Özgürlükler Kenti Amsterdam

Amsterdam, hakkında en çok şehir efsanesi üretilmiş kentlerin başında gelir Avrupa’da. Coffee shopları, diğer kentlerinkine pek de benzemeyen kent yasaları ve açık görüşlü insanları; yabancılar için Amsterdam’ı bir “özgürlükler başkenti” haline getirir.

amsterdam

Ancak Amsterdam, kulaktan kulağa yayılan hikâyelerden çok daha fazlasıdır. Amsterdam gerçek bir hoşgörü ve kültürel çeşitlilik kentidir. Denizin ve denizciliğin kentin genlerine işlemesinden dolayı Amsterdam, her zaman “farklı olan”a kapılarını açık tutar. Kentin bu kadar açık görüşlü olması sayesinde Amsterdam’daki herkes kendini evinde hisseder.

Amsterdam küçük fakat bir o kadar da çekici bir kent.

Gitmeden Önce

Oku

Anne Frank’ın Hatıra Defteri Anne Frank
Rembrandt’ın Orospusu Sylvie Matton
Acı Bakanlığı Dubravka Ugresic

İzle

Anne Frank Remembered Jon Blair

Dinle

Armin van Buuren, Tiësto, Anouk, Esmée Denters

Yapmadan Dönme

Anne Frank’ın evini görün

Dünyanın en ünlü günlük yazarlarından olan Anne Frank ve ailesinin II. Dünya Savaşı sırasında saklandıkları ve görün ve savaş yıllarının atmosferini hissedin.

Kendinizi sanata bırakın

Amsterdam bir sanat kenti. Kentte birçok sanat galerisi ve müze bulunuyor. Rembrandt Müzesi ve Rijksmuseum gibi müzeleri es geçmeyin.

Jordaan sokaklarında kaybolun

Kentin sanat hayatının yoğunlaştığı Jordaan bölgesinin huzurlu sokaklarında yürüyüşe çıkın. Sanatçıların atölyelerinin arasında gezin.

Fotoğraf Gezinomi'den Alınmıştır.
Fotoğraf Gezinomi’den Alınmıştır.

Bisiklet kiralayın

Amsterdam bir bisiklet kenti. Kent merkezinde yaşayan Amsterdamlıların çoğu, ulaşım için bisiklet kullanıyor. Siz de onlar gibi yapın. Bu kanallar kentinin tadını iki teker üstünde çıkarın. Bisikletinizi MacBike’dan kiralayabilirsiniz. MacBike, aynı zamanda rehberli bisiklet turları da düzenliyor.

MacBike Central Station, Stationsplein 5
MacBike Leidseplein, Weteringschans 2
MacBike City Hall, Waterlooplein 199
MacBike Jordaan, Marnixstraat 220

www.macbike.nl

Gece dışarı çıkın

Amsterdam küçük olmasına rağmen, dünyadaki gece hayatı trendlerine yön veren kentlerden biri. Özellikle kulüp kültürünün oluşmasında büyük payı olan Amsterdam’ın kulüplerini ziyaret edin. Kendinizi DJ’in size sunduğu ritmlerle dans pistine atın.

Kanallarda tekne ile gezin;

Bir turizm klişesi olsa da Amsterdam’a kadar gitmişken, kanallarda tekne gezintisi yapmadan olmaz. Gezi düzenleyen acentelerin çoğunu, tren istasyonu civarında bulabilirisiniz.

Şarküterileri dolaşın

Eğer peynirle aranız iyiyse gezinizin son gününde şarküterileri dolaşın ve Hollanda’nın meşhur gouda peynirinden alın.

Alışveriş

Amsterdam bir tasarım kenti. Bu yüzden kentten oldukça ilginç ve estetik şeyler alıp ayrılabilirsiniz.

Kentte büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Büyük alışveriş merkezleri yerine, daha karakter sahibi küçük mağazalar var.

Kentten tasarım objeleri, sanat parçaları, tasarımcı giysileri ve peynir satın alabilirsiniz.

Kentin alışveriş hayatı De Negen Straatjes, Dam Square, Leidsestraat bölgelerinde yoğunlaşıyor. Ayrıca Jordaan bölgesi ise ziyaretçilerine alışveriş konusunda sürprizler sunabiliyor.

Yemek

Doğrusunu söylemek gerekirse, Amsterdam, yemek konusunda bir cennet sayılmaz. Topraklarında yetişen ürün çeşitliliğinin az olmasından dolayı, “Hollanda Mutfağı” gibi bir kavramdan da bahsetmemiz neredeyse imkânsız. Her köşe başında satılan, kâğıt bir külah içinde satılan patates kızartması, ulusal fast food haline gelmiş durumda. Pulp Fiction filminin meşhur sahnesini hatırlayanlar bilirler, Hollandalılar patates kızartması üstüne ketçap değil, mayonez döküyorlar.

Ancak durum, o kadar da kötü değil. Eğer bir bira severseniz, Amsterdam sizin için bir cennet. Amstel ve Heineken gibi iki önemli bira markasına ev sahipliği yapan kentte, küçük markalar ve yerel üretimle birlikte, nerdeyse 300 çeşit bira bulmak mümkün. Ayrıca peynir tutkunları için de, Amsterdam bir cennet.

Amsterdam’da restoranların saat 22.00 civarı kapandığını ve hepsinin kredi kartı kabul etmediğini unutmayın!

Önemli Tarihler

Koninginnedag / 30 Nisan
Hollanda kraliçesi Beatrix’in resmi doğum günü olan 30 Nisan günü tüm kentte büyük bir festivalle kutlanıyor. Gün boyunca kentin değişik noktalarında gösteriler düzenleniyor. Özellikle Dam Meydanı ve Museumplein büyük organizasyonların yapıldığı noktalar oluyor.

Bir de kentin değişik noktalarında kurulan vrijmarkt adı verilen bitpazarları var. Hemen hemen her şeyin satıldığı bu bitpazarları, oldukça renkli oluyor.

Museumweekend / Nisan
Her yıl nisan ayında, bir hafta sonu boyunca Amsterdam’da devlet tarafından işletilen tüm müzeler ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Bu etkinliğin tarihi her yıl Mart ayında belli oluyor. Daha fazla bilgi için:http://www.museumvereniging.nl/Contact/English.aspx

Holland Festival/ Mayıs ayının son günleri-Haziran
Hollanda’nın en büyük performans sanatları festivallerinden olan Holland Festival bünyesinde tiyatro, opera, müzik ve dans etkinlikleri düzenleniyor. Popüler sanatçıların yanında az bilinen genç sanatçılara da yer veren festival, ziyaretçilerinin yeni keşifler yapmasına da olanak sağlıyor.

Art Amsterdam/ Mayıs
Genç sanatçıların modern sanatlar alanında ürettikleri çalışmaları görebileceğiniz Art Amsterdam, her yıl Mayıs ayında düzenleniyor ve bu etkinlik beş gün sürüyor. Etkinlik dahilinde birçok sergi ve gösteri düzenleniyor.

Open Tuinen Dagen/ Temmuz
Amsterdam evlerinin en önemli özelliklerinden biri de bahçeleri. Bahçe tasarımlarını ziyaretçilerle paylaşmak isteyen Amsterdamlılar, bu etkinlik boyunca bahçelerinin kapılarını ziyaretçilere açıyorlar.

Grachtenfestival / Ağustos Ayı
Ağustos ayında Grachtengordel bölgesinde düzenlenen bu klasik müzik festivali dünyanın en önemli klasik müzik sanatçılarını ağırlıyor. Her yıl belirli bir tema etrafında şekillenen festival bünyesinde düzenlenen konserler, tarihi mekânlarda gerçekleşiyor.

Jordaan Festival / Sonbahar başı
Kentin kültürel hayatının yoğunlaştığı Jordaan bölgesi, bu festival sayesinde daha da hareketli hale geliyor. Festival boyunca Jordaan sokaklarında konserler, partiler ve sergiler düzenleniyor.

Sinterklaas’ Parade / Aralık Ayı
Noel kutlamaları Amsterdam’da bu olayla başlıyor. Hollanda’nın Noel Babası St.Nicholas, elfleriyle birlikte St Nicholaas kilisesine geliyor ve çocuklara şeker dağıtıyor.

Pratik Bilgiler

Vize Bilgisi

Hollanda’ya seyahat etmek için Schengen vizesine ihtiyacınız var. Hollanda vizesi iDATA şirketi aracılığıyla alınıyor. İDATA’ya başvurularınızı randevusuz olarak yapabiliyorsunuz. Vize başvurularında pasaport defterinizin 10 yıldan eski olmaması gerekiyor.

iDATA İstanbul
Cumhuriyet Cad. NO: 123 Harbiye
Hafta içi 08.30 ile 12:30 arası ve 13:30 ile 16:30 arası

iDATA Ankara
Atatürk Bul.  NO: 199/G
Hafta içi 08:30 ile 12:30 arası ve 13:30 ile 16:30 arası

Hollanda  Konsolosluğu – İstanbul
İstiklal Cad. 197 İstanbul. Tel: (0212) 393 21 21

Hollanda  Büyükelçiliği  – Ankara
Hollanda Cad. 5 Yıldız. Tel: (0312) 409 18 00

Turizm Danışma

Şehirde üç turizm danışma bürosu var. Üç büro da size oldukça yardımcı olacaktır. Şehir hakkında bilgi ve haritalar dışında; toplu taşıma için bilet, kanal gezileri için rezervasyon ve konaklama önerilerini de turizm danışma bürolarından alabilirisiniz.

İlk büro Centraal İstasyonu’nda iki numaralı peron karşısında bulunuyor (Pazartesi – Cumartesi 08.00-20.00, Pazar 09.00-17.00). İkinci büro ise istasyon karşısında (Pazartesi – Çarşamba ve Pazartesi 09.00–17.00, Perşembe-Cumartesi 09.00–20.00). Üçüncü büro ise Leidsestraat üzerinde (Her gün 09.15–17.00).

Acil Durumlar

Polis, İtfaiye ve Ambulans: 112

Uyarılar

Amsterdam, huzurlu olmanın yanında tehlikeli de olabilen bir şehir. Uyuşturucu kullanımın serbeste yakın olmasından dolayı ortaya tehlikeler çıkabiliyor. Ancak korkmanıza gerek yok. Alkol ve uyuşturucu tüketiminin yoğun yaşandığı bir kent olmasına rağmen, insanların birbirlerine son derece saygılı olmasından dolayı Amsterdam’da düşük düzeyde güvenlik problem yaşanıyor.  Her zaman olduğunuz gibi, sadece biraz dikkatli olmanız yeterli olacaktır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!