(Rapor) 2017’de Suudi Havaalanları’nda Self Servise Olan Talep Artacak 0

SITA’nın 2016 Yolcu Trendleri başlıklı araştırmasına göre artan sayıda havayolu kullanıcısı havaalanında yüz yüze etkileşimden ziyade teknolojiyi tercih ediyor.

Araştırma Suudi Arabistan‘daki 4 havaalanında gerçekleştirilmiş ve ülkedeki gezginlerin %84’ünü kapsıyor.

Hazırlanan rapora göre artan sayıda yolcu önümüzdeki 12 ay boyunca mobil self servis seçeneklerini kullanacağını belirtiyor(günümüzde check-in için %4 ve uçuş için %14 iken check-in oranının %20, uçuş için %24 olması bekleniyor).
Bu artış ise Suudi gezginlerin %96’sından fazlasının bir yada daha fazla akıllı telefon taşımasına bağlanıyor.

Gezginler ayrıca gelecek yıl için daha fazla mobil hizmet sunulmasını talep ediyor. Yolcuların %70’inden fazlası bagajları hakkında bildirim almak isterken, %71’i mobil aracılığıyla uçuş hakkında güncellemeler almak istiyor.

SITA’nın OrtaDoğu, Hindistan ve Afrika’dan sorumlu müdürü Hani El-Assaad şöyle söylüyor: “Yolcular, havaalanlarına yolcu akışını geliştirmede yardım ederken aynı zamanda onlara seyahatleri boyunca kendilerine daha fazla kontrol olanağı sağlayan self servis teknolojisini tercih ediyor. Self servis kullanmaya başlayan yolcular ise yüz yüze temas kurmaktan ziyade başka bir teknolojiye geçmeyi tercih ediyor.”

Araştırmanın diğer bulguları ise şöyle:

Suudi gezginlerin %79’u seyahatlerinden memnun ayrılıyor.

İlk bulguya göre daha az sayıda gezgin güvenlik(%69), pasaport kontrolü(%68), bagaj teslimi(%64) gibi noktalardan olumlu düşüncelerle ayrılıyor. Bu alanlar, memnuniyet konusunda self servis seçeneklerinin olmadığı alanlarla benzerlik gösteriyor.
Yolcuların %87’sinin self servis teknolojisini kullandığı uçuş rezervasyonu konusunda ise toplamda %88, olumlu deneyimler yaşamış.

El-Assaad, Suudi havaalanları’nın özellikle sıkıntılı konular olan bagaj teslimi, güvenlik ve pasaport kontrolü gibi konularda daha fazla self servis seçeneği sağlamasının kendileri açısından çok önemli bir fırsat olduğunu belirtiyor.

“Self servis teknolojisinin uçak yolculuğu sırasında sağladığı yararlar, özellikle Hac gibi yoğun zamanlarda havaalanları ve havayolu şirketlerinin daha fazla yolcu ile işlem yapmasına izin vererek yolcu memnuniyetini artırıyor. ”

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) hizmet verdiği 26 havaalanını genişletip geliştiriyor. Havaalanlarının 2020 yılına kadar 100 milyonun üzerinde gezgin ağırlama kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Ülkenin havaalanı altyapısını genişletme ve yenileme konusunda teknoloji kilit bir rol üstlenecek.

GACA’nın kalkınma programında ana odak noktası özellikle Hac zamanında olmak üzere her yıl ülkeye gelen milyonlarca hacıyı ağırlamak. 2016 yılında üçte ikisi havayoluyla olmak üzere toplamda 1.86 milyon hacı Suudi Arabistan’a seyahat etmiş.

Kapak Görseli: Pakistan TV

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.