam etmiş ve Carlson Rezidor ile de geçen hafta bir anlaşma imzalamıştı.

Havayolu bilgi işlem çözümlerinde ise durum daha karmaşık görünüyor. Menke, birimin havayollarına kimi alanlarda yardım ederken, bu yardımların yarattığı karmaşıklığın kendileri açısından bazı sorunlar oluşturduğunu da belirtti.
Daha iyi kullanıcı deneyimi ve Sabre için daha iyi geri dönüş almaya yönelik yatırımlara ek olarak portfolyo incelemesi de şu anda yolda görünüyor.

Menke, soru-cevap kısmında ise Ekim ayında gerçekleşen bir kesintiden bahsetti ve bunun fiyatlandırma konusunda gerçekleşen bir hatadan ileri geldiğini söyledi. Yaşanan bu olay şirketin yatırımlarının yeniden gözden geçirilmesini teşvik etmişti.

Menke ayrıca havayolu sektöründe sahip olduğu deneyim ve denklemin diğer tarafında da bulunmuş olmasının etkisiyle Global Dağıtım Kanallarının(GDS) havayolu şirketleri için olan değerinden de bahsetti.

CEO ek olarak GDS ve Yolcu Hizmetleri Sistemi(PSS) birimlerinin ileride daha yakın bir birliktelik içinde çalışacağının ipuçlarını da verdi:

“Hem GDS hem de PSS sağlayıcı ve perakende teknolojileri sağlayıcısı olarak konumumuz, diğer rakiplerin yapamadığı şekilde dağıtımı en uygun hale getirmek için müşterilerimizle çalışmamızı sağlıyor.”

Havayolu Bilgi İşlem ve PSS operasyonları Sabre’den önemli ölçüde daha küçük olan Travelport ile ilgili üstü kapalı referans ise bir süre sonra açığa kavuşacak gibi görünüyor.

Yardımcı gelirler, havayolu dağıtım görüşmelerinde önemli bir konu olmaya devam ediyor. Menke‘nin, Sabre’nin dolaylı dağıtım kanalı aracılığıyla havayolu ek hizmetlerinin satışını kolaylaştırma potansiyeli hakkındaki tavrı ise fazla iyimserdi.
Aynı zamanda Menke’nin başkanlığında Sabre’nin seyahat ağı birimi de yeniden değerlendirilmekte. Menke’nin dikkat çektiği değişiklikler yalnızca küresel dağıtım kanallarının online seyahat acentelerine sağladıkları değil aynı zamanda ticari düzenlemelerdi.

Kazanç açısından, Sabre son çeyrekteki bazı parametrelerdeki düşüşe rağmen, yılın geneline bakıldığında kazançlı bir yıl geçirdi.

2016’nın tüm sonuçlarına bakıldığında, gelirler %14 artarak 3,373 milyar dolara ulaşırken, geçen senenin aynı dönemine oranla % 11’lik bir artış ile fvaök’ün milyar dolarlık bariyerini aştığı görüldü.

Şirketin yıl boyunca GDS havayolu rezervasyonlarındaki genel pazar payı ise bir miktar artarak % 37,1 oldu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.