Expedia Dünyanın 100 Milyar Dolarlık İlk Seyahat Acentası Olma Yolunda 0

Expedia dünyanın ilk 100 milyar dolarlık seyahat acentası olma yolunda, şirket başkanına göre bu hedefe birkaç yıl içinde ulaşacaklar.

Dara Khosrowshahi’nin bu hafta Las Vegas’taki 17. Geleneksel Expedia Hissederlar Konferansı’nda (Expedia Partner Conference) söylediğine göre 2007’de alınan teknolojiye büyük yatırım yapma kararı şirketin hızla gelişmesinde kritik bir rol oynadı.

Küresel online acenta bir teknoloji devi olan Microsoft’un bir parçası olarak kurulmasından bu yana 20. yılını deviriyor.

Her yıl Expedia’nın bir çok seyahat markası, Orbitz ve Cheaptickets dahil olmak üzere 71 milyar dolardan fazla iş yapıyor.

Khosrowshahi, Expedia yıllık kazançta yılda %30 artış gösteriyor dedi, “Kesinlikle çok çok büyük başarılar elde ediyoruz”.

“Amacımız dünyadaki ilk 100 milyar dolarlık seyahat acentası olmak. Gelecek birkaç yıl içerisinde başaracağımız bir amaç.”

Büyüme uluslararası piyasadaki genişlemeden gelecek, ki bu da şuan rezervasyonların üçte birlik kısmına denk geliyor ama eninde sonunda üçte ikilik kısma yükselecektir.

Khosrowshahi, Expedia’nın zaten başarılı olduğu Asya Pasifik piyasası “kesinlikle birinci önceliğimiz” dedi. Bu piyasada mobil kullanımda önde olmak şarttır, diye ekledi.

Expedia’nın hedefleri arasında Çin kadar Güney Kore ve Tayvan da yer alıyor fakat  yakında deniz aşırı seyahatler yapacak olan 1 milyardan fazla yerli gezginin bulunduğu Hindistan’da da yatırımlar ikiye katlanacak.

Expedia doğal biçimde ama onun yanında da destekleyici yatırımlarla gelişmeyi amaçlıyor, dedi Khosrowshahi, ayrıca şirketin geniş yelpazeli seyahat ürünleri sunmayı planladığını da ekledi.

“Biz seyahatin genişliğine ve derinliğine, ve de diğer seyahat şirketlerinden daha fazla tüketicilerimizle alakalı olmaya inanıyoruz”.

Orbitz Cheaptickets’ın Expedia’nın teknolojisiyle bütünleşmesi sadece 125 gün sürdü ve sitelerindeki geri dönümler %60 oranında artış gösterdi.

Khosrowshahi “Orbitz çok iyi bir şirketti. İyi bir şirketin gelmesi ve geri dönüşümleri %60 oranında arttırabilmesiyle platformumuzun gücünü hayal edebilirsiniz.” dedi.

Diğer şirketleri satın almanın yanı sıra Expedia geleceğini, teknolojisinin kapılarını diğer ortak üreticilerin bundan faydalanması için aralamada görüyor.

“Bu ilerleme gösteren birkaç büyük temalardan biri olacak” diyor Khosrowshahi.

Bu açık platform yaklaşımı daha fazla üçüncü üreticiyi ürünlerini Expedia’nın piyasasında satışa sunma konusunda yüreklendirecektir.

Fakat Khosrowshahi müşterileri seçeneklerle boğmak istemediklerini bu yüzden önerilerin tam anlamıyla müşteriye göre olmasını sağlamak için kişiselleştirme üstüne büyük yatırım yapılacağını söyledi.

Daha fazla alanda hizmet verme çabası demiryolu sektörüne de uzandı ve Expedia Avrupa, Amerika ve Asya’daki yayılmadan önce İngiltere’de faaliyete geçti.

Khosrowshahi “Duyulan yoğun ilgi trenleri çok özel kılıyor ve bu yoğun ilgi müşterilerimiz hakında daha çok şey öğrenmede bizim için altın değerinde” dedi.

Bir diğer yoğun ilgi gören alan ise mobil ve Expedia seyahatlerin geleceğini yönetmek için cihazlara büyük önem veriyor.

“Telefonunuzdan her gün internet sitenize bakın ve genişbant olmadan telefondan bu deneyimin nasıl olduğunu anlamaya çalışın” diyor Khosrowshahi.

“İşte bu müşterinizin gittikçe sizinle nasıl iş yapacağıdır. Müşterilerimizin indirdiği ve kullandığı az sayıda uygulamalarla sürekli mücadele halindeyiz”.

“En iyi uygulamayı geliştirdiğimizden emin olmalıyız ki müşteriler indirsinler ve geri dönüş yapsınlar. Uygulama indirenler bizden ayrılmıyor ve diğer müşteriler gibi ikiye katlanıyor.”

Expedia ayrıca müşterilerin Facebook Messenger gibi yerlerden markayla iletişime geçebilecekleri yeni geliştirilen alanlara da yatırım yapıyor.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.