Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yılın her günü için gidebilecek ülkelerin başında gelen Rusya vize istiyor mu sorusu son günlerdeki gelişmelere paralel olarak sorulmaktadır. Özellikle 2016 yılından gerçekleşen vize muafiyetinin askıya alınmasından sonra 2019 yılında birtakım değişikliklerin olduğu bilinmektedir.

Her ne kadar Türk basınında Rusya’ya vize kalktı şeklinde haberler çıksa da son açıklamalar Rusya Konsolosluğu’nda geldi. Buna göre Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz girme gibi bir durumlarının olmayacağı belirtilirken bazı şartların ise esnetildiği belirtildi. Diplomatik pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının 90 günlük seyahatlerinde vize almasına gerek olmayacak. Bunun haricinde tutulan bordo ya da yeşil pasaportlu kişiler için Rusya için vize taleplerinde bulunmayı sürdürecek.

Vizesiz Rusya Seyahati

Rusya’ya gidebilmeniz için vize işlemlerinizi Rusya Konsolosluğu üzerinden yaptırabilir, çok daha hızlı olabilmesi için ise anlaşmalı seyahat acentelerine başvurabilirsiniz. Özellikle vize için gerekli evrakların hangilerinin olduğunun bilinmesi vize türüne göre değişir. Sadece diplomatik pasaportlara uygulanan vizesiz Rusya seyahatinde ise süre 90 ile sınırlıdır. Daha uzun kalma durumlarında da vize alınması istenirken aynı zamanda diğer pasaportlarda herhangi bir şekilde vizesiz Rusya seyahati olmayacağı bilinmelidir. Mutlaka vize alınarak gidilebilecek Rusya için vize türleri de seyahatin amacına uygun olmalıdır. Başta evrakların hazırlanması, vize türünün belirlenmesi ve sorunsuz seyahat için profesyonel yardım almanızda oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede olumsuz durumlarla karşılaşılması engellenirken işlemlerin doğru ve hızlı şekillerde yapılması da elde edilir.

Rusya Vize Belgeleri

Rusya için en çok turistik vizesi alınırken çoğunlukla 30 günü aşmayan izinler verilir. Bununla birlikte vize başvuru formuyla birlikte kişinin pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekli evraklardandır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için ise Türkiye’de geçerli olan oturum izni belgesi de eklenmelidir. Pasaport süresinin en az 6 ay olması ve başvuru formundaki tüm bilgilerinde kişiye ait olması istenir. Herhangi bir nedenle eksik bilgi verilmesi ya da bilgilerin yanlış olması hallerinde de vize alınamayacağı bilinmelidir. Rusya vizesi için maksimum süre ise 1 haftadır. Öğrenci vizesi için sağlık raporu ve sağlık sigortası istenirken en az 30 Bin Euro bedelli olması da şarttır. Bunların haricinde iş imkanları için gidilmesi halinde çalışma vizesine başvurulmalıdır.

Kolay Rusya Vizesi Al

Rusya vize istiyor mu sorusunun yanıtlanmasının ardından işlemlerinizi şirketler aracılığıyla daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Tüm evrakların vize türüne uygun şekilde hazırlanmasında profesyoneller görev alırken aynı zamanda hatalı bir işlemin yapılmaması da sağlanır. Vize ücretleri her an değişkenlik gösterirken vize türleri de bu durum üzerinde etkilidir. Bunların haricinde ise farklı bir ülkeye gidilmesi durumunda Rusya’nın transit kullanımı ise bazı hallerde vize gerektirir. Ancak 24 saatten az bir süre Rusya topraklarında bulunulması durumunda vize alınmasına ihtiyaç olmayacaktır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz