Yeni Zelandalı Bir Fotoğrafçı, Sıcaklığın -71.2 Dereceye Kadar Düştüğü, Dünyanın En Soğuk Köyüne Seyahat Etti

Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk’u yazmıştık ama daha da soğuk bir yer olan Dünyanın en soğuk köyü Rusya’daki Oymyakon Köyünü görünce orada olmak isteyeceksiniz.

1924 yılında kaydedilen en düşük sıcaklık olan -71.2 derece ve Ocak ayı ortalaması olan -50 derece sıcaklık ile bu köy, dünya üzerinde kalıcı yerleşim birimlerinin kurulu olduğu en soğuk yer olma özelliğini taşıyor. Yeni Zelanda’da yaşayan fotoğrafçı Amos Chapple, Oymyakon Köyü’nde günlük hayatın nasıl olduğunu yakalayabilmek için Dünya üzerindeki en soğuk büyükşehir olan Yakutsk’a iki günlük bir yolculuk yapmaya karar verdi.

Fotoğrafçı, weather.com sitesine verdiği mülakatta şunları söyledi: “Hava sıcaklığı -47 derece iken dışarıya ilk adımımı attığımda üzerimde ince bir pantolon vardı. Soğuğun adeta fiziksel olarak bacaklarımı sıkıca kavradığı hissine kapıldığımı hatırlıyorum. Diğer bir sürpriz ise tükürüğümün sıklıkla donarak dudaklarıma batan iğnelere dönüşmesiydi.”

Chapple, en büyük zorluğun soğuk hava olmadığını, ancak kamerasının odak ve yakınlaştırma halkalarının sıklıkla donması olduğunu anımsıyor.

Yakutsk’taki Merkez Pazarı, burada hiçbir bitki yetişmediği için et ve balık ürünleriyle dolu
‘Kemikler Yolu’ (The Road of Bones) Oymyakon’a giden tek yol
Köyün tabelasında bile ‘Oymyakon, Soğuğun Kutbu’ yazıyor
Bir kadın, köy merkezinde yer alan donmuş bir evin yanı sıra yürüyor
Kalın kürkleri, bu köpekleri sıcak tutuyor
Tuvaletlerin çoğu, donmuş zeminin iç mekanlarda tesisat kurulumunun yapılmasını imkansız kılmasından dolayı dış mekanlarda inşa edilmiş bulunuyor
Yerli bir çiftçi, ineklerini geceleri sıcakta tutmak için bu ahıra dolduruyor
Oymyakon’da hizmet veren bu tek dükkan, köylülerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor
Araçlar sadece ısıtılan garajlara park edilebiliyor. Dışarıda bırakılan araçların çalışır durumda bırakılması gerekiyor, aksi takdirde yeniden çalıştırılamıyor
Kömür ile çalışan bir ısı merkezi köylüleri sıcak tutuyor

Görsel Kaynak: Amos Cahpple Photo | Petapixel

1 Comment

  • Yakutistan Türklerin yaşadığı Rusların sömürdüğü bir Türk yerleşim yeridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!