Ryanair ile Süren Davada, Mahkeme Kararının Ardından eDreams Açıklama Yaptı 0

Online seyahat acentesi eDreams, Ryanair’in ‘veri kazıma’ suçuna karşı yürüttüğü yasal işlemin devam etmesi konusunda verilen mahkeme kararının ardından, havayolu şirketinin müşterilerin en iyi fiyat ile en iyi hizmeti alma şansına karşı olduğunu belirtti.

Ticaret Mahkemesi Google’ın düşük ücretli havayolu firması Ryanair tarafından kendisine karşı yürütülen yasal işlemi kayıttan düşürme teklifini geri çevirdi.

İrlanda merkezli havayolu firması, Google ve eDreams hakkında İrlanda tüketici mevzuatına aykırı olan işlemleri nedeniyle İrlanda yüksek mahkemesinde yasal işlemleri başlatmıştı. Firmanın Google ve eDreams’e yönelttiği suçlama ise, online seyahat acentesinin internet sitesi ve Google arama bazlı reklamlarında Ryanair bilet fiyatları üzerinden yaptığı reklamlar ile müşterileri yanıltmak.

Perşembe günü verilen kararın ardından bu uzun süreli çekişme Ticaret Mahkemesi’nde devam edecek.

eDreams sözcüsü yaptığı açıklamada, Ryanair’in online seyahat acentelerinin sitelerini kullanarak en iyi teklifi ve en uygun biletleri bulmaya çalışan milyonlarca insanın önünü kapatmaya çalıştığını söyledi.

“Sitemizde reklamı yapılan uçuş ve tatil fırsatları müşterilerin rezervasyon sürecinin başından itibaren ödeyecekleri tüm ücretleri görmeleri açısından hesap kartıyla yapacakları rezervasyona göre ücretlendirilir. Ryanair‘in belirtmediği gerçek, sitemizde arama sonuç sayfamızdaki tüm havayolu şirketlerinin bilet seçeneklerini açıkça sergilediğimizdir.”

Müşterilerin tarafında olduğunu iddia eden eDreams, Ryanair biletleriyle ilgilenen müşterilerin dörtte birinin farklı havayollarından bilet aldığını söylüyor.

“Ryanair, müşterilerimizin yarıya yakınının tek bir havayolu şirketinden bilet alamadığı için birkaç aktarmalı bilet aldığı gerçeğinden ötürü baskı altında.”

Ryanair ise mahkemenin kararını olumlu karşıladı. Şirketin sözcüsü, kararı şöyle yorumladı: “Ryanair olarak biz, sırf Google reklam kazançlarının artırılması için hiç birşeyden kuşkulanmayan müşterilerin yanlış yönlendirilmesine bir son verileceğine inanıyoruz.”

Ryanair, eDreams’in müşterilere gizli ücretler uygulayarak yanlış bilet ücretleriyle satış yaptığını ve Google’ın da bunun gerçekleşmesine izin verdiğini iddia ediyor.

Havayolu şirketi, fiyatları net bir şekilde sergileyen online seyahat acenteleriyle herhangi bir problemlerinin olmadığını ve halihazırda Skyscanner, TripAdvisor ve Dohop gibi şirketlerle işlemekte olan lisans verme anlaşmaları olduğunu da ekledi.
Ryanair ayrıca Google reklam alanı satışı ile de bir sorunları olmadığını, bunun da dürüst ve şeffaf tutumdan kaynaklandığını belirtti.

eDreams ve Google tüm suçlamaları reddediyor ve kendilerini savunmaya devam edecekler.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe