Reklamlarınızın Başarısını Nasıl Ölçersiniz? 0

Dijital reklamverenler olarak, pazarlamanıza çok fazla zaman ve para yatırırsınız. Peki işe yaradığından emin misiniz? Reklamcılık çabalarınızın etkisini daha iyi anlamak için bazı önemli noktaları ön plana çıkarıyoruz.

2020 yılına gelindiğinde, yalnızca ABD’deki seyahat pazarlamacılarının yaptığı dijital reklam harcamaları yaklaşık olarak 8.28 milyar dolara ulaşacak. Fakat çabalarınızın – ve dolarlarınızın – ne kadarının gerçekten kitleler arasında yankı bulduğunu nasıl biliyorsunuz? Temel Performans Göstergelerinize (KPI) dayalı olarak, kampanya performansının öncelikli alanlarını değerlendirebilirsiniz. KPI’ları pazarlama stratejinize ne zaman entegre edeceğinizi ve nasıl çalışacaklarıı birkaç örnekte derledik.

KPI’nızı Ne Zaman Tanımlamalısınız?

Tek bir kampanyada birden çok değişkeni ve hedefi ölçmek, size kampanya sonrası analizlerin birçoğunu sunacaktır, ancak odaklanmadığınızda bunların hepsi yaklaşık sonuçlar olacaktır. Kampanyanızı başlatmadan önce, açıkça tanımlanmış bir pazarlama hedefine sahip olmalısınız. Daha çok tıklanma oranı mı istiyorsunuz? Doğrudan rezervasyonlarınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Marka bilinirliğinizi artırmak öncelikli hedefiniz mi? Pazarlama hedefinin belirlenmesi, genel etkinin daha kolay değerlendirilmesini sağlar ve gelecekteki kampanya planlamasında da yardımcı olabilir.

Üç KPI’yı Karşılaştırmak

Marka bilincinin temel amacı markanıza olan ilginin artmasıdır. KPI’lar erişim, etkileşim ve sıklığı içerir. Marka bilinirliği, belirsiz ve dolayısıyla değerlendirmek için zor bir ölçek olabilir çünkü bilinirliği doğrudan yatırım getirisine bağlayamazsınız. Ama, böylesine kalabalık bir online ortamda diğerlerinden sıyrılıp rezervasyon oranınızın artmasıyla elde edeceğiniz getiri oldukça büyük olacaktır.

Öte yandan, tıklanma oranı (CTR) biraz daha basittir. Buradaki amaç mevcut internet trafiğini sürekli artan bir şekilde sitenize çekmektir. Öncelikli metrikler görüntülemeler ve tıklamalardır. Bu nedenle, bir kampanyanın hedefine ulaşıp ulaşmadığını veya hedef vurgusunun eksik olup olmadığını ölçmek çok daha kolaydır. Sitenize trafik çekerek ve izleme URL’lerini kullanarak, kullanıcıların nereden geldiğini değerlendirebilirsiniz. Bu, gelecekteki kampanyalarda hedefleme konusunda iyi fikirler ortaya çıkarabilir.

Otel işletmecileri ise büyük ihtimalle doğrudan rezervasyonları artırmak isteyecektir. CTR odaklı kampanyalarda olduğu gibi, bu ölçüm de başarı için daha doğrudan bir yöntemdir. Gelecekteki bir rezervasyon hedefini belirlemek için geçmiş performansa bakmak, başlangıç için en kolay yoldur. Dahası, marka ve kampanyanız için hangi ilişkilendirme modelinin en etkili olacağını tanımlamak, doğrudan rezervasyon gibi dönüşüm temelli bir kampanya için vazgeçilmez bir araçtır. Böylelikle, önceki kampanyalar ile karşılaştırıldığında reklam harcamalarından elde ettiğiniz toplam gelire bakarak etkinizi değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: Sojern

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.