Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ryanair patronu Michael O’Leary, ikinci bir Covid dalgasından korkuyor ve önümüzdeki altı ila 12 ayın “sert” geçmesini bekliyor.

Ancak hükümeti, İspanya’dan gelen yolculara karantina kısıtlamalarını yeniden uygulama” konusunda “panikle” suçlayan Ryanair Holdings’in CEO’su, Ryanair’in Covid krizinden kazanç sağlayacağı konusunda ısrarcı.

Kendisi; “Makul ölçüde kesintisiz bir hava yolculuğu dönüşümü olduğu sürece % 60 [kapasite] civarında devam edeceğiz” dedi.

O’Leary uyardı: “Hükümetlerin kısıtlamalar getirdiği durumlarda kapasiteyi kaldıracağız.” Yine de şunu öne sürdü: “Birçok insan hala uçacak.”

Ryanair, Pazartesi gününe kadar üç ay boyunca 185 milyon € zarar bildirdi. Havayolu, Haziran sonunda uçmaya devam etti, bu ayki normal programının % 40’ını işletti ve % 60’ını Ağustos’ta ve % 70’ini Eylül’de işletmeyi planlıyor.

O’Leary, Temmuz ve Ağustos aylarında % 70 doluluk oranı beklenen “oldukça güçlü” bir toparlanmaya dikkat çekerek, “En büyük zorluk Eylül ayında okulların yeniden açılmasını yönetmek olacak. İş seyahatlerinin bir miktar geri dönüşünü başarıyla yönetmek de mesele. Yönetilmezse, iş seyahatlerinin iyileşmesini etkileyecektir” dedi.

O’Leary şunları ekledi: “Covid-19’daki belirli artışlar ve hükümet kısıtlamaları bizi zor durumda bırakıyor.

“Avrupa’da havayollarının çöküşünü gördük ve daha fazlası da olacak. Ryanair büyüyen birkaç şirketten biri olacak. Trafik çok düşük fiyatlandırmayla geri dönecek ve bu daha fazla başarısızlık anlamına gelecektir. Büyümemiz için önemli fırsatlar olacak” dedi.

O’Leary şunu kabul etti: “Bu, Covid’in nasıl geliştiğine bağlı. Kısa vadede iyimser olmaktan çok kötümser olmak mantıklı. En büyük korkumuz, Avrupa genelinde ikinci bir Covid dalgası ve hükümet kısıtlamaları. Bu kış ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Önümüzdeki altı ila 12 ay korkunç olabilir.

“En iyi ihtimalle, 2021 yazına kadar Covid öncesi hacimlere geri dönüş göreceğiz, ancak bu çok daha düşük uçak ücretlerinde olacak. Hacmen toparlanma güçlü olacak; ancak fiyatlar düşük olacak. Covid zorlayıcı olmaya devam edecek” dedi.

Ancak, şunları da ekledi; “Son üç ayın gösterdiği şey, bu zorluklarla başa çıkabileceğimizdir. Covid geçecek. Hayatta kalanlardan biri olacağız ve güçlü bir şekilde toparlanacağız. İyileşme hızlı ve dramatik olacak. İyileşme için ise ödenecek bedelin ne kadar süreceğini kimse tahmin edemez” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz