Qatar Airways, Bagaj Takip Teknolojisinde Dünya Lideri Olduğunu İddia Ediyor. 0

Qatar Airways, tüm bagajların yolculuğun başından sonuna her aşamada takip edilmesi için tasarlanan yeni kurallara uyan, dünyanın ilk hava yolu şirketi olduğunu ileri sürüyor.

IATA sertifikasyonu, şirketin hem Doha’daki aktarma merkezinde, hem de web sitesi ve mobil uygulamasıyla gerçek zamanlı entegrasyonda kullanılması amacıyla, şirketin bünyesinde geliştirilen Bagaj Yönetim Sistemi sayesinde alındı.

Qatar Airways, çevrimiçi bir ‘çantalarımı takip et’ özelliği ile uçakların kargo bölümünde taşınmak üzere teslim edilen bagajlara dair gerçek zamanlı güncellemeler sunuyor. Mobil uygulama, yolculara çantalarla ilgili güncellemeler ile birlikte gerçek zamanlı bildirimler iletiyor.

Paylaşılan bilgiler; bagajın teslim, transfer ve varış bilgilerinin yanı sıra çanta etiketlerine ve bagaj bandına yönelik detaylar gibi, bagaj nakliye sürecinin çeşitli aşamalarını kapsıyor.

Sistem, havayolu şirketi personelinin “optimize edilmiş” bir nakliye süreci sunmalarını sağlamaları adına geciken çantalarla ilgili işlemleri gerçekleştirmelerini sağlıyor. IATA’nın 753 no’lu kararı (‘Resolution 753’), yanlış gerçekleştirilen bagaj işleme işlemlerini ve bagaj sahtekarlıklarını azaltmak adına geçtiğimiz yıl geliştirilmişti.

Tüm IATA havalimanlarının bu kurala uygun düzenlemeleri, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren uygulamaları gerekiyor.

IATA’nın havalimanı, yolcu, kargo ve güvenlik konularından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Nick Careen, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Qatar Airways’in, yolculuğunun bütün aşamalarında bagajları takip etme becerisi, şirkete bagaj işlemlerini yönetmesi ve kaybolan veya geciken çantaları daha kolay bir şekilde takip ederek, bularak ve teslim ederek yolcular için daha iyi bir deneyim sunması için tam kapsamlı bir görünürlük sunuyor.”

Qatar Airways’in CEO’su Ekber El Bekir de bu konuda bazı açıklamalar yaptı: “Yolcularımızın bagajlarına yönelik, yolculuğun başından itibaren sonuna kadar tüm aşamalarda gösterdiğimiz büyük dikkat, müşteri deneyimine atfettiğimiz önemin bir diğer göstergesi olma özelliğini taşıyor.”

“Şirketimizin bagaj yönetimi sistemlerini IATA’nın koşullarına uygun hale getirmek için önceden adımlar atmış bulunuyoruz.”

“Sonuç olarak, IATA’nın Qatar Airways’i Hamad Uluslararası Havalimanı’nda bulunan aktarma merkezimizde uçtan uca takip için sertifika almaya hak kazanan, dünyanın ilk havayolu şirketi ilan etmesinden memnuniyet duyuyoruz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.